Hape menynë kryesore

Kategoria Superiore 2018-2019 është sezoni i 80të Zyrtar, ose i 83të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Gusht, 2018 dhe mbaron në Maj, 2019. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

Kategoria Superiore 2018-2019
2018–19 Kategoria Superiore
Sezoni 2018-2019
Skuadrat 10 skuadra
Ndeshjet 135
‹‹ 2017–18 2019–20 ››

Skënderbeu Korçë janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të tetë në historinë e klubit.

NdryshimetRedakto

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2018-2019 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxherialeRedakto

SkuadratRedakto

Stadiumet dhe vendetRedakto

Stafi dhe sponsorizimiRedakto

NdeshjetRedakto

Në Kategorinë Superiore 2018-2019 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytëRedakto

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

RezultatetRedakto

Tabela e ligësRedakto

Statistikat e sezonitRedakto

ShënimetRedakto

GolashënuesitRedakto

AssistuesitRedakto

ShënimiRedakto

DisiplinaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ [1]

Shih edheRedakto