Hape menynë kryesore

Astana (Kazakisht: Астана) është kryeqyteti i Kazakistanit. Është qyteti i dytë më i madh në Kazakistan, popullsia është 1,006,574 banorë (2016) dhe ka një sipërfaqe prej 710 km². Gjendet në veri-lindje të Kazakistanit në prefekturën Akmola. Kryetar i Bashkisë së Astanës është Imangali Tasmagambetov.

Astana
Kazakisht : Астана
Qytet
noform
Pallati Presidencial
Stema_figura
Stema e Astanës
New flag of Astana.svg
Flamuri i Astanës
Vendndodhja
Astana is located in Kazakistani
Astana
Astana

Koordinatat: 51°10′0″V 71°26′0″L / 51.16667°V 71.43333°L / 51.16667; 71.43333

Administrimi
Shteti Flamuri Kazakistani
Rajoni Rajoni Akmola
Kryetari i Bashkisë Asset Issekeshev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 710 km2
Popullsia 1,006,574 banorë
Dendësia 1239 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1830
Zona Kohore (UTC+6)
Kodi Postal 010000–010015
Prefiksi +7 7172
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtari i Astanës
14 km nga qendra e qytetit
Targa Z, 01
Koordinatat 51° 10′ 0″ Veri

71° 26′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.astana.kz

Përmbajtja

EmriRedakto

Fjala Astana në gjuhen kazake do të thotë kryeqytet. Në gjuhën kazake dhe në gjuhën ruse lexohet As-ta-na, në gjuha të tjera lexohet As-ta-na. Astana po ashtu thuhet dhe "Manhattani në step".

Si kryeqyteti i ri i KazakistanitRedakto

Në vitin 1994, atëherë kur u krijua shteti i Kazakistanit kryeqyteti i u bë Almaty. Prej 1997 kryeqyteti i Kazakistanit u bë Astana.

DemografiaRedakto

Në vitin 2007, popullsia në Astana ishte 600,200 banorë. Në vitin 1999, Astana kishte 281,000 banorë (60% kazakë, 30% rusë, 10% ukrainas dhe gjerman). Në 2030 parashikohet të ketë mbi 1,000,000 banorë.

GjeografiaRedakto

Astana ndodhet në qendër të Kazakistanit.

ArkitekturaRedakto

Arkitektura në Astana ka një kualitet dhe një cilësi të lartë. Astana është njeri ose më i bukur qytet në Azinë e mesme. Në Astana kanë punuar në ndërtimtari edhe shqiptarë nga Kosova.

SportRedakto

Astana ka një klub futbolli FC Astana, cili luan në Premierligen kazake dhe ka fituar tre herë këtë ligë (2000, 2001, 2006). Ka një skuadër basketbolli, e quajtur Astana-Tigers, një skuadër ice-hockey e quajtur Barys Astana, e cila ka fituar ligën e ice-hockey të Kazakistanit në sezonin 2004/2005. Ka edhe një skuadër të famshme çiklistësh e quajtur Team Astana dhe ka marr pjesë dy herë në "Tour de France" (2006, 2007).

TransportiRedakto

Astana ka Aeroportin Ndërkombëtar të Astanës, që u projektua nga arkitektin japonez Kisho Kurokawa. Po ashtu projektohet dhe një metro nëntokë, Astana Metro.

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferencaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto