Dyzeldorfi

qytet në Gjermani

Dyseldorfi (gjer. Düsseldorf ) është kryeqyteti i njësisë federale Nordrhein-WestfalenGjermanisë si dhe qyteti i katërt më i madh i Nordrhein-Westfalen-it. Shtrihet mbi rajonin e Renit të Ulët dhe është vendi i qarqeve udhëheqëse të Dyzeldorfit. Pos Metropolrajonit Rhein-Ruhr dhe Këlnit, njihet dhe si qytet mjaft i pasur me thesare kulturore.

Düsseldorf
Qytet
noform
Stema_figuraFlagge der Landeshauptstadt Duesseldorf.svg
Vendndodhja
Düsseldorf is located in Gjermania
Düsseldorf
Düsseldorf

Koordinatat: 51°14′0″V 6°47′0″L / 51.23333°V 6.78333°L / 51.23333; 6.78333

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Nordrhein-Westfalen
Qarku Düsseldorf
Kryetari i Bashkisë Thomas Geisel (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 217,2 km2
Lartësia 38 m (m.n.d.)
Popullsia (2011) 592.393 banorë
Dendësia 2.727 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 40210–40629
Prefiksi 0211
Koordinatat 51° 14′ 0″ Veri

6° 47′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.duesseldorf.de

Qyteti në vitin 1882 arriti numrin e banorëve deri në 100.000 dhe u bë një ndër qytetet më të mëdha. Qyteti u pagëzua me emrin "Düsseldorf" nga lumi "Düssel" dhe përkthyer fjalë për fjalë d.m.th Fshati Dysel.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

 
Shëtitje buzë Rinit

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Dyseldorf përkujdeset shoqata si Qendra informative kulturore shqptare "Emin Duraku"[1].

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto


Burim i ë dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007