Aras Bulut İynemli

aktor turk

Aras Bulut İynemli (lindi më 25 gusht 1990) është aktor turk.

Aras Bulut İynemli
Aras Bulut İynemli (cropped).jpg
U lind në25 gusht 1990 (30 vjeçar)

KarrieraRedakto

Pasi luajti një rol në 2-3 reklama, ai mori një rol në serinë dramë As Time Goes By në vitin 2010. Ky dramë fitoi sukses ndërkombëtar dhe İynemli mori një shpërblim gjithashtu. Para kësaj ai kishte punuar edhe në dramën Arka Sokaklar, por ai mori një pauze pas pjesës së parë pasi ai kishte për të përfunduar arsimin e tij të inxhinierisë së avionëve. Ai vazhdoi studimet e tij në Universitetin e Teknologjisë në Stamboll.[1]

Në vitin 2013, ai u riparaqit në filmin azerbajxhanas-turk Mahmut dhe Merjem', bazuar në romanin nga Elçin Efendiyev. Ai portretizoi Şehzade Bayezid në serialin Sulejmani i Madhërishëm.

Në vitin 2015. İynemli u zgjodh të luaj rolin kryesor në serialin Maral En Güzel Hikayem së bashku me aktoren Hazal Kaya. Në vitin 2016-17, ai luajti rolin e Umut Jëllmaz / Mert Karadag në İçerde, ku mori pikëpamjet më të larta, me episodin e parë që mori 10 milionë shikime në YouTube. Nga viti 2017 deri më 2021 ai luajti rolin e Jamaç Koçovali në Çukur.

Në vitin 2019, İynemli portretizoi një baba të sëmurë mendor i cili u burgos gabimisht për vrasje në Mrekullia në qelinë e 7, i cili theu rekordet e shikimit në Turqi brenda një periudhe të shkurtër. Pasi filmi u transmetua në Netflix, ai u prit mirë nga audienca në Francë dhe Amerikën Latine.[2][3]

Përveç karrierës së tij si aktor, İynemli është shfaqur në shumë filma reklamues dhe është fytyra e markave të shumta.

FilmografiaRedakto

Seriale
Viti Titulli Roli Shënimet Programi
2009 Arka Sokaklar Sheref Mysafir Kanal D
2010-2013 Öyle Bir Geçer Zaman ki Mete Akarsu Roli mbështetës
2013-2014 Muhteşem Yüzyıl Shehzade Bajazid Star TV
2015 Maral: En Güzel Hikayem Sarp Altan Roli kryesor TV8
2015/2021 O Ses Türkiye Yılbaşı Özel Kendisi Mysafir
2016-2017 İçerde Umut Jëllmaz / Mert Karadag Roli kryesor Show TV
2017-2021 Çukur Jamaç Koçovallë
2019 Çarpışma Mysafir
Internet
Viti Titulli Roli Shënimet Platforma
2023 Atatürk Mustafa Kemal Atatürk Roli kryesor Disney+
Filma
Viti Titulli Roli Shënimet
2013 Mahmut ile Meryem Mahmut Roli kryesor
Tamam mıyız? Ihsan
2017 Martıların Efendisi Atesh Mysafir
2019 Mrekullia në qelinë e 7 Memo Roli kryesor
Reklama
Viti Produkti Roli
2010 Sprite Kendisi
GNC Turkcell
Patos me Beren Saat
2017 Defacto me Hande Erçel
2018 me Aslı Enver
2019 Fiat Egea Kendisi
2020-duke vazhduar Vodafone
2022 Disney+

ReferimeRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2019. Marrë më 23 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ ""Koğuştaki Mucize", "Le Roi Lion"… les grands gagnants du confinement sur les plates-formes". Le Parisien (në frëngjisht). 22 maj 2020. Marrë më 28 maj 2020.
  3. ^ "Ağlayanlar, Hıçkıranlar Gırla: Amerikan ve Fransız Netflix'in TOP 1'inde Yedinci Koğuştaki Mucize Var!". onedio (në turqisht). 31 mars 2020. Marrë më 28 maj 2020.