Papa Doni ( l. , Roma - v. 11 prill 678, ) ishte papa i 78 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 11 prill 678. Paraardhës i tij ishte papa Adeotati II, ndërsa pasardhësi papa Agatoni.

Papa Doni
Dono I.jpg
papa i 78 i Kishës Katolike
Shenjtërimi 2 nëntor 676
Fundi papatit 11 prill 678
Paraardhësi papa Adeotati II
Pasardhësi papa Agatoni
Lindja Roma
Vdekja 11 prill 678
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adeotati II
Papë
11 prill 678
Pasardhësi 
papa Agatoni