AT&T është një konglomerat shumëkombësh amerikan me seli në Dallas, Texas.[1] Është kompania më e madhe e telekomunikacionit në botë, ofruesi më i madh i shërbimeve të telefonisë mobile dhe ofruesi më i madh i shërbimeve të telefonisë fikse në Shtetet e Bashkuara nëpërmjet AT&T Communications. Që nga 14 qershori 2018, është edhe kompania mëmë e konglomeratit të mediave WarnerMedia, duke e bërë atë media më të madhe në botë dhe argëtuese në kuptim të të ardhurave.[2] Që nga viti 2018, AT&T renditet numër 9 në renditjen Fortune 500 të korporatave më të mëdha të Shteteve të Bashkuara nga të ardhurat totale.[3]

Referime

Redakto
  1. ^ Godinez, Victor and David McLemore. "AT&T moving headquarters to Dallas from San Antonio Arkivuar 26 qershor 2009 tek Wayback Machine." The Dallas Morning News. Saturday June 28, 2008. Retrieved June 18, 2009.
  2. ^ www.bloomberg.com https://www.bloomberg.com/tosv2.html?vid=&uuid=b9d053c0-160b-11e9-b191-6ff46d91229d&url=L25ld3MvYXJ0aWNsZXMvMjAxOC0wNi0xMy9nZXQtcmVhZHktZm9yLWJpZy1tZWRpYS10by1nZXQtYmlnZ2VyLWFmdGVyLWF0LWFtcC10LXMtdmljdG9yeQ==. {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Fortune 500 Companies 2018: Who Made the List". Fortune (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2019. Marrë më 2018-11-09.