Daugavpils është qytet në juglindje të Letonisë. Është qyteti i dytë më i madh pas Rigës, e cila ndodhet 230 kilometra në veriperëndim. Daugavpils ndodhet 120 kilometra larg kufirit me Rusinë. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 95,467 banorë.

Daugavpils
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Daugavpils
Stema_figura
Emblema
Flag of Daugavpils.png
Flamuri
Vendndodhja
Daugavpils is located in Letonia
Daugavpils
Daugavpils

Koordinatat: 55°52′30″V 26°32′8″L / 55.87500°V 26.53556°L / 55.87500; 26.53556

Administrimi
Shteti Flamuri Letonia
Kryetari i Bashkisë Jānis Lāčplēsis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72.48 km2
Lartësia 105 m (m.n.d.)
Popullsia 95,467 banorë
Dendësia 1 317,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LV-54(01-65)
Prefiksi (+371) 654
Koordinatat 55° 52′ 30″ Veri

26° 32′ 8″ Lindje

Faqja Zyrtare www.daugavpils.lv

EmriRedakto

Qyteti morri emrin e saj prej lumit Daugava. Emri Daugavpils do të thotë "Kështjella Daugava". Emri i qytetit është ndryshe në gjuhët tjera:

Qytet poashtu ka pasur emra të ndryshme:

  • Dünaburg (1275—1656)
  • Borisoglebsk (1656—1667)
  • Dünaburg (1667—1893)
  • Dvinsk (1893—1920)
  • Daugavpils (1920—)

AeroportiRedakto

Aeroporti Ndërkombëtare në Daugavpils ndodhet 12 kilometra në verilindje të qytetit në fshatin Lociki.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Radom - Miasta partnerskie" [Radom - Partnership cities]. Miasto Radom [City of Radom]. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-04-03. Marrë më 2013-08-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Radom - miasta partnerskie". radom.naszestrony.pl. Marrë më 2013-08-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)