Dresdeni (gjermanisht Dresden, sorbisht e epërme Drježdźany) është një qytet në Gjermani. Ai është kryqeteti i landit të Saksonisës. Me rreth 547.172 banorë, Dresdeni radhitet për nga madhësia e qyteteve gjermane në vendin e dymbëdhjetë.

Dresdeni
Qytet
Vendndodhja
Dresdeni is located in Gjermania
Dresdeni
Dresdeni

Koordinatat: 51°02′57.54″V 13°44′17.25″L / 51.0493167°V 13.7381250°L / 51.0493167; 13.7381250

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of Saxony.svg Saksonia
Qarku Dresdeni
Partia FDP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 328.8 km2
Lartësia 113 m (m.n.d.)
 •  urbane 780.561 banorë
 •  aglomerati 1.143.197 banorë
Dendësia 1666 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 51° 02′ 57.54″ Veri

13° 44′ 17.25″ Lindje

Faqja Zyrtare www.dresden.de

HistoriaRedakto

Dresdeni është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike dhe kulturore të Republikës Federative Gjermane.

GjeografiaRedakto

Dresdeni shtrihet në veriperëndim të malit Elbsandsteinberg dhe në veri të Osterzgebirg si dhe afër lumit Elbe. Qendra me ngat jan Leipzig, Chemnitz dhe Praga nga Çekia.

DemografiaRedakto

 

Në vitin e 1900 Dresdeni ishte kan një qytet me i madh në Gjermani. 1933 qyteti i ka pas 642.143 banorë. Popullsia i madhe në histori. Me 17. Mai 1939 i ka pas 629.713 banorë, 281.379 burra dhe 348.334 vajza. Me Luftën e Dyte Botërore kan meten 468.000 në vitin 1946. Në vitin 1980 hypi popullsia me 520.000 banorë. Numri i banorëve me 30. qershor 2006 u kan 500.068 (vetum me shtëpi).

Me 31. dhjetor 2015 banojn në Dresden 548.800 banorë, 7.496 me shumë si në 31. dhjetor 2014 (541.304).

SportRedakto

Ne Mynih gjendet dhe klubi me i njohur i Gjermanise ne futboll, Dynamo Dresden, i cili konsiderohet në 2. Bundesliga.

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto