Dasho Shkreli ka qenë një luftëtarët dëshmorë të gjysmës së parë të shekullit XIX në përpjekjet osmano-malazeze, bëmat e të cilit u kënduan në Kangën e Dasho Shkrelit.

BiografiaRedakto

U lind në Shkodër, i biri i Hasan Shkrelit, të parët e tij qenë të ulur që me kohë të vjetra nga Shkreli i Malësisë së Mbishkodrës.. Dashoja (emri i vërtetë është Mustafa) kishte edhe tre vëllezër: Kasemin, Cafin e Sefon.

Dasho Shkrelit dhe vëllezërve u doli nami me rastin e kryengritjes së Hamz Kazazit në vitin 1835, siç këndohet në këngën homonime:

Hafis Pasha si iblisi (dreqi-H.B.)

Trim qenka Haxhi Idrizi

...

Trim qenka he e gjetët belanë.

Lufton Dashoja me të vllanë.

Më 1840 Dashoja bashkë me të vëllanë, Selon, iu përgjigjën kushtrimit për të shkuar në Luftën e Shpuzës.[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ Bushati, Hamdi (1998). Shkodra dhe motet v. I. Shkodër: Idromeno. fq. 500–501. OCLC 645720493. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)