Dili është kryeqyteti i Timorit Lindor Qyteti ka rreth 60.000 banorë, ndërsa zona urbane më shumë se 163.305 (2006).

Dili
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Timori Lindor
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 150.000 banorë (2008)

GjeografiaRedakto

Qyteti është i vendosur në bregdetin në veri të Timorit. Kjo është një zonë tregtare e gjallë dhe portin e peshkimit në ngushticën Ombai është një zonë shum e frekuentuar. Reshjet mesatare në vit janë rreth 1000 mm të shpërndarë kryesisht në periudhën midis dhjetorit dhe marsit. Ajo ka një aeroport, pas pavarësisë u riemërtu me emrin e Nicolau Lobato, aeroporti është përdorur edhe për fluturimet civile për ato ushtarake.

HistoriaRedakto

Dili u themelua në 1520 nga portugezët, dhe në 1596 u bë kryeqyteti i Timorit portugez. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Dili u pushtua nga japonezët. Timori Lindor fitoi pavarësinë e tij formale nga Portugalia28 nëntor 1975. Pa njoftim, vetëm nëntë ditë më vonë, më 7 dhjetor, forcat e armatosura indoneziane pushtuan Dilin. Më 17 korrik 1976 Indonezia aneksoj territorin e saj, nën emrin Timori Lindor dhe Dili Timor Timur u bë kryeqyteti i këtij rajoni. Nga Indonezia në vitin 1991 bënë një maskër në Dili. Trupat indoneziane përdorën forcën ndaj demonstruesive që kërkonin pavarësinë. Kjo ngjarje u bë e njohur në mbarë botën në Timorin Lindor. Më 20 maj 2002, pas shumë viteve të luftës guerile dhe shumë vdekje, Dili u bë kryeqyteti i shtetit të pavarur të Timorit Lindor.