Kantoni Pont-de-Salars

kanton në Francë
(Përcjellë nga Canton de Pont-de-Salars)


Kantoni Pont-de-Salars (frëngjisht: Canton de Pont-de-Salars) është një kantondepartamentin Aveyron, rajonin Midi-PyrénéesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pont-de-Salars. Ka sipërfaqe 244.58km2 dhe popullsi 6560 banorë.

Kantoni Pont-de-Salars
Canton de Pont-de-Salars
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Departamenti Aveyron
Arrondissement Rodez
Kryeqëndra Pont-de-Salars
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 244,58 km2
Popullsia 6.560 banorë 2006
Dendësia 26,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1224

AdministrimiRedakto

Përbërja aktualeRedakto

Kantoni Pont-de-Salars aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëmRedakto

DemografiaRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto