Almaty (Kazakisht: Алматы) është qyteti më i madh në Kazakistan, me popullsi të 1,703,500 banorëve, përmban 9% e popullsisë së vendit.

Almaty
Kazakisht : Алматы
Qytet
noform
Xhamia e madhe në Almaty
Stema_figura
Emblema
Flag of Almaty.svg
Flamuri
Vendndodhja
Almaty is located in Kazakistani
Almaty
Almaty

Koordinatat: 43°16′39″V 76°53′45″L / 43.27750°V 76.89583°L / 43.27750; 76.89583

Administrimi
Shteti Flamuri Kazakistani
Rajoni Rajoni Almaty
Kryetari i Bashkisë Bauyrschan Baibek
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 682 km2
Lartësia 600-2200 m (m.n.d.)
Popullsia 1,703,500 banorë (1 janar 2016)
Dendësia 23,46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1931
Zona Kohore (UTC+6)
Kodi Postal 050000—050063
Prefiksi +7 727
Targa M dhe 02 (rajoni)
Koordinatat 43° 16′ 39″ Veri

76° 53′ 45″ Lindje

Faqja Zyrtare www.almaty.gov.kz

Pas pavarësisë së Kazakistanit, Almaty vazhdoi të ishte kryqyteti i saj deri në vitin 1997, kur Astana u caktua të rikthehet si kryqyteti historik.

KlimaRedakto

Almaty ka klimë kontinetiale të lagësht me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Muaji më i ftohtë është janari, , −4.7 °C (24 °F) (mesatarisht), muaji më i nxehtë është korriku, 23.8 °C (mesatarisht). Moti me temperaturë më lartë se 30 °C është mesatarja për rreth 36 ditë në vit. Nuk është e pazakontë të shohësh borë ose ftohtë të parakohshme në fund të majit. Për shembull, reshjet e borës u regjistrua më 13 maj 1985, 1 maj 1989, 5 maj 1993 dhe 18 maj 1998. Për herë të fundit që ka pasur reshje të borës ishte më 17 qershor 1987.

AeroportiRedakto

Aeroporti më i afërt është Aeroporti Ndërkombëtarë në Almaty, ndodhet 15 kilometra në verilindje.

BinjakëzimetRedakto

Almaty është e binjakëzuar me:[1]

Shteti Qyteti
  Egjipti   Aleksandria
  Hungaria   Budapest
  Koreja e Jugut   Daegu
  Turqia Stambolli
  Rusia   Kazan
  Bjellorusia   Minsk
  Somalia   Mogadishu[2]
  Rusia   Moska
  Franca   Rennes
    Riga
  Rusia   Shën Petersburgu
  Izraeli   Tel Aviv
  SHBA   Tucson[3]
  Kina Ürümqi
  Lituania   Vilnius
  Indonezia   Bandung

ReferimetRedakto

  1. ^ "Official internet-resource of ALMATY city :: Twin-cities". Almaty.kz. Marrë më 2015-06-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ USSR and Third World, Volume 3. Central Asian Research Centre. 1973. f. 209. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tucson Sister Cities". Interactive City Directory. Sister Cities International. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 janar 2016. Marrë më 4 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto