Andrea Stramaccioni

futbollist

Andrea Stamaccioni (lindur më 9 janar 1976) është një trajner italian futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili së fundmi ishte trajner i klubit çek Sparta Prague

Andrea Stramaccioni
Andrea Stramaccioni (cropped).jpg
Stramaccioni në vitin 2012
Të dhënat personale
Data e lindjes (1976-01-09) 9 Janar 1976 (44 vjeç)
Vendi i lindjesRome, Italia
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual-
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994–1995Bologna0(0)
Ekipet e menaxhuara
2012–2013Internazionale
2014–2015Udinese
2015–2016Panathinaikos
2017–2018Sparta Prague
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Karriera si lojtarRedakto

Andrea Stamaccioni e nisi karrierën e tij ne vitin 1994 si mbrojtës tek Bologna FC. Stamaccioni e la futbollin shpejt sepse pësoi një dëmtim shume serioz ne gju, dhe filloi kursin si trajner. Stamaccioni ne 2003 mori licensen për te drejtuar ekipe te Primaverës Italiane.

InterRedakto

Ne 26 mars kur Claudio Ranieri u shkarkua, Massimo Moratti vendosi Stamaccionin si trajner te Inter. Ndihmësi i tij është Giuseppe Baresi. Ai e çoi Inter ne vendin e 6 dhe mundi Rivalet e AC Milan gjë qe i kushtoi këtyre te fundit kampionatin. Me rezultatet e ndeshjeve te fundit, presidenti i Inter Massimo Moratti konfirmoi se Andrea Stamaccioni do te qëndroj edhe për sezonin tjetër.

Statistikat si TrajnerRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto