Hape menynë kryesore

Kategoria Superiore 2016-2017 është sezoni i 78të Zyrtar, ose i 81të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në 7 Shtator, 2016 dhe mbaroi në 27 Maj, 2017. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2016-2017
2016–17 Kategoria Superiore
Sezoni 2016-2017
Skuadrat 10 skuadra
Champions League FK Kukësi
Europa League FK Partizani
KF Skënderbeu
KF Tirana
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
Pero Pejic ?? gola
Ndeshjet 135
Golat ??
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2015–16 2017–18 ››

KS Skënderbeu janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të gjashtë rresht dhe të shtatën gjithsej në historinë e klubit. Titulli u fitua nga FK Kukësi, titulli i parë kampion.

NdryshimetRedakto

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2016-2017 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxherialeRedakto

SkuadratRedakto

Tetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Luftëtari dhe Korabi; luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (7), Flamurtari (1) dhe Teuta (1).

Stadiumet dhe vendetRedakto

Vendndodhjet e stadiumeve të skuadrave në Superligën 2015-2016
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. KS Luftëtari Gjirokastër Stadiumi "Gjirokastra" 8,400
02. KS Korabi Peshkopi Stadiumi "Peshkopi" 6,000
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. FK Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimiRedakto

Klubi Trajneri Kapiteni Prodhuesi i fanellës Sponsori në fanellë
KS Luftëtari   Mladen Milinković   -
KS Korabi   Ermal Nexhipi   - -
FK Flamurtari   Shpëtim Duro   Franc Veliu Lescon TRK/Atlasjet
FK Kukësi   Ernest Gjoka   Artim Šakiri Adidas Kevin Construction
KF Laçi   Stavri Nica   Stipe Buljan Adidas
FK Partizani   Sulejman Starova   Nderim Nexhipi Legea
KF Skënderbeu   Ilir Daja   Bledi Shkëmbi Legea Ama Caffe
KS Teuta   Gugash Magani   Bledjan Rizvani Erreà Caffè Pascucci
KF Tirana   Mirel Josa   Ervin Bulku Legea
KF Vllaznia   Armando Cungu   Ndriçim Shtubina Givova Grand Europa Resort

NdeshjetRedakto

Në Kategorinë Superiore 2016-2017 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

RezultatetRedakto

Tabela e ligësRedakto

Statistikat e sezonitRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri - E hapur me 11 shtator 2011
  3. ^ Skënderbeu vs Elbasani

Shih edheRedakto