Céline Dion

këngëtare kanadeze

Céline Marie Claudette Dion lindi me 30 mars 1968 ne Charlemagne, Quebec, është një këngëtare kanadeze, gjithashtu edhe poete këngësh dhe aktore. Lindi ne një familje te madhe dhe u be një yll që ne adoleshence si një folëse e gjuhës frënge, dhe akoma me shume kur u martua me burrinë saj Rene Angelil. Ne 1990 ajo krijoi albumin Unison anglofon, duke e paraqitur veten edhe ne Amerikën e Veriut dhe vende te tjera kur flitej anglisht.

Céline Dion
Celine Dion Concert Singing Taking Chances 2008.jpg
Informacione
EmriCéline Marie Claudette Dion
Lindja30 mars 1968 Charlemagne, Quebec Flag of Canada.svg Kanadaja
Zhanripop
Profesion(e)solo Vokal[1]
Webfaqja
celinedion.com

Ne vitin 1982 ajo fitoi Yamaha World Popular Song Festival dhe ne 1988 fitoi çmimin e pare ne Festivali Evropian me këngën "Ne partez pas sans moi" ku prezantoi Zvicrën ne gjuhen frënge.

Këngët me te njohuraRedakto

AlbumetRedakto

Në anglishtRedakto

 • 1990 : Unison
 • 1992 : Céline Dion
 • 1993 : The Colour of My Love
 • 1996 : Falling into You
 • 1997 : Let's Talk About Love
 • 1998 : These Are Special Times
 • 2002 : A New Day Has Come
 • 2003 : One Heart
 • 2004 : Miracle
 • 2007 : Taking Chances

Ne frëngjishtRedakto

 • 1987 : Incognito
 • 1991 : Dion chante Plamondon
 • 1995 : D'eux
 • 1998 : S'il suffisait d'aimer
 • 2003 : 1 fille & 4 types
 • 2005 : On ne change pas
 • 2007 : D'elles

ReferimetRedakto

 1. ^ http://www.britannica.com/EBchecked/topic/164189/Celine-Dion%7Cwork=Encyclopædia Britannica

Lidhje të jashtmeRedakto