Blackburn Rovers Football Club është një klub profesionist anglez me seli në Blackburn, Lancashire. Skuadra konkuron në Football League Championship që nga sezoni 2012–13. Ata u rrëzuan nga Premier League në fund të sezonit 2011–12, niveli më i lartë i futbollit anglez. Skuadra drejtohet momentalisht nga trajneri Gary Bowyer pasi paraardhësi i tij Michael Appleton u shkuarkua më 19 mars 2013. Appleton ishte trajneri i tretë që humbi punën në gjashtë muaj pas Steve Kean dhe Henning Berg.

Blackburn Rovers F.C.
Pseudonimi(et)The Blue and Whites, Rovers, The Riversiders
Themeluar5 nëntor 1875
StadiumiEwood Park
Nxënësia31,367 vende
PronariFlamuri V H Group, Flamuri Gary Bowyer
LigaThe Championship
2018–1915
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Klubi u themelua në vitin 1875, duke u bërë dhe një nga klubet e krijimit të The Football League në vitin 1888. Është një nga tre klubet që është pjestare e krijimit të Football League dhe Premier League (dy klubet e tjera janë Aston Villa dhe Everton).

HitoriaRedakto

StadiumiRedakto

LojtarëtRedakto

Skuadra momentaleRedakto

Redaktuar më 8 gusht 2014 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Paul Robinson
2   Mb Adam Henley
3   Mb Tommy Spurr
4   Mb Matthew Kilgallon
5   Mb Grant Hanley (kapiten) [2]
6   Mf Jason Lowe
7   Sm Joshua King
8   Mf David Dunn
9   Sm Chris Brown
10   Mf Tom Cairney
11   Sm Jordan Rhodes (zëv.-kapiten)
12   Mf Ben Marshall
13   Pt Simon Eastwood
14   Mf Marcus Olsson
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15   Mb Alex Baptiste (në huazim Bolton Wanderers)
16   Sm Luke Varney
17   Mf Lee Williamson
19   Mf Chris Taylor
20   Mb Yann Songo'o
22   Mb Shane Duffy
25   Mf Ryan Tunnicliffe (në huazim nga Fulham)
26   Mf Darragh Lenihan
29   Mf Corry Evans
30   Pt Jason Steele (në huazim nga Middlesbrough)
31   Mf Connor Mahoney
32   Mf Craig Conway
39   Sm Rudy Gestede

SimpatizuesitRedakto

TrofeRedakto

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "1st Team Profiles 2014/15 Season" (në anglisht). Blackburn Rovers F.C. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2017. Marrë më 8 gusht 2014.
  2. ^ "Delighted for the captain" (në anglisht). Rovers. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2014. Marrë më 4 shkurt 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto