Beteja e Koshares u zhvillua më 9 prill të vitit 1999 në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më heroiket e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Beteja e Koshares
Pjesë e Lufta e Kosovës
Data 9 prill 1999 - 14 qershor 1999
Vendi Koshare, Kosovë
Rezultati Fitore e UÇK
Pjesëmarrsit në konflikt
UCK KLA.png UÇK Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Jugosllavia
Komandantët dhe udhëheqësit
UCK KLA.png Rrustem Berisha
UCK KLA.png Agim Ramadani   (Kryeshef i Shtabit 9 - 11 prill)
UCK KLA.png Anton Quni (Kryeshef i Shtabit 12 prill- 14 qershor)
UCK KLA.png Sali Çekaj  

UCK KLA.png Hisen Berisha

Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Svetozar Marjanoviç
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Nebojsa Pavkovic
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg Vladimi Lazareviç
Fuqia (kapaciteti)
136 (në fillim) 2200 (qershor) Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg 300 (fillim)
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg 10,000 (May)
  • 600 additional Yugoslav Serb and Russian military and paramilitary forces [1]
Viktimat dhe humbjet
114 108

Thyerja e kufirit në mes të Kosovës dhe Shqipërisë më 9 prill të ‘99-së, shënoi jo vetëm një fitore morale për UÇK-në, por ajo i hapi rrugë furnizimit me armatim dhe mbështetje logjistike për shumë zona të luftës në brendësi të Kosovës. Triumfi i luftëtarëve nga mbarë trojet e Kosovës, të bashkuar në Brigadën 138, në krye të së cilës ishte komandanti Agim Ramadani, bëri që të shembet muri gati njëqindvjeçar i vënë në mes të Kosovës dhe Shqipërisë. Beteja e Koshares ishte njëra ndër hallkat më të fuqishme në zinxhirin e pakëputshëm të historisë kombëtare dhe si e tillë do të përkujtohet gjithmonë ndër shqiptarë.[2]

Më 9 prill, 120 pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës thyen kufirin dhe sulmuan batalionin e 53-të kufitar të Brigadës 125 jugosllave, e cila përkrahej nga policia serbe, paramilitarët serbë d/he mercenarët rusë.[3] Luftimet e ashpra zgjatën tërë ditën. Nga UQK ranë dëshmorë 4 dhe u plagos 1, kurse ushtria serbe la 23 të vrarë.[4]

Rëndësia

Beteja e Koshares është një ndër betejat më të mëdha të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe Ushtrisë së RF të Jugosllavisë. Palët në këtë betejë kanë qenë të pabarabarta, por UÇK, ka pasur përparësi strategjike, pasiqë beteja është zhvilluar në kufirin me Shqipërinë administrative. Furnizimi ka qenë në nivel, e gjithashtu edhe morali i luftëtarëve ka qenë i lartë. Ushtria jugosllave ka qenë e ndihmuar edhe nga mercenarët e vullnetarët rus e sllavë të tjerë.[5] Triumfi i luftëtarëve nga mbarë trojet e Kosovës, të bashkuar në Brigadën 138, në krye të së cilës ishte komandanti Agim Ramadani, bëri që të shembet muri gati njëqindvjeçar i vënë në mes të Kosovës dhe Shqipërisë. Prandaj ish-luftëtarët e kësaj beteje, luftën kundër forcave ushtarake e policore serbe në Koshare e konsiderojnë si një betejë historike të luftës së UÇK-së.[6]

Përmendore dhe përkujtimoreRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Gashi 2006, f. 158-159. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFGashi2006 (Ndihmë!)
  2. ^ https://telegrafi.com/20-vjet-nga-beteja-e-koshares/
  3. ^ https://www.botasot.info/opinione/1063829/flamuri-nbsp-shqiptar-u-ngrit-ne-karakollin-e-koshares-nbsp/
  4. ^ Demaj, Florim (2003). "Chapter six: Rrëfime, Biografi të pasura". përmbledhur nga Cetta, Muhamet (red.). Me UÇK-në në Koshare : nga vija e parë të frontit dhe nëpër Kosovën e pasluftës : 3. Faik Konica. ff. 79–80. Rezultati i gjashtë orë luftimeve ishte nga ana jonë katër të vrarë e një të plagosur, kurse nga radhët e armikut kishte 23 të vrarë Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Gashi 2006, f. 37. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFGashi2006 (Ndihmë!)
  6. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 nëntor 2015. Marrë më 9 prill 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

LiteraturaRedakto