Burgenland (Shqiptimi gjermanisht: [ˈbʊʁɡn̩lant]; hungarisht: Őrvidék; kroatisht: Gradišće) është shteti më lindor dhe më pak i populluar i Austrisë. Ai përbëhet nga dy qytete statutore dhe shtatë rrethe rurale, me gjithsej 171 bashki. Është e gjatë 166 km (103 mi) nga veriu në jug, por shumë më i ngushtë nga perëndimi në lindje (5 km (3,1 mi) i gjerë në Sieggraben). Rajoni është pjesë e Projektit Centrope.

Burgenland
gjermanisht : Burgenland
Shtet federal
Stema_figura
Stema
Flag of Burgenland.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Guvernorati Hans Peter Doskozil
Kryeqyteti Eisenstadt
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,961.80 km2
(1,529.66 sq mi) km2
Popullsia 284,900 banorë
Dendësia 72/km2 (190/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET +1
Verore CEST +2
Faqja Zyrtare http://www.burgenland.at/

GjeografiaRedakto

PolitikaRedakto

Ndarja administrativeRedakto

HistoriaRedakto

MinoritetetRedakto

KulturaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto