Diskutim:Wikipedia shqip

Shto një temë
Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Wikipedia shqip. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

PropozimRedakto

Çka mendoni me e bashku këtë artikëll me artikullin Wikipedia. tung --bet_0 2006 Shkurt 3 21:15 (UTC)

Jo mir, se nuk jane njete, se ajo e sqaron Wikipedien, kjo, wikipedia shqip, dhe si keshtu i takon Wikipedia Shqip nje artikull. --Ko.S.ystem.OV@     ??? 2006 Shkurt 3 21:48 (UTC)
ani, une mendova si vazhdim i atij artikullit. tung --bet_0 2006 Shkurt 3 22:50 (UTC)
Une e kuptova amo si artikullin me bo nje. --Ko.S.ystem.OV@     ??? 2006 Shkurt 3 23:06 (UTC)

ZhvillimiRedakto

është mirë të shënohen përdorusi/përorusesit i/e parë të wikit shqip.

mundemi, amo ma interesant eshte kjo qe per 4 muj, mbi 5000 artikull jane shkru, prej nje robotit dhe 5 perdoruesve, perdoruesit e pare jane dori dhe disa tjere. --K.S.ystem     ??? 2006 Shkurt 5 19:00 (UTC)
Unë them se s'ka rëndësi se kush ka qenë përdoruesi i parë. Pastaj, kishte dhe disa redaktime anonime të faqes kryesore para meje kur ishte akoma në softuerin e vjetër dhe historia e tyre është e humbur. Dori | Diskuto 25 Shtator 2006 00:27 (UTC)

TabelaRedakto

Bet_0, e riktheve artikullin me arsyjen qe po dalin probleme sipas shfletuesit, si e kuptova, amo une nuk po mundem asjne problem me gjet. E provova te 4 shfletues. --Proud To Be Albanian diskuto°) 27 Qershor 2007 21:10 (UTC)

bene dritaren e shfletuesit me te vogel dhe do ta kuptosh se çka te thash, nuk e ka secili ekranin 19'. nese mendon se e kam kthy gsbim ather ktheje prap. nuk me pengon aspak. tung --bet_0 27 Qershor 2007 21:22 (UTC)
Po e bon, as une nuk e kam 19, nese e ki fjalen qe numrat nuk jane ne nje linje, ajo eshte me qellim. Po tash ma perzite krejt, ku eshte problemi   --Proud To Be Albanian diskuto°) 27 Qershor 2007 21:38 (UTC)

tabela e artikujveRedakto

Ej. nje kombinim i mire i ngjyrave mund te jen:

 • Header #e5e5e5;
 • linja 1 #f9f9f9;
 • linja 2 #f5f5f5;
 • linja 3 #f9f9f9;

Shembulli poshte:

Coloumn 1 Coloumn 2
Data 1
Data 2
Data 3

Kërkesë redaktimi më 29 nëntor 2012Redakto

            Ekspozite me punimet e picassos ne moskau

Ne muzeun e artit ^Pushkin^ ne Mosk eshte hapur ekspozita me rreth 240 punime te Piktorit te famshem Picasso. Ne kete ekspozit jane perfshire punime te ndryshme te Krijimtarise se Picassos, si, piktura, skulptura, fotografi apo grafika.

Kjo ekspozite eshte me e madhja e hapur ne Rusi me punime te ketij autori dhe perben nje ngjarje, ne jeten kulturore te vendit.

Ekspozita e pare me punime te picassos,eshte hapur ne Mosk ne vitin 1956, ne te cilin u paraqiten rreth 40 punime . Pikturat e Picassos,kan qene te ndaluar ne ish Bashkimin Sovjetik,pasi arti i tij binte ndash me normat e realizimit socialist.

Shumica e pikturave te ekspozuara ne muzeun e artit ^Pushkin^,jane merre nga koleksioni i veprave te tij ne muzeun ^Picasso ^ ne Paris.

“Ashtu si një dallëndysheje i duhen dy krahë për të fluturuar, kështu dhe ne vëllezër, kemi nevojë për këto dy dashuri (për Perëndinë dhe për vëllezërit tanë), sepse pa këto dy dashuri është e pamundur të shpëtojmë” – Shën Kozmai i Kolkondasit.

Kërkesë redaktimi më 29 gusht 2013Redakto

Prof.dr. Naser Ferri u lind në Pejë më 02 janar 1955. Arsimin fillor dhe të mesëm i kreu në Pejë, kurse studimet universitare me suksese të shkëlqyeshëm në Zagreb - Dega e arkeologjisë e Fakultetit Filozofik (1978). Po në këtë fakultet magjistroi më 1987 dhe mbrojti tezën e disertacionit më 1997. Më 1979 filloi punën në Institutin Albanologjik fillimisht si asistent, kurse që nga viti 2003 ka titullin Këshilltar shkencor. Gjatë vitit 1990 kreu edhe detyrën e drejtorit të Muzeut të Kosovës në Prishtinë. Që nga viti 1998 është angazhuar si mësimdhënës i jashtëm në Fakultetin Filozofik-Dega e Historisë, ndërsa që nga viti 2001 edhe në Degën e Etnologjisë të Fakultetit Filozofik të Prishtinës, ndër themeluesit i së cilës ishte edhe vetë. Më 2004 u zgjodh Profesor i rregullt në Fakultetin Filozofik të Prishtinës për lëndët:Mitologji dhe Histori e Etnologjisë. Gjatë viteve 2008-2010 ka punuar edhe në Fakultetin e Edukimit (Gjilan, Gjakovë), ndërsa prej vitit 2010 ligjëron në Fakultetin e Filologjisë të UP-së në Prishtinë dhe në Gjakovë. Qëndrime specializuese e hulumtuese ka realizuar në Romë (1984/5, 1986, 1990/1), Munih (1987), Budapest (2000), Poreç të Kroacisë (2010), dhe Lubjanë (2010). Ka marrë pjesë me kumtesa në një numër të madh konferencash e simpoziumesh ndërkombëtare në vend dhe jashtë. Njeh gjuhët: italiane, kroate dhe angleze. Prof.dr. Naser Ferri merret me arkeologjinë, historinë antike, historinë e ilirëve, epigrafinë latine, mitologjinë, etnologjinë dhe historinë e artit. Është autor i i dy veprave monografike: Statusi shoqëror-ekonomik i të liruarve në provincën romake Moesia Superior, IAP, Prishtinë1996; Monumetet e ushtrisë romake në Mezi të Epërme, Dukagjini Pejë 2001, si dhe i dhjeta punimeve shkencore të botuara në revista shkencore jashtë Kosovës dhe në vend (me recensione ndërkombëtare). Ky është libri i tij i tretë. Prof.dr. Naser Ferri u lind në Pejë më 12 janar 1955. Arsimin fillor dhe të mesëm i kreu në Pejë, kurse studimet universitare me suksese të shkëlqyeshëm në Zagreb - Dega e arkeologjisë e Fakultetit Filozofik (1978). Po në këtë fakultet magjistroi më 1987 dhe mbrojti tezën e disertacionit më 1997. Më 1979 filloi punën në Institutin Albanologjik fillimisht si asistent, kurse që nga viti 2003 ka titullin Këshilltar shkencor. Gjatë vitit 1990 kreu edhe detyrën e drejtorit të Muzeut të Kosovës në Prishtinë. Që nga viti 1998 është angazhuar si mësimdhënës i jashtëm në Fakultetin Filozofik-Dega e Historisë, ndërsa që nga viti 2001 edhe në Degën e Etnologjisë të Fakultetit Filozofik të Prishtinës, ndër themeluesit i së cilës ishte edhe vetë. Më 2004 u zgjodh Profesor i rregullt në Fakultetin Filozofik të Prishtinës për lëndët:Mitologji dhe Histori e Etnologjisë. Gjatë viteve 2008-2010 ka punuar edhe në Fakultetin e Edukimit (Gjilan, Gjakovë), ndërsa prej vitit 2010 ligjëron në Fakultetin e Filologjisë të UP-së në Prishtinë dhe në Gjakovë. Qëndrime specializuese e hulumtuese ka realizuar në Romë (1984/5, 1986, 1990/1), Munih (1987), Budapest (2000), Poreç të Kroacisë (2010), dhe Lubjanë (2010). Ka marrë pjesë me kumtesa në një numër të madh konferencash e simpoziumesh ndërkombëtare në vend dhe jashtë. Njeh gjuhët: italiane, kroate dhe angleze. Prof.dr. Naser Ferri merret me arkeologjinë, historinë antike, historinë e ilirëve, epigrafinë latine, mitologjinë, etnologjinë dhe historinë e artit. Është autor i i tri veprave monografike:

 • "Statusi shoqëror-ekonomik i të liruarve në provincën romake Moesia Superior", IAP, Prishtinë1996;
 • "Monumetet e ushtrisë romake në Mezi të Epërme", Dukagjini Pejë 2001 dhe
 • "Mythologia Viva-Mitologjia e gjallë (Living Mythology)", IAP Prishtine 2012,
si dhe i dhjeta punimeve shkencore të botuara në revista shkencore jashtë Kosovës dhe në vend (me recensione ndërkombëtare).

Burimet

 • wikipedia.hr
 • www.institutialbanologjik.com
 • www.uni-pr.edu

diskutim per gjakmarrjenRedakto

Return to "Wikipedia shqip" page.