Robur Siena ose thjesht Siena është një klub futbollist italianë me seli në Siena. Ata aktualisht luajn në Serie C.

Siena
Emri i plotë Robur Siena S.p.A.
Pseudonimi Bianconeri (Bardhezinjt)
Robur
Themelimi 1904
2014(rikrijuar)
Stadiumi Stadio Artemio Franchi,
Siena, Itali
(Kapaciteti: 15,373)
Presidenti Flag of Italy.svg Anna Durio
Trajner kryesorë Flag of Italy.svg Michele Mignani
Liga Serie C
2018-19 Serie C (Grupi A), Vendi 6
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

Siena luan ndeshjet e saj në Stadiumin Artemio Franchi. Kapaciteti i stadiumit është vetëm 15,725 mij ulëse dhe e ka vendndodhjen në Siena, më sakt në Florence. Në Mars të vitit 2011, Siena lajmëroi planin se do të ndërtonin një stadium të ri në Isola d’Arbia, në jug të qytetit [1]. Stadiumi me 20,000 mij ulëse përmban në dezajn unik nën-toksorë, për këtë projekt ndërtimi, klubit të Sienas u dha çmimi "MIPIM AR Future Projects" për projektin më të mirë të vitit 2011.

Në 2014 A.S. Siena falimentoi dhe u rikrijuar me emrin e ri Robur Siena dhe u regjistrua në kampionatin amator italian (Serie D).

Siena gjatë gjithë historisë së saj ka fituar: 1 Serie B, 1 kampionat të Divizionit të parë, 1 Serie C, 1 Serie C1, 1 Lega di Prima Divisione.

HistoriaRedakto

Themelimi dhe vitet 30'Redakto

Vitet 40' - 90'Redakto

Vitet 2000 e deri taniRedakto

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 31 janar 2019[2]
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Mf Nikita Contini (në huazim nga Napoli)
2   Mb Atila Varga
3   Mb Luca Zanon (në huazim nga Fiorentina)
4   Mf Tommaso Arrigoni
5   Mb Dario D'Ambrosio (Kapiteni)
6   Mf Stefano Guberti
7   Mf Alessandro Cesarini
8   Mf Danilo Bulevardi
9   Sm Ettore Gliozzi (në huazim nga Sassuolo)
10   Sm Mattia Aramu
11   Mf Lorenzo Di Livio (në huazim nga Roma)
13   Mb Marco Rossi
14   Mb Mirko Romagnoli
Nr. Pozicioni Lojtari
15   Mb Nicola Belmonte
16   Mf Fabio Gerli
17   Mf Alessio Cristiani
18   Sm Michael Fabbro (në huazim nga Chievo)
20   Mf Giovanni Sbrissa (në huazim nga Sassuolo)
22   Pt Riccardo Melgrati
23   Mb Mirko Esposito
24   Sm Pietro Cianci
25   Mf Francesco Vassallo
26   Mb Marco Imperiale (në huazim nga Empoli)
27   Mb Ivan Pedrelli
28   Mf Federico Chiossi (në huazim nga Atalanta)

Numrat e tërhequrRedakto

4   Michele Mignani, Mbrojtës (1996–97, 1998–2006)

TrajnerëtRedakto

 
Emri Kombësia Vitet
Vittorio Faroppa   1936–39
Oronzo Pugliese   1959–61
Lauro Toneatto   1964–66
Ettore Mannucci   1977–78
Ottavio Bianchi   1978–79
Ferruccio Mazzola   1983–86
Marcello Lippi   1986–87
Adriano Lombardi   1987–88
Ferruccio Mazzola   1988–89
Vincenzo Guerini   Nën. 2001–Shku. 02
Giuseppe Papadopulo   2001–Dje. 04
Luigi Simoni   Qer. 2004–Jan. 04
Luigi De Canio   Nën. 2004–Qer. 06
Mario Beretta   Korrik 2006–Qer. 07
Andrea Mandorlini   Korrik 2007–Nën. 07
Mario Beretta   Nën. 2007–Qer. 08
Marco Giampaolo   Korrik 2008–Tet. 09
Marco Baroni   Tet. 2009–Nën. 09
Alberto Malesani   Nën. 2009–Maj 10
Antonio Conte   Maj 2010–Maj 11
Giuseppe Sannino   Qer. 2011–Qer. 12
Serse Cosmi   Qer. 2012–Dhje. 12
Giuseppe Iachini   Dhje. 2012–2013
Mario Beretta   2013–Qer. 2013
Massimo Morgia   Kor. 2014–Kor. 2015
Gianluca Atzori   Kor. 2015–Dhje. 2015
Guido Carboni   Dhje. 2015–Qer. 2016
Giovanni Colella   Kor. 2016–Dhje. 2016
Cristiano Scazzola   Dhje. 2016–Qer. 2017
Michele Mignani   Qer. 2017–

Statistikat IndividualeRedakto

Redaktuar më 26 Gusht 2013: Lisa e lojtarëve me më shumë Ndeshje dhe Gola në historinë e Sienës.

Nr. Emri Kombësia Ndeshje
1 Simone Vergassola   301
2 Stefano Argilli   227
3 Michele Mignani   211
4 Andrea Pepi   208
5 Lauro Toneatto   202
6 Luciano Renoldi   172
7 Daniele Portanova   159
8 Emanuele Calaiò   130
9 Enrico Chiesa   129
10 Gill Voria   129

Nr. Emri Kombësia Gola
1 Emanuele Calaiò   50
2 Massimo Maccarone   49
3 Luciano Renoldi   46
4 Guglielmo Coppola   40
5 Armando Serlupini   33
6 Enrico Chiesa   32
7 Aldo Dapas   27
8 Simone Vergassola   25
9 Simone Tiribocchi   24
10 Luigi Perugini   22

ReferimeRedakto

  1. ^ "Siena's new Stadium will be below ground". BBC. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 korrik 2011. Marrë më 26 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Prima Squadra" [Skuadra aktuale] (në italisht). S.S. Robur Siena. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 shkurt 2017. Marrë më 2 shkurt 2017.