Durban (Zulu: eThekwini) është qyteti më i madh në provincën KwaZulu-Natal, Afrika e Jugut. Qyteti është një nga qendrat më të rëndësishme të turizmit, për shkak klimës të nxehtë dhe plazhit të gjerë.

Durban
Zulu : eThekwini
Qytet
noform
Pamje nga Durbani
Stema_figura
Stema e Durbanit
Flag of Durban, South Africa.svg
Flamuri i Durbanit
Vendndodhja
Durban is located in Afrika Jugore
Durban
Durban

Koordinatat: 29°53′J 31°03′L / 29.883°J 31.050°L / -29.883; 31.050

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca KwaZulu-Natal
Komuna eThekwini
Kryetari i Bashkisë Zandile Gumede
Partia Kongresi Kombëtar Afrikan
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 225.91 km2
Popullsia 595,061 banorë
Dendësia 2,600 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1880[1]
Kodi Postal 4000
Prefiksi 031
Faqja Zyrtare www.durban.gov.za

KlimaRedakto

Durbani ka klimë subtropikale me verë të nxehtë dhe dimër të këndshëm dhe të thatë. Temperaturat mesatare në verë arrinë rreth 24 °C, ndërsa në dimër temperatura është 17 °C. Ngritja e diellit në verë është 04:45 dhe perëndimi i diellit është 19:00; ndërsa në dimër, ngritja e diellit është 06:30 dhe perëndimi i diellit është 17:20.

Qyteti ka gjithashtu stuhi dhe ciklone të cilat fillojnë prej 15 nëntorit deri më 30 prill.

DemografiaRedakto

Durbani ka një numër të madh të njerëzve që janë me prejardhje britaneze. Mes viteve 1996 dhe 2001, popullsia e qytetit ishte rritur me 2.34%. Mes viteve 2001 dhe 2011, popullsia e qytetit ishte ulur për 1.08%. Numri i zezakëve është rritur, përderisa numri i njerëzve me racë tjetër është ulur.

Numri i zezakëve është rritur prej 34.9% deri 51.1%. Indianët ose Aziatikët janë ulur prej 27.3% deri 24.0%. Të bardhtit janë ulur prej 25.5% deri 15.3%.

Demografia e qytetit tregon se 68% të popullsisë janë në moshën që kanë mundësi të punojnë dhe 38% të popullsisë janë nën moshën 19 vjeçare.[2]

EkonomiaRedakto

Durbani është qyteti i tretë më i pasur në Afrikën Jugore. Më 2015, Banka AfrAsia dhe kompania New World Wealth e kanë rradhitur Durbanin në mesin e qyteteve të Afrikës Jugore me më së shumti milionera. Durbani është rradhitur i 7-ti me 2700 milionera.[3]

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Chronological order of town establishment in South Africa based on Floyd (1960:20–26)" (PDF). ff. xlv–lii. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "durban.gov.za". Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shtator 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Zamaswazi Mdhuli. "Durban ranked in the top cities with the most millionaires in Africa". 5 Star Durban – Showcasing Beautiful KwaZulu-Natal. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Frohmader, Andrea. "Bremen – Referat 32 Städtepartnerschaften / Internationale Beziehungen" [Bremen – Njësia 32 Binjakëzimi / Lidhjet Ndërkombëtare]. Das Rathaus Bremen Senatskanzlei [Bremen City Hall – Senate Chancellery. Marrë më 9 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Le Port est jumelé à quatre villes portuaires Arkivuar 8 shtator 2015 tek Wayback Machine (frëngjisht)
  6. ^ Villes de Durban (eThekwini en zulu) et du Port sont jumelées depuis le 4 novembre 2005 Arkivuar 27 shtator 2015 tek Wayback Machine (frëngjisht)