Diego da Silva Costa (Spanjisht: [ˈdjeɣo ða ˈsilβa ˈkosta], Portugalisht: [ˈdʒjeɡu dɐ ˈsiwvɐ ˈkɔstɐ]; lindur më 7 tetor 1988), njohur që në fillimet e karrierë së tij si Diego, është një futbollist spanjoll i cili luan me klubin anglez ChelseaPremier League dhe me kombëtaren spanjolle. Ai luan si sulmues dhe shquhet për mentalitetin dhe aftësinë për të qënë golashënues dhe aftësinë për të ruajtur topin.

Diego Costa

Costa duke luajtur për Çelsin në vitin 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëDiego da Silva Costa[1]
Datëlindja (1988-10-07) 7 tetor 1988 (34 vjeç)
VendlindjaLagarto, Brazil
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Atlético Madrid
Numri19
Karriera me të rinjtë
2004–2006Barcelona EC
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006Braga0(0)
2006Penafiel (huazim)13(5)
2007–2009Atlético Madrid0(0)
2007Braga (huazim)7(0)
2007–2008Celta (huazim)30(5)
2008–2009Albacete (huazim)35(9)
2009–2010Valladolid34(8)
2010–2014Atlético Madrid94(43)
2012Rayo Vallecano (huazim)16(10)
2014–Chelsea89(52)
2017–Atlético Madrid44(7)
Karriera ndërkombëtare
2013Brazili2(0)
2014–Spanja24(10)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 7 mars 2020
‡ National team caps and goals correct as of 1 korrik 2018

Ai filloi karrierën e tij me Bragën dhe Penafiel në Portugali, dhe më pas u ble nga Atlético Madrid në vitin 2007. Ai u huazua sërisht mbrapsht te Braga, dhe më pas te Celta dhe Albacete përpara se të shitej te Valladolid në vitin 2009. Ai u rikthye te Atlético sezonin tjetër dhe qënë një pikë kyçe në sulm, duke shënuar 27 gola me klubin që fitoi titullin në vitin 2014, dhe më pas u bashkua me Çelsin për 32 milion £.

Në nivel ndërkombëtar, Costa luajti dy herë me Brazilin në vitin 2013, por më pas tregoi dëshirën e tij për të luajtur me Spanjën, duke marrë pasaportën spanjolle në shtator 2013. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren e re në mars 2014, dhe u zgjodh për Kupën e Botësatij viti.

Referime Redakto

  1. ^ "2014 FIFA World Cup Brazil: List of Players" [FIFA Kupa e Botës Brazil 2014: Lista e lojtarëve] (në anglisht). FIFA. 11 qershor 2014. fq. 29. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 qershor 2015. Marrë më 12 korrik 2014.