Brahmagupta (i lindur në vitin 598 të es, vdiq në vitin 668 të es) ishte një matematikan dhe astronom indian. Ai është autor i dy veprave të hershme në matematikë dhe astronomi: Brāhmasphuṭasiddhānta (BSS, "doktrina e saktë e Brahma", datë 628), një traktat teorik dhe Khaṇḍakhayaja ("kafshimi i ngrënshëm", datë 665) text.

Brahmagupta
U lind nërr. 598 ES
Vdiqrr. 668 ES
Njohur për
Karriera shkencore
FushatMatematikë, Astronomi

Brahmagupta ishte i pari që i dha rregullat për të llogaritur me zero. Tekstet e përbëra nga Brahmagupta u kompozuan në vargun eliptik në sanskritisht, siç ishte praktika e zakonshme në matematikën indiane. Pasi që nuk jepen prova, nuk dihet se si rrjedhin rezultatet e Brahmaguptas.[2]

ReferimeRedakto

  1. ^ Sachau, Edward C. (2013), Alberuni's India, Routledge, fq. 156, ISBN 978-1-136-38357-1, Brahma-siddhānta, so called from Brahman, composed by Brahmagupta, the son of Jishnu, from the town of Bhillamāla between Multān and Anhilwāra, 16 yojana from the latter place (?) {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 shtator 2013. Marrë më 6 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)