Birmania

Një vend në kontinentin e Azisë

Koordinatat: 22°V 96°L / 22°V 96°L / 22; 96

Myanmar long form.png
Pyi-daung-zu Myan-ma Naing-ngan-daw
Flag of Myanmar.svg Emblema - Birmania
Birmania Birmania
Moto Kombëtare: (përkthyer) Gjithnjë në shërbim të Zotit nën udhëheqjen e tij
Vendndodhja - Birmania


Birmania ose e njohur zyrtarisht si Mjanmar (Burmese pronunciation: [mjəmà]) lat. Birmania, zyrtarisht int. Pyidaungsu Thamada Myanmar Naing-Ngan-Daw apo shkurt Myanma Naingngan, është shtet në jug të Azisë, në kufi me Tailandën, Laosin, Republikën Popullore të Kinës, Indin, Bangladeshin si dhe lagëtë nga gjiri i Bengalit. Ky shtet është themeluar vonë, në vitin 1962 dhe për kohë të gjatë, deri më 4 shkurt 2011, ndodhej nën regjim ushtark. Pas këtij regjimi, për kryetarë shteti është zgjedhur një civil si president.

HistoriaRedakto

PolitikaRedakto

 Artikulli kryesor: Sistemi shtetërorë në Birmani.

Njësitë administrativeRedakto

Birmania përbëhet nga shtatë njësi shtetrore dhe shtatë zona tjera administrative.[1] Zonat administrative (တိုင်းဒေသကြီး) janë të dominuara nga Bamar-ët. Shtetet (ပြည်နယ်), në thelbë janë njësi të populluara nga banorët minoritarë vendasë. Zonat administrative të nivelit të lartë ndahen nën zona apo njësitë etnike dhe fshatra. Qendrat qytetare ndahen në zona banimi.

Njësitë shtetërore dhe administrative
 
shtetërore administrative
Chin Ayeyarwady
Kachin Bago
Kayin Magway
Kayah Mandalay
Mon Sagaing
Rakhine Tanintharyi
Shan Taunggyi

GjeografiaRedakto

 Artikulli kryesor: Gjeografia e Birmanisë.

EkonomiaRedakto

 Artikulli kryesor: Ekonomia e Birmanisë.

DemografiaRedakto

 Artikulli kryesor: Demografia e Birmanisë.

KulturaRedakto

 Artikulli kryesor: Kultura në Birmani.

Lidhje të jashtmeRedakto

  1. ^ https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2051.html The World Factbook
  Commons: Birmania – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
  Commons: Birmania – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :