Burgenland (Shqiptimi gjermanisht: [ˈbʊʁɡn̩lant]; hungarisht: Őrvidék; kroatisht: Gradišće) është shteti më lindor dhe më pak i populluar i Austrisë. Ai përbëhet nga dy qytete statutore dhe shtatë rrethe rurale, me gjithsej 171 bashki. Është e gjatë 166 km (103 mi) nga veriu në jug, por shumë më i ngushtë nga perëndimi në lindje (5 km (3,1 mi) i gjerë në Sieggraben). Rajoni është pjesë e Projektit Centrope.

Burgenland
Burgenland
Popullsia
 • Gjithsej284.900
Faqja zyrtarehttp://www.burgenland.at/

Gjeografia Redakto

Politika Redakto

Ndarja administrative Redakto

Historia Redakto

Minoritetet Redakto

Kultura Redakto

Shiko edhe Redakto

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto