Ky artikull është rreth CONCACAF. Për CONCACAF Champions League, shih CONCACAF Champions League .

Ky artikull është rreth shoqatë (soccer) e futbollit luajti në Amerikën e Veriut . Për sport fushë futbolli luajtur në SHBA dhe Kanada, shih fushë futbolli futboll .

Konfederata e Veriut, Amerikës Qendrore dhe Karaibeve Shoqatës së Futbollit
shkurtim CONCACAF
Formacion 18 shtator 1961, 52 vjet më parë
Lloj Organizata Sport
Zyrat qendrore Miami , Florida 

Shtetet e Bashkuara

Anëtarësia 41 shoqatat anëtare
Sekretar i përgjithshëm Enrique Sanz
President Jeffrey Webb
Organizata prind FIFA
Website www.concacaf.com

Konfederata e Veriut, Qendrore Amerikane dhe Karaibeve Association Football( Spanish : Confederación de Fútbol de Norte, Centroamérica y el Caribe; [1] frëngjisht: Konfederata de d'football Amerique du Nord, d'Amerique Centrale et des Caraïbes [2]) , i njohur zakonisht si CONCACAF ( / k ɒ n k ə k æ f. / kon-kə-kaf ), është organi kontinentale qeverisës për futboll shoqatë në Amerikën e Veriut , Amerikën Qendroredhe Karaibe . Tre të Amerikës së Jugut subjektet, kombet e pavarura të Guajana dheSuriname dhe frëngjisht departamentin e French Guiana , janë gjithashtu anëtarë. [3]

CONCACAF u themelua në formën e tij aktuale më 18 shtator 1961 në Mexico City ,Meksikë , me bashkimin e NAFC dhe CCCF , i cili bëri atë një nga gjashtë konfederatave kontinentale të lidhur me të FIFA-s . Funksionet e tij kryesore administrative janë të organizojnë konkurse për ekipet kombëtare dhe klube, dhe për të kryer Kupës së Botës kualifikuese turne. Football burra në rajon ka qenë e dominuar nga Meksika, dhe në vitet e fundit Shtetet e Bashkuara. Të dy kanë fituar të gjithë, por një nga edicionet e CONCACAF Gold Cup . Shtetet e Bashkuara ka qenë shumë i suksesshëm në lojë për femra, duke qenë i vetmi anëtar CONCACAF për të fituar ndonjë nga tri gara të mëdha në mbarë botën në futboll-grave World Cup (2), tëOlimpiada (4), dhe Cup Algarve (9) .

Përmbajtje Redakto

[ hide ] 

 • 1 Udhëheqja
 • 2 Struktura Corporate
 • 3 Kombet anëtare
 • 4 Anëtarësia lidhje
 • 5 Konkurse
  • 5.1 sindikatat rajonale
  • 5.2 Futsal
  • 5.3 Beach Soccer
  • 5.4 vdekur
  • 5.5 sindikatat rajonale
  • 5.6 vdekur
  • 5.7 turnet CONMEBOL me konkurrentët e CONCACAF
 • 6 pjesëmarrja dhe rezultatet Kupa e Botës
  • 6.1 Kupa e Botës
  • Kupa e Botës 6.2 Grave
  • 6.3 FIFA Kupa e Konfederatave
 • 7 çmime CONCACAF
 • 8 renditjen
 • 9 Titles nga ekipi kombëtar
  • 9.1 Amerika e Veriut
  • 9.2 Amerikën Qendrore
  • 9.3 Karaibe
 • 10 parregullsi financiare
 • 11 Hall e famë
 • 12 Shiko edhe
  • 12.1 sindikatat rajonale
  • 12.2 Ish konfederata
 • 13 Shiko edhe
 • 14 Referimet
 • 15 Lidhje të jashtme

Lidershipi [ edit ]Redakto

Udhëheqësi i parë i CONCACAF ishte Kosta Rikës Jaumet Ramón Coll , ai kishte mbikëqyrur bashkimin midis NAFC dhe CCCF . Ai u pasua në rolin duke meksikan Joaquín Soria Terrazas në vitin 1969 i cili shërbeu si president për 21 vjet.

Pasardhësi i tij Jack Warner gjithashtu kryesoi CONCACAF për 21 vjet. Warner ishte një nga figurat më të diskutueshme në botën e futbollit. Warner u pezullua si president më 30 maj 2011 për shkak të tij pezullimin e përkohshëm nga aktiviteti të futbollit lidhur nga FIFA në vijim dyshimeve për korrupsion. [4] Një luftë për pushtet zhvilluar në CONCACAF pas akuzave kundër Warner. Akuzat kundër Warner u raportuan të komitetit të etikës FIFA nga Chuck xhaketë sportive , sekretarit të përgjithshëm të CONCACAF. Duke vepruar Presidenti i CONCACAF, Lisle Austin , i dërgoi Blazer një letër që thoshte se ishte "i ndërprerë si sekretar i përgjithshëm me efekt të menjëhershëm". [5] Austin përshkruar veprimet xhaketë sportive si "e pafalshme dhe një shkelje të rëndë të detyrës dhe gjykimit", dhe tha amerikan ishte nuk është më i aftë që mban këtë post. [6] Komiteti ekzekutiv i CONCACAF më pas lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se Austin nuk kishte autoritetin të zjarrit xhaketë sportive, dhe vendimi ishte i paautorizuar. [5] Më 20 qershor 2011, Jack Warner dha dorëheqjen nga Presidenca e CONCACAF, të gjithë postimet me FIFA, dhe larguar veten nga çdo pjesëmarrje në futboll, në prag të hetimit të korrupsionit që rezulton nga mbledhja e 10 maj 2011 të Futbollit Bashkimi Karaibe . [7] zëvendës-president i CONCACAF,Alfredo Hawit , veproi si president deri në maj 2012. [8]

Në maj 2012, Cayman Islands bankier Jeffrey Webb u instalua si President i CONCACAF.

Struktura Corporate [ edit ]Redakto

Nassau, Bahamas

New York, Shtetet e Bashkuara

Port-e-Spanjë, Trinidad dhe Tobago

Locations e zyrave CONCACAF

CONCACAF është një kompani jo-fitimprurëse e regjistruar në Nassau ,Bahamas . [9]

Selia e CONCACAF (referuar si zyra e presidentit) aktualisht janë të vendosura në Port-e-Spanjë , Trinidad -qyteti shtëpinë e ish-presidentit të CONCACAF Jack Warner. Megjithatë, pritet që selia do të rivendoset nëGeorge Town, Cayman Islands , ku presidenti i sapo instaluar Jeffrey Webbbanon.

Zyra Administrata e CONCACAF (të referuara si zyra primar) është e vendosur në Manhattan, New York-"qytetin shtëpi" e Chuck xhaketë sportive , ish-sekretarit të përgjithshëm. Honduran Alfredo Hawit , duke vepruar president në mes të 2011 dhe 2012 ka deklaruar se CONCACAF do të rivendoset në Miami, Florida , në fund të vitit 2012 si ajo është më në dispozicion të Amerikës Qendrore dhe vendeve të Karaibeve. [10]

Pasardhësi Hawit-së, Jeffrey Webb, ka treguar gjithashtu se CONCACAF planifikon të lëvizë nga zyrat e saj në Trump Tower . [11]

Në korrik 2012, Webb emëruar Miami-bazuar Enrique Sanz si Sekretari i Përgjithshëm i CONCACAF duke hapur rrugën për CONCACAF për ta zhvendosur si kushtetutës CONCACAF kërkon shtab që do të vendosen në të njëjtin qytet si Sekretar i Përgjithshëm. [12]

Vendet anëtare [ edit ]Redakto

Ekipi Kombëtar M = burra  Ekipi Kombëtar w = Grave

<thead>
Shoqata Kombëtare Ekipi kombëtar Vit Formimi Vit përkatësia FIFA Vit përkatësia CONCACAF Anëtar i IOC
North Zona Amerikës (NAFU)</thead> Kanadë ( M , W ) 1912 1913 1963 Po
Meksikë ( M , W ) 1927 1929 1961 Po
Shtetet e Bashkuara ( M , W ) 1913 1914 1961 Po
Zona Qendrore Amerikane (UNCAF)
Belize ( M , W ) 1980 1986 1986 Po
Kostarikë ( M , W ) 1921 1927 1962 Po
El Salvador ( M , W ) 1935 1938 1962 Po
Guatemala ( M , W ) 1919 1946 1961 Po
Honduras ( M , W ) 1951 1951 1961 Po
Nikaragua ( M , W ) 1931 1950 1968 Po
Panama ( M , W ) 1937 1938 1961 Po
Karaibe Zone (KSL)
Anguilla ( M , W ) 1990 1996 1994 Jo
Antigua dhe Barbuda ( M , W ) 1928 1972 1972 Po
Aruba ( M , W ) 1932 1988 1988 Po
Bahamas ( M , W ) 1967 1968 1981 Po
Barbados ( M , W ) 1910 1968 1968 Po
Bermuda 1 ( M , W ) 1928 1962 1962 Po
Bonaire 4 ( M , W ) 1960 2013 Jo
British Virgin Islands ( M , W ) 1974 1996 1996 Po
Ishujt Kajman ( M , W ) 1966 1992 1992 Po
Kubë ( M , W ) 1924 1929 1961 Po
Curacao ( M , W ) 2010 2010 2010 Jo
Dominica ( M , W ) 1970 1994 1994 Po
Republika Dominikane ( M , W ) 1953 1958 1964 Po
Guiana Franceze 2,3 ( M , W ) 1962 1964 Jo
Grenada ( M , W ) 1924 1978 1969 Po
Guadeloupe 3 ( M , W ) 1961 1964 Jo
Guajana 2 ( M , W ) 1902 1970 1961 Po
Haiti ( M , W ) 1904 1934 1961 Po
Xhamaika ( M , W ) 1910 1962 1965 Po
Martinique 3 ( M , W ) 1953 1964 Jo
Montserrat ( M , W ) 1994 1996 1994 Jo
Puerto Rico ( M , W ) 1940 1960 1961 Po
Saint Kitts dhe Nevis ( M , W ) 1932 1992 1990 Po
Saint Lucia ( M , W ) 1979 1988 1965 Po
Saint Martin 3 ( M , W ) 1999 2000 Jo
Shën Vincenti dhe Grenadinet ( M , W ) 1979 1988 1988 Po
Sint Maarten 3 ( M , W ) 1986 1998 Jo
Suriname 2 ( M , W ) 1920 1929 1965 Po
Trinidad dhe Tobago ( M , W ) 1908 1964 1962 Po
Turks dhe Caicos Ishujt ( M , W ) 1996 1998 1996 Jo
US Virgin Islands ( M , W ) 1992 1998 1997 Po<tfoot></tfoot>

1: Brenda zonës së Amerikës së Veriut, por anëtar KSL.  2: vendi i Amerikës së Jugut, por anëtar CONCACAF.  3: Full anëtar CONCACAF, por anëtar jo-FIFA.  4: Associate anëtar CONCACAF, por anëtar jo-FIFA.

Ekipet jo e lidhur me IOC nuk kanë të drejtë të marrin pjesë në turneun e futbollit Olimpiadës Verore , si rezultat, ata nuk marrin pjesë në CONCACAF Para-olimpik turneun për meshkuj ose CONCACAF Turneun Para-olimpik Grave.

Lidhja Anëtarësia [ edit ]Redakto

Ekziston një marrëdhënie e përçarë në mes të anëtarëve të KSL, UNCAF dhe NAFU. Zgjedhjet në Kongresin CONCACAF janë të mandatuar me një një-anëtarësh, ku sundon një votë. Bashkimi Amerikës së Veriut Futboll janë bashkimi vogël shoqata në rajon, por kombet e saj kanë mbështetje të fuqishme komerciale dhe marketingut nga sponsorët dhe ata janë të kombeve më të populluara në rajon.

Futboll Bashkimi Karaibe kanë aftësinë të sundonin me vota NAFU dhe UNCAF me më pak se gjysmën e anëtarësisë së tyre. Kjo provokoi ish-ud-Presidentin Alfredo Hawit për të lobuar për Kryesisë CONCACAF që do të qarkullojnë në mes të tri sindikatave në CONCACAF në vitin 2011. Për 21 vjet, Warner kishte kryesuar CONCACAF dhe ka pasur pak se vendet jo-Karaibe mund të bëni për të zgjedhur një alternativë.

Sipas Trinidadian Jack Warner, anëtarët KSL do të votojnë së bashku si një njësi dhe Warner do të veprojë si një kryetar grupi parlamentar të partisë . Kjo ndodhi me rregull të tillë që sportive komentatorët politikë do t'i referohet votave KSL si votë e "bllokut të Karaibeve".

Në vitin 1993 Warner ka hedhur poshtë idenë e shkrirjes ekipeve kombëtare të disa vendeve më të vogla 'në një ekip Pan-Karaibe.Arsyetimi i tij ishte se Kombet ishin më të fuqishme politikisht, kur i veçantë se sa kur së bashku. Ai komentoi se "të qenit i vogël nuk është një detyrim në këtë sport". [13]

Konkurse [ edit ]Redakto

Klubet:
 • CONCACAF Champions League
Ekipet Kombëtare:
 • CONCACAF Gold Cup
 • CONCACAF U-20 Championship
 • CONCACAF U-17 Championship
 • CONCACAF U-15 Championship
 • Pre-Olympic Tournament CONCACAF për burra
 • Kupa Gold CONCACAF Grave
 • Kampionati U-20 CONCACAF Grave
 • Kampionati U-17 CONCACAF Grave
 • Tournament para-olimpike CONCACAF Grave

Sindikatat rajonale [ edit ]Redakto

 • Qendrore Cup amerikan - Amerikën Qendrore, top 5 kualifikohen për Kupën Gold.
 • Karaibe Cup - Karaibe, top 4 kualifikohen për Kupën Gold.

Futsal [ edit ]Redakto

 • CONCACAF Futsal Championship

Beach Soccer [ edit ]Redakto

 • CONCACAF Beach Soccer Championship

Vdekur [ edit ]Redakto

 • NAFC Championship (1947,1949).
 • CCCF Championship (1941-1961).
 • CONCACAF Championship (1963-1989).
 • KSL Championship (1978-1985).
 • North American Kupa e Kombeve (1990,1991).

Sindikatat rajonale [ edit ]Redakto

 • KSL Club Championship - Karaibe, top 3 kualifikohen për Ligën e Kampionëve.

Vdekur [ edit ]Redakto

 • Interamerikane Cup
 • Kupa CONCACAF Champions "
 • CONCACAF Cup Winners Cup
 • CONCACAF Giants Cup
 • SuperLiga - kampionat rajonal në Amerikën e Veriut
 • Copa Interclubes UNCAF - Amerikën Qendrore kampionatin rajonal

Turnet CONMEBOL me konkurrentët e CONCACAF [ edit ]Redakto

Ekipet kombëtare [ edit ]Redakto

 • Copa America

Klubet [ edit ]Redakto

 • Copa Libertadores
 • Copa Sudamericana - (2005-2008).
 • Copa Merconorte - (2000-2001) (i vdekur)

Pjesëmarrja dhe rezultatet World Cup [ edit ]Redakto

Legjendë
 • 1 - Kampion
 • 2 - Runner-up
 • 3 - Vendi i tretë [14]
 • 4 - vend të katërt
 • QF - çerekfinale
 • R16 - Round of 16 (që nga viti 1986: Raundi nokaut nga 16)
 • GS - Faza e Grupit (në vitin 1950, 1974, 1978, dhe 1982 turnet, e cila kishte dy faza në grup, kjo i referohet fazën e parë të grupit)
 • 1s - Faza e parë nokaut (1934-1938 turneu Single-eliminimi)
 •  - A nuk kualifikohet
 • - A nuk hyjnë / tërhoq / ndaluar
 • - Pret

World Cup [ edit ]Redakto

Shih gjithashtu: 2014 kualifikim FIFA World Cup (CONCACAF)

Vetëm dhjetë anëtarët CONCACAF kanë arritur kurrë në Kupën e Botës që nga fillimi i tij në 1930 , pesë prej tyre kryer veprën e vetëm një herë. Asnjë ekip nga rajoni ka arritur ndonjëherë finale në Kupën e Botës, por Shtetet e Bashkuara ka arritur gjysmëfinale në Kupën e Botës FIFA-s në edicionin e parë në vitin 1930 , ku u dhënë vendin e tretë, dhe ata gjithashtu arriti raundin çerekfinale në 2002 .Meksika dhe Kuba kanë arritur edhe raundin çerekfinale. Kuba avancuar në çerekfinale në pamjen e tyre vetëm, në 1938 FIFA World Cup . Meksika e bëri këtë dy herë ata të pritur Kupën e Botës, 1970 dhe 1986 .

Tabela e mëposhtme tregon përfaqësuesit CONCACAF në çdo edicion të Kupës së Botës, të renditura sipas numrit të paraqitjet:

Ekip

1930


1934


1938


1950


1954


1958


1962


1966


1970


1974


1978


1982


1986


1990


1994


1998


2002


2006


2010


2014

Total gjithëpërfshirës

WC mje.

Meksikë GS GS GS GS GS GS QF GS QF R16 R16 R16 R16 R16 Q 14 17
Shtetet e Bashkuara 3 1s GS GS R16 GS QF GS R16 Q 9 18
Kostarikë R16 GS GS Q 3 14
Honduras GS GS Q 2 12
El Salvador GS GS 2 11
Kubë QF 1 11
Haiti GS 1 12
Kanadë GS 1 12
Xhamaika GS 1 10
Trinidad dhe Tobago GS 1 12
Total 2 1 1 2 1 1 1 1 2 1 1 2 2 2 2 3 3 4 3 35

Kupa e Botës Grave [ edit ]Redakto

Tabela e mëposhtme tregon përfaqësuesit CONCACAF në çdo edicion të FIFA-Kupa Botërore e Grave , të renditura sipas numrit të paraqitjeve.

Ekip

1991


1995


1999


2003


2007


2011

Total gjithëpërfshirës 

WC mje.

Shtetet e Bashkuara 1 3 1 3 3 2 6 6
Kanadë GS GS 4 GS GS 5 6
Meksikë GS GS 2 6
Total 1 2 3 2 2 3 13

FIFA Kupa e Konfederatave [ edit ]Redakto

Ekip 1992 
1995 
1997 
1999 
2001 
 


2003 
2005 
2009 
2013 
2017 
2021 
Total
Kanadë × GS 1
Meksikë 3 GS 1 GS 4 GS 6
Shtetet e Bashkuara 3 3 GS 2 4
Total 1 1 1 2 2 1 1 1 1

Çmime CONCACAF [ edit ]Redakto

Për më shumë detaje mbi këtë temë, shih CONCACAF Awards .

Në nëntor 2013, CONCACAF njoftoi se do të krijojë çmime vjetore për performancën më të mirë lojtarë, trajnerë dhe arbitra. [15]

Renditjen [ edit ]Redakto

 • Përditësimet më të fundit:
  • Ekipet kombëtare për meshkuj: 4 korrik 2013
  • Ekipet kombëtare të grave: 21 qershor 2013
  • Klubet: 1 maj 2012
Ekipet kombëtare të meshkujve lartë e 

Renditjen janë llogaritur nga FIFA .

Ekipet kombëtare të femrave lartë e 

Renditjen janë llogaritur nga FIFA .

Top klube 

Renditjen janë llogaritur nga IFFHSbazë 
në ndeshjet luajtur gjatë vitit të kaluar.

Komb Komb Klub
1 13 Shtetet e Bashkuara 880 1 1 Shtetet e Bashkuara 2228 1 44 Monterrey 169.5
2 22 Meksikë 865 2 8 Kanadë 1983 1 44 Santos Laguna 169.5
3 39 Kostarikë 688 3 24 Meksikë 1768 3 84 Monarcas Morelia 127.5
4 51 Panama 601 4 40 Kostarikë 1568 3 84 Cruz Azul 127.5
5 55 Honduras 582 5 48 Trinidad dhe Tobago 1500 5 108 Seattle Sounders 116.5
6 69 Haiti 522 6 58 Haiti 1397 6 131 Isidro Metapán 107.0
7 77 Xhamaika 484 7 77 Guatemala 1310 7 133 UNAM 106.0
8 82 Kubë 457 8 88 Republika Dominikane 1226 8 156 Sport Herediano 97.5
9 87 Trinidad dhe Tobago 419 9 91 Kubë 1201 9 163 UANL 94.5
10 88 Kanadë 413 10 97 El Salvador 1181 10 180 Toronto FC 90.5
11 90 Republika Dominikane 396 11 100 Suriname 1159 11 191 Los Angeles Galaxy 88.5
12 93 Guatemala 388 12 102 Honduras 1157 12 202 Alajuelense 86.0
13 94 El Salvador 382 12 109 Nikaragua 1094 13 223 COMUNICACIONES 82.5
14 109 Suriname 311 14 117 Bermuda 950 14 231 FC Dallas 81.5
15 122 Antigua dhe Barbuda 265 15 122 Dominica 906 15 232 Guadalajara 76.5
16 123 Grenada 264 16 126 Antigua dhe Barbuda 757 16 300 Komunal 72.0
17 128 Guajana 250 17 335 Pachuca CF 67.5
18 130 Belize 242 18 335 Real España 67.0
19 131 Puerto Rico 241 19 347 Estelí Real 66.0
20 132 Shën Vincenti dhe Grenadinet 238 20 371 Tauro FC 64.0
21 139 Saint Kitts dhe Nevis 218 21 384 Olimpia 63.0
22 141 Saint Lucia 210
23 147 Barbados 175
24 153 Aruba 163
25 157 Bermuda 139
26 158 Nikaragua 138
27 167 Dominica 124
28 177 Montserrat 66
29 178 Curacao 65
30 181 Bahamas 53
31 187 US Virgin Islands 46
32 193 British Virgin Islands 34
33 194 Ishujt Kajman 33
34 206 Anguilla 3
35 207 Turks dhe Caicos Ishujt 0

Titles nga ekipi kombëtar [ edit ]Redakto

Amerika e Veriut [ edit ]Redakto

Meksika , Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja nuk kanë marrë pjesë në turnetë rajonale të sindikatave që nga viti 1991 .

Kanada [ edit ]Redakto

Burrat [ edit ]Redakto

Nderon rajonale

 • CONCACAF Gold Cup
Fituesit (2): 1985 , 2000
 • North Kupa e Kombeve amerikanë
Fituesit (1): 1990

International Nderon

 • Olimpiada Verore *
Medalja e Artë (1): 1904
Femrat [ edit ]Redakto

Nderon rajonale

 • Kupa Gold CONCACAF Grave
Fituesit (2): 1998 , 2010
 • Medaljet Pan Am Lojra Gold
Fituesit (1): 2011

International Nderon

 • Olimpiada Verore *
Medalja e bronzit (1): 2012

Meksikë [ edit ]Redakto

Burrat [ edit ]Redakto

International Nderon

 • FIFA Kupa e Konfederatave
  • Fituesit (1): 1999
  • Vendi i tretë (1): 1995
  • Vendin e katërt (1): 2005
 • Olimpiada Verore
  • Fituesit (1): 2012
  • Vendin e katërt (1): 1968
 • Toulon Tournament
  • Winners (1): 2012 [16]

Nderon rajonale

 • CONCACAF Gold Cup
Fituesit (9): 1965 , 1971 , 1977 , 1993 , 1996 , 1998 , 2003 , 2009 , 2011
  • Vrapues-up (2): 1967 , 2007
  • Vendi i tretë (4): 1973 , 1981 , 1991 , 2013
 • North Kupa e Kombeve amerikanë
Fituesit (1): 1991
Runners-Up (1): 1990
 • Copa América
  • Vrapues-up (2): 1993 , 2001
  • Vendi i tretë (3): 1997 , 1999 , 2007
 • Pan-American Games
  • Fituesit (4): 1967 , 1975 , 1999 , 2011
  • Vrapues-up (3): 1955 , 1991 , 1995
  • Vendi i tretë (2): 2003 , 2007
U-20 Men [ edit ]Redakto

International Nderon

 • FIFA U-20 World Cup
  • Vrapues-up (1): 1977
  • Vendi i tretë (1): 2011
 • CONCACAF U-20 Championship
  • Fituesit (12): 1962 , 1970 , 1973 , 1974 , 1976 , 1978 , 1980 , 1984 , 1990 , 1992 , 2011 , 2013
  • Vrapues-up (2): 1988 , 1996
U-17 Men [ edit ]Redakto

International Nderon

 • Fituesit (2): 2005 , 2011
 • Vrapues-up (1): 2013
CONCACAF Under-17 Championship
 • Fituesit (5): 1985, 1987, 1991, 1996 , 2013
 • Vrapues-up (1): 1992

Shtetet e Bashkuara [ edit ]Redakto

Burrat [ edit ]Redakto
 • Olimpiada Verore *
Medalje argjendi (1): 1904
Medalja e bronzit (1): 1904
 • FIFA Kupa Botërore
Vendi i tretë (1): 1930
 • Mbreti Fahd Kupa / FIFA Kupa e Konfederatave
Runners-Up (1): 2009
Vendi i tretë (2): 1992 , 1999
 • CONCACAF Gold Cup
Fituesit (5): 1991 , 2002 , 2005 , 2007 , 2013
 • North Kupa e Kombeve amerikanë
Runners-Up (1): 1991
 • Pan American Games
Medalja e Artë (1): 1991
Femrat [ edit ]Redakto
International Nderon
 • Kupa e Botës FIFA Grave : 2
1991 , 1999
 • Lojërat Olimpike : 4
1996 , 2004 , 2008 , 2012
 • Algarve Cup : 8
2000, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008 , 2010 , 2011
Nderon rajonale
 • Kupa Gold CONCACAF Grave
Fituesit (6): 1991 , 1993 , 1994 , 2000 , 2002 , 2006
 • Pan American Games
Medalja e Artë (1): 1999
U-20 Femrat [ edit ]Redakto
International Nderon
 • FIFA U-20 Kupa e Botës Grave : 3
2002 , 2008 , 2012

Amerika Qendrore [ edit ]Redakto

Kosta Rika [ edit ]Redakto

Rajonal

 • CONCACAF Gold Cup
Fituesit (3): 1963 , 1969 , 1989
 • UNCAF Kupa e Kombeve të
Fituesit (6): 1991 Champions , Champions 1997 , 1999 Champions , Champions 2003 , 2005 Champions , 2007 Champions
 • Kualifikimi World Cup Vendi i parë (2): 1990,2002:

Artikuj kryesore: 1989 Kampionati CONCACAF dhe kualifikimit 1990 FIFA World Cup

Artikulli kryesor: 2002 kualifikim FIFA-Kupa Botërore - Raundi CONCACAF final

 • CCCF Championship
Fituesit (7): 1941 1946, 1948, 1953 1955, 1960, 1961

Honduras [ edit ]Redakto

 • CONCACAF Gold Cup : Winners (1): 1981
 • UNCAF Kupa e Kombeve : Winners (3): 1993 Champions , Champions 1995 , 2011 Champions ,

Guatemala [ edit ]Redakto

Rajonal

 • UNCAF Kupa e Kombeve të
Fituesit (1): 2001 Champions

Panama [ edit ]Redakto

Rajonal

 • UNCAF Kupa e Kombeve të
Fituesit (1): 2009 Champions

Karaibe [ edit ]Redakto

Haiti [ edit ]Redakto

Rajonal

 • CONCACAF Championship
Fituesit (1): 1973 Champions

Parregullsi financiare [ edit ]Redakto

Në Kongresin CONCACAF 2012, i cili u zhvillua gjatë muajit maj në Budapest , Hungari , këshilltar ligjor John P. Collins u tha anëtarëve të CONCACAF e disa parregullsive financiare. Collins zbuloi se Jack Warner, ish-presidenti i CONCACAF kishte regjistruar 22.000.000 $ Dr João Qendra HAVELANGE e zhvillimit Përsosmëri në Port-e-Spanjë nën emrin e dy kompanive që Warner pronësi.[17]

Përveç kësaj Warner kishte siguruar një peng kundër pasurisë në vitin 2007 të cilin anëtarët CONCACAF ishin gjithashtu në dijeni të, peng u bashkë-nënshkruar nga Lisle Austin , ish-zëvendës-president i CONCACAF. [17] kredisë defaulted.

Collins gjithashtu zbuloi se CONCACAF, pavarësisht shumicën e të ardhurave të saj vjen nga Shtetet e Bashkuara nuk kishin paguar tatim të Shërbimit të Ardhurave të Brendshme të paktën që prej 2007 dhe kurrë nuk kishte paraqitur një kthim në Shtetet e Bashkuara.[18] Edhe pse CONCACAF është një jo e regjistruar -fitimprurëse organizatë në Bahamas dhe me seli në Port-e-Spanjë, Trinidad, ata kanë një zyrë të administratës në Nju Jork dhe BDO dhe CONCACAF ftoi IRS për të hetuar detyrimet e mundshme. Mendohet se CONCACAF mund të duhet të paguajnë deri në $ 2million plus gjobat.

Chuck Blazer deklaroi se një auditim të plotë financiar në CONCACAF nga New-York me bazë konsulence BDO u vonua për shkak të veprimeve të Jack Warner dhe të kontabilistit të tij personale dhe llogaritë nuk mund të "nënshkruar" si pasojë. [18]

Përveç kësaj, xhaketë sportive është të padisë CONCACAF për kryerjen e papaguar e sponsorizimit dhe marketingut marrëveshje që kishte bërë në vitin 2010, gjatë kohës së tij si Sekretar i Përgjithshëm. [17] Blazer marrë një komision 10% për çdo marrëveshje që kishte bërë në emër të CONCACAF. [ 19]

Bermuda FA kërkoi anëtarëve të CONCACAF për të lobuar FIFA për të hequr xhaketë sportive nga posti i tij në Komitetin Ekzekutiv të FIFA-s . Blazer sugjeroi se ishte më pak të bëjë me parregullsitë financiare dhe më shumë për rolin e tij në heqjen e Jack Warner nëskandalin e korrupsionit Karaibe Football Union : "Kam kaluar 21 vjet ndërtimin e konfederatës dhe gara e tij dhe të ardhurat e saj dhe unë jam një përgjegjës për nivelet e saj të mirë të të ardhurave. Unë jam i kënaqur të përkryer se kam bërë një punë të shkëlqyer. Unë mendoj se kjo është një pasqyrim i atyre që ishin zemëruar me mua duke bërë që masa kundër Warner. Kjo është edhe një reagim nga njerëzit që kanë tyre Axhenda e vet. Unë tani duhet të marrin në konsideratë se çfarë janë mundësitë e mia janë të, por për të thënë aspak Unë jam shumë i zhgënjyer ". [19]

Hall e famë [ edit ]Redakto

 • Clive TOYE
 • Anthony James
 • Júlio Rocha
 • Patrick John
 • Rudy Gittens
 • Arturo Yamasaki
 • Mavis Derflinger
 • Hubert Tromp
 • Jacques Rugard
 • Jim Fleming
 • Isaac Sasso
 • Sepp Blatter
 • Oscar Tamara
 • Julio Moya
 • Gerard Bean
 • Guillermo Cañedo
 • Werner Fricker
 • Javier Arriaga
 • Kurt LAMM
 • George Abrahams
 • Joaquín Soria Terrazas
 • Gene Edwards
 • João HAVELANGE
 • Hirami Sosa Lopez
 • Carlos Carrera
 • André Kamperveen
 • Mordy Maduro
 • Federico Fortin
 • Jaumet Ramón Coll

Burimi: [ 20 ]

Shih edhe [ edit ]Redakto

Sindikatat rajonale [ edit ]Redakto

 • NAFU
 • UNCAF
 • KSL

Ish konfederata [ edit ]Redakto

 • NAFC
 • CCCF