Blanes është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Selva, të provincës Girona, në Komunitetin Katalonia. Blanes ka 40010 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 17.68 km2.

Blanes
Flamuri i Blanes
Stema zyrtare e Blanes
Popullsia
 • Gjithsej40.010
Emri i banorëveBlanencs
Faqja zyrtarewww.blanes.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto