Allianz Arena është një stadium i cili ndodhet në veri të Mynihut, Gjermani. Në këtë stadium lozin dy klube profesioniste si FC Bayern dhe 1860 München të cilat lozin në këtë stadium që në 2005 pasi më përpara kanë luajtur tek Olympic Stadium. Në këtë stadium është luajtur finalja e FIFA World Cup 2006 dhe po në këtë stadium do të bëhet finalja e Uefa Champions League Final 2012. Po ashtu në këtë stadium luan kombëtarja gjermane. Kur luan FC Bayern dritat e stadiumit bëhen kuq, kur luan 1860 Münich bëhen blu, dhe kur luan kombëtarja gjermane bëhen të bardha. Kapaciteti i stadiumit është mbi 69.000 tifozë.

Fußball Arena München
(emri nga UEFA)
München - Allianz-Arena (Luftbild).jpg
Vendndodhja Mynih, Gjermani
Koordinatat 48°13′7.59″V 11°37′29.11″L / 48.2187750°V 11.6247528°L / 48.2187750; 11.6247528Koordinatat: 48°13′7.59″V 11°37′29.11″L / 48.2187750°V 11.6247528°L / 48.2187750; 11.6247528
Pronari Allianz Arena München Stadion GmbH
Operatori Allianz Arena München Stadion GmbH
Suitat 106
Kapaciteti 66,000 (2005)
69,901 (2006–2012)
71,137 (2012–2013)
71,437 (2013–2014)
75,000 (2015–) (Ndeshjet e ligës)
70,000 (Ndeshjet ndërkombëtare)
Madhësia e fushës 105 × 68 m
Sipërfaqja Desso GrassMaster hybrid turf [1]
Ndërtimi
Gurthemeli 21 tetor 2002
Hapur 30 maj 2005
Çmimi i ndërtimit €340 milion €
Arkitekti Herzog & de Meuron
ArupSport
Inxhinieri i strukturës Ove Arup & Partners
Përdoruesit
FC Bayern Munich (2005–vazhdon)
TSV 1860 München (2005–vazhdon)
2006 FIFA Kupa e Botës
2012 Finalja e UEFA Ligës së Kampioneve
UEFA Euro 2020
Faqja zyrtare
Uebfaja zyrtare


ReferimeRedakto

  1. ^ "Hybrid turf for training ground and arena". FC Bayern Munich (në anglisht). 4 korrik 2014. Marrë më 22 gusht 2014.


  Ky artikull në lidhje me Arkitektura është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.