Papa Adriani I ( l. 700 ca, Roma - v. 25 dhjetor 795, ) ishte papa i 95 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 shkurt 772 dhe deri më 25 dhjetor 795. Paraardhës i tij ishte papa Stefani III, ndërsa pasardhësi papa Leoni III.

Papa Adriani I
Pope Adrian I.jpg
papa i 95 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 1 shkurt 772
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 9 shkurt 772
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 25 dhjetor 795
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Stefani III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 700 ca
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 25 dhjetor 795
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani III
Papë
1 shkurt 77225 dhjetor 795
Pasardhësi 
papa Leoni III