Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Janari · Shkurti · Marsi
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 (30)


Ngjarje

Redakto
 • 421 - Constantius IIIu bë perandor i Perandorisë Perëndimore Romake.
 • 1575 - U themelua Universiteit Leiden dhe iu dha motoja "Praesidium Libertatis".
 • 1910 - William D. Boyce, botues nga qyteti Chicago, i bëri kërkesë zyrtare qeverisë federale në Uashington, për krijimin e organizatës Boy Scouts of America.
 • 1915 - U dha premiera e filmit The Birth of a Nation (Lindja e një Kombi).
 • 1918 - U botua për herë të parë gazeta The Stars and Stripes.
 • 1949 - Kardinal Mindszenty i Hungarisë u dënua për tradhëti.
 • 1952 - Elizabeth II u shpall Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar.
 • 1971 - Debutoi tregu i letrave me vlerë NASDAQ.
 • 1999 - Në selinë e Misionit Verifikues të OSBE-së në Prishtinë u deklarua se shqiptarët të shkonin t'i merrnin kufomat e Masakrës së Reçakut edhe atë me urdhër nga policia serbe që ato të merren të gjitha përnjëherë duke u identifikuar familjarët përmes dokumenteve.
 • 1999 . Organizata amerikane për të drejtat e njeriut "Hjumen rajts Uoç" publikoi raportin me titull "Java e terrorit në Drenicë" në të cilin përshkruhet se si forcat speciale serbe ka fundi i shtatorit të vitit të kaluar masakruan 21 civilë në fshatin Obri e Epërme, dhe vranë 13 burra në fshatin e afërt Golluboc.
 • 2003 - Berlin, Qeveria federale gjermane refuzoi një rezolutë të re të Kombeve të Bashkuara ku do të parashikonte një kërcënim me sulm ushtarak ndaj Irakut.
 • 2003 - Në Kosovë u formua organizata "Serbët e bashkuar" nën urdhër të Beogradit në krye të së cilës vihet një pjesëtar i Shërbimit Sekret Serb.
 • 2008 - Nebraska ndaloi përdorimin e karriges elektrike si metodë për vrasje të të dënuarve.

Lindje

Redakto

Vdekje

Redakto

9 1955- Byron Dean lindi në Marion, Indiana; vdiq më 30 shtator 1955 në Cholame, Kalifornia. Ishte aktor amerikan i filmit dhe teatrit.

Festa dhe përvjetore

Redakto