Carol Lawrence (lindur Carolina Maria Laraia; më 5 Shtator 1932) është një aktore amerikane, e cila është shfaqur në muzikale teatrale dhe në televizion. Ajo njihet më shumë për rolin e Maria në muzikalin e teatrit Broadway West Side Story (1957), duke u nominuar me çmimin Tony si Aktorja më e mirë në një Muzikal. Ajo është shfaqur te The Muny, St. Louis, në muzikale të ndryshme, përfshirë Funny Girl. Gjithashtu, ajo është shfaqur në shumë drama televizive, përfshirë Rawhide. Ajo ka qenë e martuar me një nga kolegët e saj Robert Goulet.

Carolina Maria Laraia
Carol Lawrence.JPG
Lawrence në një skenë nga episodi "The Iron Silence" (1961) në General Electric Theater
Lindi më (1932-09-05) 5 Shtator 1932 (87 vjeç)
Vendlindja Melrose Park, Illinois, SHBA
Profesioni Aktore, këngëtare
Vitet aktiv 1952 ─ e tashme
Fëmijë 2