Donika Gashi

këngëtare kosovare

Donika Gashi u lind më 21 Janar 1974 në Prishtinë, ishte kengetare e njohur në vitet 90-të ka qenë shumë e angazhuar në muzikë, duke qenë pjesë e shumë projekteve artistike, ku prezantohej me këngë e performanca moderne, shkruan "Kosovarja".

Donika nuk ishte këngëtare komerciale, nuk ishte nga ato që e kërkonte me domosdo vëmendjen. Këngëtarja me kalimin e viteve e la pas dore muzikën, por jo edhe poezinë, pasi shpesh shkruan dhe krijimet e saj i poston në rrjete sociale Ish këngëtarja e viteve të 90-ta, Donika Gashi, që atë kohë dëgjohej dhe pëlqehej jashtë mase, ka vite që e ka lënë karrierën si këngëtare, shkruan Kosovarja.

Por, Donika, nuk është larguar asnjëherë nga vëmendja publike. Madje ajo është njëra ndër ish-këngëtaret që nëpër rrjetet sociale ka mjaftë ndjekës. Të cilët e pëlqejnë dhe e përkrahin për çdo gjë që ajo merr vendim.

Donika që dikur i këndonte këngët me atë zë aq të mirë, dhe që i epte shpirt këngëve, sot nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ajo ka nda fotografi nga ditët e rinisë së hershme, e që në këto foto shihet duke kënduar. Ku në njërën ndër to është edhe reperi i viteve të 90-ta, MC Beka.? Ishte këngëtare shumë e njohur në vitet 90-të, por që e la muzikën për tu marrë me gjëra të tjera, që për të janë më me vlerë, shkruan “Kosovarja”.

Donika Gashi, jo vetëm se e ka dëshmuar përkushtimin dhe talentin e saj për këngën, ajo është edhe një poete e njohur dhe shumë e lexuar nga artdashësit shqiptarë Por poetja Donika Gashi dikur edhe këndonte. Në fakt shumëkush e njeh përmes poezisë e shumëkush tjetër përmes këngës. Sot Donika nuk është këngëtare, por megjithatë ia vlen të shkojmë nëpër disa prej këngëve të saj për të kuptuar sa e respektuar dhe e veçantë ishte ajo në kohën kur bënte muzikë, në një kohë krejt të ndryshme nga kjo sot, së paku në sferën e muzikës.

Donika Gashi, motra e aktores Yllka Gashi, pati krijuar edhe bashkëpunime dikur. Produksioni Labia, ky produksion i cili para luftës ishte i fuqishëm me kaseta televizive për festa të ndryshme, ka në bagazh edhe disa incizime të Donika Gashit Donika, këndonte këngë zbavitëse, disa prej të cilave asaj kohe ishin bërë refrene dite, shkruan “Kosovarja”.

Disa nga këngët më të njohura të Donikes janë “Të deshta të morra”, “Ndize zemren time”, “Besën ta kam dhanë”, etj.

Ajo përherë është veçuar për vokalin dhe stilin modern. Ku është sot Donika, motra e madhe e aktores Yllka Gashi? Ajo jeton në Prishtinë, ka familje, punon shumë largë muzikës, shkruan “Kosovarja”.

 • 1001 Nete (2000)
 • Nisu nga vetvetja (2000)
 • Asgje mos me pyt (2000)
 • Ti largohu (1996)
 • Ndize zemren time (1996)
 • Une kam zemer (1996)
 • Te desha te mora (1996)
 • Puthjet e vonuara (1988)
 • Alkapone (2001)
 • Koha jone me Beken (2002)
 • Thelle e me thelle (2002)
 • Ndoshta (1997)
 • Tri here mendo vec nje her fol (1997)
 • Ndjehem e lumtur (2001)
 • Moj e mira te pojata me BB Poqi (2000)
 • Buzet e zjarta (1995)
 • Cdo gje perfudndoi (feat Grupi TNT) (2000)