Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Deventer (kthjellim).


Deventer është një komunë në provincën OverijsselHolandë me sipërfaqe 134.37 km² dhe popullsi 98660 banorë[1]. Deventer është kryeqendra e bashkisë.

Deventer
—  komuna  —
stema_figuraDeventer vlag.svg
Pamje nga Deventer

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Overijssel – stema Overijssel
Kryeqëndra Deventer
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°15′V 6°09′L / 52.25°V 6.15°L / 52.25; 6.15 (Deventer)Koordinatat: 52°15′V 6°09′L / 52.25°V 6.15°L / 52.25; 6.15 (Deventer)
Sipërfaqja 134,37 km2
Popullsia 98.660 banorë 2010
Dendësia 734,24 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0570
Kodi Postar 7400-7438
Kodi statistikor 0150
Vendndodhja
Deventer is located in Hollandë
Deventer
Deventer
Deventer – harta_foto
www.deventer.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Overijssel