Dyzeldorfi

qytet në Gjermani

Dyseldorfi (gjer. Düsseldorf ) është kryeqyteti i njësisë federale Nordrhein-WestfalenGjermanisë si dhe qyteti i katërt më i madh i Nordrhein-Westfalen-it. Shtrihet mbi rajonin e Renit të Ulët dhe është vendi i qarqeve udhëheqëse të Dyzeldorfit. Pos Metropolrajonit Rhein-Ruhr dhe Këlnit, njihet dhe si qytet mjaft i pasur me thesare kulturore.

Düsseldorf
Duesseldorf.jpg
Flamuri i Düsseldorf
Stema zyrtare e Düsseldorf
Popullsia
 • Gjithsej(2.011) 592,393
{{{postal_code_type}}}
40210–40629
Faqja zyrtarewww.duesseldorf.de

Qyteti në vitin 1882 arriti numrin e banorëve deri në 100.000 dhe u bë një ndër qytetet më të mëdha. Qyteti u pagëzua me emrin "Düsseldorf" nga lumi "Düssel" dhe përkthyer fjalë për fjalë d.m.th Fshati Dysel.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

 
Shëtitje buzë Rinit

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Dyseldorf përkujdeset shoqata si Qendra informative kulturore shqptare "Emin Duraku"[1].

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto


Burim i ë dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007