Hape menynë kryesore

Brenda mendjes (titulli origjinal: Inside Out)[1] është një film i animuar 3D, zhanri komedi dramë, prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe shpërndarë nga Walt Disney Pictures. Me regji të Pete Docter[2] dhe skenar të Docter, Meg LeFauve dhe Josh Cooley. Arkëtoi 857 milionë dollarë dhe fitoi çmime të ndryshme, përfshirë këtu çmimet: BAFTA, Golden Globe, Critics' Choice, Annie, Satellite dhe çmimin Academy si filmi më i mirë i animuar.[3]

Brenda mendjes
Inside Out (2015 film) Logo.svg
Logoja e filmit
Viti 2015
Regjia Pete Docter
Prodhimi Jonas Rivera
Skenari Pete Docter
Meg LeFauve
Josh Cooley
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Amy Poehler
Phyllis Smith
Richard Kind
Lewis Black
Bill Hader
Mindy Kaling
Kaitlyn Dias
Diane Lane
Kyle MacLachlan
Muzika Michael Giacchino
Kinematografia Patrick Lin
Kim White
Montazhi Kevin Nolting
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Pixar Animation Studios
Shpërndarë nga Walt Disney Motion Pictures
Data e daljes në kinema 18 maj 2015 (Kanë)
18 qershor 2015 (Shqipëri)
19 qershor 2015 (SHBA)
Kohëzgjatja 94 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 8.2/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Monsters University
Pasohet nga Dinozauri i mbarë

PërmbajtjaRedakto

Ngjarja zhvillohet në mendjen e një vajze të vogël të quajtur Riley, ku pesë emocione të personifikuara (Lumturia, Mërzia, Inati, Frika dhe Neveria) mundohen ta udhëheqin atë në jetë, gjersa prindërit e saj shpërngulen nga MinnesotaSan Francisco dhe ajo duhet t'i përshtatet mjedisit të saj të ri. Në ndërkohë, emocionet e saj zhyten në kaos duke e bërë atë të humbasë kontrollin e mendjes së saj.

Zërat në origjinalRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ http://www.nytimes.com/2015/05/24/movies/inside-out-pixars-new-movie-from-pete-docter-goes-inside-the-mind.html?_r=0
  2. ^ http://www.vulture.com/2015/06/pete-docter-pixar-inside-out.html
  3. ^ http://oscar.go.com/nominees
  4. ^ a b c d e f "D23 Expo: New Art From the Upcoming Disney, Pixar and Disneytoon Movies". ComingSoon.net. August 9, 2013. Marrë më August 13, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Bryan Alexander (December 8, 2014). "Parents speak their mind in Pixar's 'Inside Out'". USA Today. Marrë më December 8, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b c d e f g h "Pixar's 'Inside Out' Cast Includes Some Awesome Voice Cameos (Spoilers)". Stitch Kingdom. May 20, 2015. Marrë më May 22, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b "Inside Out press kit" (PDF). The Walt Disney Studios. May 20, 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më June 22, 2015. Marrë më May 28, 2015. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Mendelson, Scott (February 1, 2015). "Pixar's 'Inside Out' Puppy Bowl Ad Plays on Your Emotions". Forbes. Marrë më March 20, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto