Hape menynë kryesore

David Luiz Moreira Marinho (lindur më 22 Prill 1987) është një futbollist profesionist brazilian i cili luan me klubin anglez Arsenal dhe kombëtaren braziliane. Pozicioni i tij natyral është qëndër-mbrojtes, por ai mund të luaj edhe si mesfushor mbrojtës.[3][4]

David Luiz
David Luiz at Baku before 2019 UEFA Europe League Final.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëDavid Luiz Moreira Marinho[1]
Data e lindjes (1987-04-22) 22 Prill 1987 (32 vjeç)
Vendi i lindjesDiadema, Brazil
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)[2]
PozicioniMbrojtes
Informacionet për klubin
Klubi aktualArsenal
Numri23
Karriera në rini
1999–2001São Paulo
2001–2005Vitória
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2007Vitória26(1)
2007Benfica (Huazim)10(0)
2007–2011Benfica72(4)
2011–2014Chelsea62(6)
2014–2016Paris Saint-Germain56(3)
2016–2019Chelsea79(5)
2019–Arsenal0(0)
Ekipi kombëtar
2007Brazil U202(0)
2010–Brazil56(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 12 maj 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 22 shkurt 2018

Pasi filloi karrerën futbollistike te Vitória, Luiz u transferua te Benfica që në moshën 19 vjeçare. Atje ai luajti pesë sezone (tre të plotë). Ai u transferua në Janar 2011 te Çelsi, ku që sezonin e parë fitoi Ligën e Kampioneve dhe FA Cup. Në qershor 2014, Luiz u transferua te klubi francez Paris Saint-Germain për një shumë 50 milion £, një shumë rekord për një mbrojtës.[5][6][7]

David Luiz bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2010 dhe që nga ajo kohë ka luajtur 56 ndeshje. Ai ishte pjesë e skuadrave braziliane që fituan 2013 Kupën e Konfederatave dhe që arritën në gjysmë-finalen e Kupës së Botës 2014.

Karriera me klubeRedakto

VitóriaRedakto

Lindur në Diadema, São Paulo nga prindërit Ladislao dhe Regina Marinho, David Luiz arriti te Esporte Clube Vitória që në moshën 14 vjeçare pasi u la i lirë nga São Paulo FC,[8] dhe filloi duke luajtur si mesfushor mbrojtës, por për pak sa nuk u largua nga klubi për shkak të performancave të dobta në atë pozicion.[9] Megjithatë, ai më vonë u përdor si qëndër mbrojtës duke u ambjentuar mirë.[10]

David Luiz bëri debutimin e tij me skuadrën në vitin 2006, duke shkëlqyer në barazimin 2–2 kundër Santa Cruz Futebol Clube për ndeshjen e vlefshme për Kupën Brazilianeatij sezoni.[10] Në situatën më të keqe të historisë së klubit, në divizionin e tretë, klubi arriti të ngjitej në nivelin e dytë pasi e mbylli ligën në vendin e dytë, me lojtarin që luajti në tetë nga nëntë ndeshjet e fundit vendimtare të klubit,[11] duke shënuar golin e vetëm të tij më 3 shtator 2006 në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Clube Atlético do Porto.[12]

BenficaRedakto

Më 30 Janar 2007, David Luiz u bashkua me klubin portugez Benfica për të zëvëndësuar veteranin Ricardo Rocha që u transferua te Tottenham Hotspur në formën e huazimit.[13] Ai bëri një debutim jo të mirë në Kupën UEFA kundër Paris Saint-GermainParc des Princes, duke luajtur në qëndër të mbrojtjes sëbashku me patriotin e tij Anderson, duke zëvëndësuar Luisãon e dëmtuar. Benfica humbi ndeshjen me rezultatin 2–1, por arriti të kualifikohej në raundin tjetër me rezultatin e përgjithshëm 4–3.

Me 12 mars 2007, ai luajti ndeshjen e tij të parë në ligë kundër União de Leiria.[14] Në fund të sezonit, Luiz firmosi një kontratë pesë-vjeçare me klubin,[15] dhe në fund të sezonit, pas dhjetë paraqitje në ligë, ai u ble përfundimisht nga klubi për 1.5 milion .[16] Para fillimit të sezonit të ri, ai shënoi golin e parë me klubin në turnamentin miqësor Torneio do Guadiana kundër Sporting Clube de Portugal. Për shkak të një dëmtimi, David Luiz arriti të zhvillonte vetëm tetë paraqitje në ligë, megjithatë, Benfica përfundoi e katërta.

Më 11 janar 2009, David Luiz shënoi golin e tij të parë zyrtar me klubin, duke shënuar golin e vetëm në suksesin kundër rivalëve të Sporting de Braga. Ai gjate shumicës së sezonit luajti si mbrojtës i majtë, në vend të lojtarit të kombëtares portugeze Jorge Ribeiro.

Ndërkohë, gjatë sezonit 2009–10, kur trajneri i ri i Jorge Jesus mbërriti në klub, Luiz u bë zëvëndës-kapiten dhe simboli i skuadrës. Ai ishte i pranishëm në çdo ndeshje të sezonit, duke luajtur 49 ndeshje zyrtare (tre gola në 4,206 minuta) në atë sezon, me Benficën fitoi titullin e parë të ligës pas pesë vitesh. Në gjysmë-finalen e parë të Taça da Liga, në një fitore 4–1 jashtë fushe kundër Sporting Clube de Portugal, David Luiz shënoi golin e parë në minutën e tetë, në fund, Benfica u shpall fituese e kupës duke mundur Porton në finale me rezultatin 3–0. David Luiz u shpall "Lojtari i Vitit i Ligës Portugeze" në atë sezon, duke marrë 38% të votave, kurse ndjekësi ishte shoku i tij i skuadrës Ángel Di María, i cili mori vetëm 8%.[16]

Më 30 shtator 2009, Benfica shiti 25% të të drejtave ekonomike të lojtarit te pala e tretë Benfica Stars Fund, si një përgatitje për një transferim të mundshëm të lojtarit në ardhmen. Ai u vlerësua 18 milion ;[17] kontrata e tij gjithashtu u rinovua në Tetor, me një klauzolë lirimi 50 milion €.[18]

ChelseaRedakto

 
Luiz duke luajtur për Çelsin në vitin 2011.

Më 31 janar 2011, David Luiz kompletoi lëvizjen te gjigandi anglez Çelsi për shumën e 25 milion , duke firmosur një kontratë pesë vjeçare e gjysëm, me mesfushorin serb Nemanja Matić që kaloi te Benfica në fund të sezonit pas përfundimit të huazimit të tij te VitesseHollandë.[19][20][21][22] Ai bëri debutimin e tij zyrtar në Premier League më 6 shkurt, duke zëvëndësuar portugezin José Bosingwa në humbjen 1–0 në shtëpi kundër Liverpoolit.[23] Tetë ditë më vonë, ai luajti ndeshjen e parë si titullar me Çelsin, në barazimin pa gola kundër FulhamitCraven Cottage. Ai u bë menjëherë hero i tifozëve të Çelsit, duke u nderuar me çmimin Barclays Lojtari i Ndeshjes për performancën e tij, pavarësisht se shkaktoi një penallti në minutën e 93të, që u prit nga Petr Čech.[24]

Më 1 mars 2011, David Luiz shënoi golin e tij të parë me Çelsin kundër Manchester United në Stamfort Bridge, duke ndihmuar "Blutë" të kthenin rezultatin dhe të fitonin 2–1.[25] Më 20 mars, ai shënoi me kokë golin e dytë me Blutë duke kontribuar në fitoren 2–0 kundër Manchester City, duke u nderuar sërisht me çmimin e lojtarit të ndeshjes, dhe me çmimin e Lojtarit të Muajit për muajin mars.[26][27]

David Luiz humbi tre ndeshjet e para të sezonit 2011–12 për shkak të një dëmtimi në gju.[28] Ai u rikthye në skuadrën e parë më 13 shtator 2011 në ndeshjen e fazëz së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Bayer Leverkusen, duke shënuar edhe një supergol nga 15 metra për të prishur ekujlibrat në fitoren 2–0 në Stamfort Bridge.[29] Në paraqitjen e tij të dytë, nëndeshjen e raundit të tretë të League Cup kundër Fulhamit; ai shënoi gjuajtjen e tij të penalltisë në fitoren 4–3 (0–0 pas 120 minutash).[30]

Më 5 shkurt 2012, në një ndeshje kundër Manchester United, David Luiz shënoi golin e 3–0 të Çelsit në minutën e 50të pasi gjuajtja e tij me kokë u devijua nga Rio Ferdinand pas një krosimi të spanjollit Juan Mata — ndesja u mbyll në barazimin 3–3.[31] Më 25 shkurt 2012, me një gjuajtje spektakolare që përfundoi në trekëndësh, ai shënoi golin e parë të fitores në shtëpi 3–0 kundër Bolton Wanderers.[32]

Me 14 mars 2012, Çelsi u përball kundër Napolit në raundin e 16-tave të Ligës së Kampioneve, pas humbjes 1–3 në Stadio San Paolo në ndeshjen e parë; David Luiz bëri një performancë mahnitëse duke ndihmuar skuadrën e tij që të fitonte 4–1 në kohën shtesë, duke u zgjedhur nga UEFA si "Lojtari i Ndeshjes";[33] ai u zgjodh sërisht si "Lojtari i Ndeshjes" edhe në ndeshjen e parë çerek-finale kundër ish skuadrës së tij Benfica (fitore 1–0 jashtë fushe). Megjithatë, pasi la fushën në gjysmë-finalen e FA Cup kundër Tottenham Hotspur për shkak të një dëmtimi muskular, u lajmërua se ai do të humbiste dy ndeshjet gjysmë-finale të Ligës së Kampioneve kundër Barcelonës dhe finalen e FA Cup; megjithatë, ai luajti në finalen e Ligës së Kampioneve – me John Terryn të pezulluar për këtë ndeshje – si titullar për Çelsin, duke luajtur 120 minuta; ndeshja shkoi në gjuajtjet e penalltive ku Luiz shënoi tentativën e tij duke kontribuar në fitoren 4–3.[34]

 
David Luiz përpara një ndeshje miqësore kundër Romës në gusht 2013.

Më 22 shtator 2012, Luiz firmosi një kontratë të re pesë-vjeçare me Çelsin.[35] Ai e filloi sezoni e ri si një lojtar titullar i rregullt në qëndër të mbrojtjes sëbashku me njëri nga mbrojtësit Gary Cahill ose Terry, dhe shënoi golin e parë të sezonit me goditje dënimi në fitoren 4–0 jashtë fushe kundër Nordsjælland e vlefshme për ndeshjen e fazës së grupeve të 2012–13 Ligës së Kampioneve.[36]Kupën e Botës për Klube në vitin 2012, ku Çelsi humbi në finale kundër brazilianve të Corinthians, ai u zgjodh si lojtari i dytë më i mirë i turnamentit, duke marrë Topin e Argjendë për performancat e tij, ku një ndeshje e luajti si mesfushor mbrojtës. Ai luajti sërisht në atë pozicion në fitoren fantastike 8–0 kundër Aston Villës në javën e ardhshme, duke u zgjedhur Lojtari i ndeshjes pasi shënoi golin e dytë të ndeshjes me goditje dënimi.[37][38]

Më 17 prill 2013, Luiz shënoi gjatë fitores 3–0 kundër rivalëve londinez Fulham. Ai gjithashtu shënoi në të dyja ndeshjet gjysmë-finale të Ligës së Evropës kundër zviceranëve të Basel; i pari erdhi në minutën e fundit me një goditje dënimi e cila kaloi murin mbrojtës dhe përfundoi në rrjetë nga krahu i portierit për të siguruar një fitore dramatike 2–1 jashtë fushe, duke i dhënë Çelsit një avantazh komod për ndeshjen e kthimit në Stamford Bridge.[39][40]

Luiz u kritikua gjerësisht për një incident të diskutueshëm në fitoren e Çelsit 1–0 kundër Manchester UnitedOld Trafford më 5 maj. Pas një dueli me mbrojtësin kundërshtar Refael, Luiz mori një të shtyrë dhe përfundoi jashtë vizave të fushës. Megjithatë, ai u pa nga tifozët duke qeshur gjatë kohës që ishte i shtrirë në tokë.[41][42][43] Luiz e mbrojti veten e tij, duke thënë se ai qeshi me tifozët e Manchester United të cilët e kishin ofenduar atë.[44]

Paris Saint-GermainRedakto

Më 13 qershor 2014, Luiz u transferua te klubi francez Paris Saint-Germain për një shumë 50 milion £, një shumë rekord për një mbrojtës.[5][6][7]

Më 11 mars, ai shënoi në rikthimin e tij në Stamford Bridge për ndeshjen e kthimit të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve me PSG-në që barazoi 2–2 kundër ish klubit të tij Çelsi për t'a eleminuar klubi anglez me rregullin golit jashtë fushe.[45] Ai kërkoi falje për festimin e golit, duke thënë se nuk i përmbajti dot emocionet e momententit.[46]

Karriera ndërkombëtareRedakto

 
David Luiz duke luajtur në një ndeshje miqësore kundër Austrisë në vitin 2014.

David Luiz luajti me Brazilin U20Kupën e Botës U20 në vitin 2007. Paraqitjet e tij të mira me Benficen tërhoqën vëmëndjen e trajnerit Mano Menezes, i cili e thirri dhe bëri që ai të debutonte kundër Shba-së më 10 gusht 2010. Brazili fitoi me rezultatin 2-0 me gola të Neymar dhe Alexandre Pato. Kjo ishte ndeshja e parë e Menezes i cili kishte zëvëndësuar të shkarkuarin Dunga.[16]

David Luiz ishte prezent në çdo skuadër gjatë drejtimit të Menezes dhe u thirr për Copa Américan e vitit 2011, por nuk bëri asnjë paraqitje në turnament për shkak të një dëmtimi.[28] Në një ndeshje miqesore kundër Meksikës në Tetor të atij viti, David Luiz shënoi një autogol por Seleção fitoi në fund me rezultatin 2–1.

Më 7 shtator 2012, David Luiz u bë kapiten i Brazilit për herë të parë në ndeshjen kundër Afrikës së JugutSão Paulo.[47]

Luiz u thirr nga trajneri Luiz Filipe Scolari për të luajtur me BrazilinKupën e Konfederatave 2013 që u zhvillua në vendlindjen e tij. Sëbashku në formacion me Thiago Silvën, ai luajti si titullar në të gjitha ndeshjet e kombëtares. Në finale, ku Brazili fitoi me rezultatin 3–0 kundër Spanjës, David Luiz u bë hero duke evituar një gol në vijën fatale pas një goditje nga Pedro.[48][49]

Më 2 qershor 2014, David Luiz ishte në listën e lojtarëve që u thirrën për të luajtur në Kupën e Botës 2014.[50] Ai shënoi golin e parë me kombëtaren në barazimin 1–1 kundër Kilit në ndeshjen e raundit të 16-tave. Ai gjithashtu shënoi edhe penalltinë e tij në gjuajtjet e penalltive duke ndihmuar Brazilin të shkojë në çerek–finale,[51], ku shënoi golin e fitores në suksesin 2–1 kundër Kolumbisë.[52] Për shkak të mungesës së Thiago Silvës për shkak të pezullimit, David Luiz ishte kapiten i skuadrës në humbjen poshtëruese 7–1 kundër Gjermanisë në gjysmë–finale.[53]

Jeta personaleRedakto

David Luiz ka thënë se ai është një i Krishter i devotshëm dhe se shëmbull i tij është Kaká.[16] Ai thotë: "Besimi im më jep besimin se unë mund të shkoj jashtë dhe të përmirësohem si lojtar. Ajo më jep forcë dhe frymëzim". Ai më pas shtoi: "Çdo gjë në jete i takon Perëndinë Qëllimi ynë ka qenë tashmë plotësisht jashtë."[54]

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Redaktuar më 21 maj 2013 [55][56][57]

Skuadra Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Kontinenti1 Tjetër
Turnamente2
Gjithsej
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Vitória 2006 26 1 2 0 25 1 53 2
2007 0 0 0 0 2 0 2 0
Gjithsej 26 1 2 0 27 1 55 2
Benfica 2006–07 10 0 0 0 4 0 14 0
2007–08 8 0 2 0 0 0 4 0 14 0
2008–09 19 2 2 0 4 0 2 1 27 3
2009–10 29 2 2 0 5 1 13 0 49 3
2010–11 16 0 3 0 2 0 6 0 1 0 28 0
Gjithsej 82 4 9 0 11 1 29 1 1 0 132 6
Chelsea 2010–11 12 2 0 0 0 0 0 0 0 0 12 2
2011–12 20 2 6 0 3 0 11 1 0 0 40 3
2012–13 30 2 6 0 4 1 14 4 3 0 57 7
2013–14 19 0 3 0 3 0 9 0 0 0 34 0
Gjithsej 81 6 15 0 10 1 34 5 3 0 143 12
Paris Saint-Germain 2014–15 14 1 2 0 1 0 6 1 0 0 23 2
Gjithsej 14 1 2 0 1 0 6 1 0 0 23 2
Gjithsej karriera 204 12 28 0 22 2 69 7 31 1 353 22

1Përfshirë kompedicione kontinentale si UEFA Liga e Kampioneve, Kupa UEFA / Liga e Europës dhe UEFA Super Kupa.
2Përfshirë turnamente të tjera si FA Community Shield, FIFA Kupa e Botës për Klube, Supertaça Cândido de Oliveira dhe Campeonato Baiano.

KombetarjaRedakto

Redaktuar më 23 tetor 2014 [58]

Kombëtarja braziliane
Viti Ndsh Gola
2010 4 0
2011 6 0
2012 7 0
2013 16 0
2014 14 3
Gjithsej 47 3

Golat me kombëtarenRedakto

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren braziliane:
Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 28 qershor 2014 Estádio Mineirão, Belo Horizonte, Brazil   Kili 1–0 1–1 2014 FIFA Kupa e Botës
2. 4 korrik 2014 Estádio Castelão, Fortaleza, Brazil   Kolumbia 2–0 2–1 2014 FIFA Kupa e Botës
3. 18 nëntor 2014 Ernst-Happel-Stadion, Vjenë, Austri   Austria 1–0 2–1 Ndeshje Miqësore

TrofeRedakto

ReferimetRedakto

 1. ^ "Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14". Premier League. 16 gusht 2013. Marrë më 17 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Profili i Lojtarit: David Luiz". Premier League. Marrë më 18 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Fleming, Mark; Herbert, Ian (24 janar 2011). "Chelsea set to capture £21m David Luiz". The Independent. Marrë më 5 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ 'Crazy mistakes' won't affect David Luiz as he eyes a return to form for Chelsea; Goal.com, 26 nëntor 2011
 5. ^ a b Sheen, Tom (13 qershor 2014). "David Luiz: PSG defender signed five-year deal after £50m move from Chelsea". The Independent. Marrë më 13 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Transfer news: Paris Saint-Germain confirm £50million purchase of Chelsea's David Luiz". Sky Sports. 13 qershor 2014. Marrë më 13 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "PSG sign Chelsea defender Luiz on a five-year deal". ESPN. 13 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "David Luiz é o representante de Diadema na Seleção Brasileira" [David Luiz përfaqson Diademën në kombëtaren braziliane]. Tvabcd. 24 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 korrik 2011. Marrë më 19 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ ""Pensei em dispensar David Luiz", revela coordenador da base do Vitória. Veja!" ["Mendova që të lija David Luiz-in që të ikte", zbulon kordinatori i të rinjëve të Vitória-s. Shiko!]. Esporte Interativo. 14 dhjetor 2012. Marrë më 24 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b "Zagueiro convocado por Mano é avaliado em R$ 114,5 milhões". Gterra. 27 korrik 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 24 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Campeonato Brasileiro Série C – 2006". Campeoes do Futebol. Marrë më 3 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Vitória". Futebol 80. Marrë më 11 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Benfica replace Ricardo Rocha (Benfica zëvëndëson Ricardo Rochan); UEFA, 1 shkurt 2007
 14. ^ "Tactical Formation". Football-Lineups. Marrë më 14 mars 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ David Luiz banking on Benfica; UEFA, 30 maj 2007
 16. ^ a b c d Duarte, Fernando (1 shkurt 2011). "David Luiz embraces Chelsea but will never abandon Brazil" [David Luiz përqafon Çelsin por nuk do ta braktisi kurrë Brazilin]. The Guardian. Marrë më 4 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Comunicado" [Lajmërim] (PDF). CMVM. 30 shtator 2010. Marrë më 20 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Comunicado" [Lajmërim] (PDF). CMVM. 15 tetor 2009. Marrë më 30 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Chelsea complete £21.3m Luiz signing". ESPN Soccernet. 31 janar 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "David Luiz signs" [David Luiz firmos]. Çelsi F.C. 1 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 korrik 2012. Marrë më 24 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "David Luiz transferido para o Chelsea" [David Luiz transferohet tek Çelsi]. S.L. Benfica. 31 janar 2011. Marrë më 22 qershor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Comunicado" [Lajmërim] (PDF). CMVM. 31 janar 2011. Marrë më 31 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ McNulty, Phil (6 shkurt 2011). "Chelsea 0–1 Liverpool". BBC Sport. Marrë më 14 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Ashenden, Mark (14 shkurt 2011). "Fulham 0–0 Chelsea". BBC Sport. Marrë më 14 shkurt 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Phil McNulty (1 mars 2011). "Chelsea 2–1 Man Utd". BBC Sport. Marrë më 2 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Alistair Magowan (20 mars 2011). "Chelsea 2–0 Man City". BBC Sport. Marrë më 22 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "March awards for Chelsea pair". Chelsea FC. 1 prill 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 qershor 2014. Marrë më 24 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ a b "Chelsea boost as Petr Cech and David Luiz return for Sunderland". This Is London. 8 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 janar 2013. Marrë më 9 shtator 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Blues see off battling Leverkusen". Daily Express. Marrë më 13 shtator 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Chelsea 0–0 Fulham". BBC Sport. 21 shtator 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 dhjetor 2011. Marrë më 9 nëntor 2011. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Hernandez header completes United comeback" [Hernandez plotëson përmbysjen e United]. ESPN Soccernet. 5 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 shkurt 2012. Marrë më 5 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Rumsby, Ben (25 shkurt 2012). "Chelsea end winless run against Bolton". The Independent. Marrë më 25 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Trevor Haylett (14 mars 2012). "Ivanović completes rousing Chelsea comeback". UEFA. Marrë më 21 mars 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Andrew Haslam (20 maj 2012). "Shoot-out win ends Chelsea's long wait for glory" [Fitorja me penallti i jep fund pritjes së gjatë të Çelsit për lavdi]. UEFA. Marrë më 21 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "NEW DEAL FOR DAVID LUIZ". Uebfaqja zyrtare e Çelsi F.C. 22 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 tetor 2012. Marrë më 6 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Trevor Haylett (2 tetor 2012). "Nordsjælland wings clipped by clinical Chelsea". UEFA. Marrë më 24 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "Rampant Blues crush Villa". MSN. 23 dhjetor 2012. Marrë më 24 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Lythell, Phil (23 dhjetor 2012). "Luiz reinvented as Chelsea destroy Villa". ESPN FC. Marrë më 24 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "MATCH REPORT: BASEL 1 CHELSEA 2". Chelsea F.C. 25 prill 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 shtator 2013. Marrë më 24 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ Paul, Ciolan (25 prill 2013). "David Luiz Freekick Goal vs. Basel". YouTube. Marrë më 24 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Luckhurst, Simon. "David Luíz 'Smiled At Sideshow Bob' Gibe, Not Rafael Da Silva Red Card". The Huffington Post. Marrë më 1 qershor 2013. The Chelsea defender was widely criticised for smiling as he lay on the turf after Rafael lashed out at his compatriot, following two elbows from the Brazilian during Chelsea's 1–0 Barclays Premier League win. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ McDonnell, David. "Con artist: Fergie slams Chelsea's smiling victim David Luiz for 'getting Rafael sent off'". The Mirror. Marrë më 1 qershor 2013. Rafael was shown a straight red card for kicking out at Luiz... But the talking point was the dismissal, with Manchester United boss Ferguson incensed by Luiz, who was caught smiling by TV cameras, before writhing around in mock agony to get Rafael sent off in the 89th minute. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Blackburn, Martin. "Swan fake". The Sun (Mbetëria e Bashkuar). Marrë më 1 qershor 2013. Rafael kicked out at Luiz — and TV cameras caught the Blues star smiling as he rolled around on the turf. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Jeremy Wilson. "Chelsea's David Luiz: I was smiling at jeering Manchester United fans, not Rafael's red card". The Telegraph. Marrë më 14 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Fitore me zemër, PSG merr hak në Londër". Gazeta e Sportit. 12 mars 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 mars 2015. Marrë më 13 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ ""Nuk i mbajta dot emocionet, ndjesë për Çelsin"". Gazeta e Sportit. 12 mars 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 mars 2015. Marrë më 13 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "David Luiz será o capitão da Seleção Brasileira contra a África do Sul". Goal.com. 7 shtator 2012. Marrë më 6 shkurt 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "Chelsea star David Luiz makes miraculous clearance to help Brazil lift Confederations Cup – video". Metro. 1 korrik 2013. Marrë më 4 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ "Brazili fiton Kupen e Konfederatave". Grid.al. 30 qershor 2013. Marrë më 4 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Brazil World Cup 2014 squad" [Skuadra e Brazilit për Kupën e Botës 2014]. The Daily Telegraph. 2 qershor 2014. Marrë më 29 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "Brazili mbijeton pas lotarisë së penalltive". Panorama Sport. 28 qershor 2014. Marrë më 28 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ "Brazili Marshon drejt gjysmëfinales falë… mbrojtjes". Panorama Sport. 4 korrik 2014. Marrë më 5 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ "Gjermania në "qiellin e shtatë", ç'poshtërim për Brazilin!". Panorama Sport. 9 korrik 2014. Marrë më 9 korrik 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ Jenson, Pete (21 tetor 2011). "Luiz's Christian faith behind Chelsea's hands-on attitude". The Independent. Marrë më 4 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "Brazil - D. Luiz - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 26 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "Profile of David Luiz at Scoresway". Scoresway. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 tetor 2014. Marrë më 26 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "David Luiz Player Profile - ESPN FC". ESPN FC. Marrë më 26 nëntor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "David Luiz - National Football Team". National Football Team. Marrë më 23 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto