Argjend Mustafa

futbollist shqiptar

Argjend Mustafa (lindi më 30 gusht 1992) është futbollist shqiptar nga kosova i cili luan për klubin shqiptarë KS Kamza.[1]

Argjend Mustafa
Të dhënat personale
Data e lindjes30 gusht 1992
Vendi i lindjesVushtrri, RSF Jugosllavia
Gjatësia1,75 m (5 ft 9 in)
PozicioniMesfushor sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualKS Kamza
Karriera në rini
0000–2008KF Vushtrria
2008–2009KF Prishtina
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2011KF Prishtina?(?)
2009–2010KF Vushtrria (huazim)?(?)
2011–2012Trepça?(?)
2012–2014KS Besa40(1)
2014FK Partizani Tirana6(0)
2015–2016KF Laçi46(4)
2016–2017KF Tirana0(0)
2017–KS Kamza1(0)
Ekipi kombëtar
2013Kosova U211(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Karriera me klubeRedakto

Vitet e paraRedakto

Mustafa filloi karrierën e tij me klubin rinor të Vushtrrisë. Ai u bashkua me KF Prishtina më 2008 dhe luajti për skuadrën rinore para se të bashkohet me skuadrën profesionale. Ai u huazua në Vushtrri në tetor 2009 për sezonin 2009–10.[2]

PartizaniRedakto

Mustafa nënshkroi kontratë me Partizani Tirana më 29 maj 2014.[3][4] Ai bëri debutimin e tij në ndeshjen kundër Laçi, ku ai erdhi si zëvendësues i Jurgen Vatnikaj.[5] Pasi luajti 10 ndeshje në pjesën e parë të sezonit, përfshirë 6 ndeshje në ligë, Mustafa njoftoi largimin e tij nga klubi.[6]

LaçiRedakto

Pas largimit nga Partizani Tirana, ai u bashkua me KF Laçi si agjent i lirë.[7]

TiranaRedakto

Më 1 shtator 2016, Mustafa u bashkua me KF Tirana me një marrëveshje dy vjeçare.[8] Ai nuk bëri ndonjë paraqitje për shkak lëndimit që kishte gjateë sezonit 2016-2017.

KamzaRedakto

Më 7 gusht 2017, Mustafa kompletoi një tjetër transferim, tani në klubin KS Kamza duke nënshkruar kontratë dy vjeçare.[9]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Ai përfaqësoi Kosovën në 2008 Coppa Gaetano Scirea, në një turne miqësore jo-zyrtare ku Kosova u eliminua në gjysmë-finale.

ReferimetRedakto

  1. ^ Soccerway profile
  2. ^ "Mustafa huazohet në Kosovë". Lajme Parajsa. 7 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 shtator 2014. Marrë më 7 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Tjetër "goditje" e Partizanit, firmos edhe Argjend Mustafa". Ora News. 7 gusht 2017. Marrë më 7 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Zyrtare, Argjent Mustafa lojtar i Partizanit". Panorama Sport. 29 maj 2014. Marrë më 7 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Vladimir Prenga (25 gusht 2014). ""Luftë" për një pikë, Partizani barazon në Laç. Trajneri Duro: Raçiç, "bast" im i fituar". Panorama Sport. Marrë më 20 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Argjend Mustafa largohet nga Partizani". Panorama Sport. 3 janar 2015. Marrë më 3 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Goditje në paketë, Laçi afron katër lojtarë". Panorama Sport. 7 janar 2015. Marrë më 7 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Tirana bën "goditjen" e fundit të merkatos, Mustafa firmos në limit". Panorama.com.al. 2 shtator 2016. Marrë më 10 tetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Kamza nuk ndalet, merr ish-mesfushorin e Partizanit". Panorama Sport. 7 gusht 2017. Marrë më 7 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)