Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1931Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1934–1939).svg
1931

Shqipëri
Dekadat:
 • 1910
 • 1920
 • 1930
 • 1940
 • 1950
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1931
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  • Zogu refuzoi të rinovojë Traktatin e Parë të Tiranës, pavarësisht presionit politik dhe ekonomik italian.[1]

  LindjeRedakto

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto

  1. ^ "Shqipëria:Kronologjia e Ngjarjeve Kryesore". countrystudies.us. Country Studies. Marrë më 17 tetor 2015.