Ekaterina Rjabova

këngëtare ruse
(Përcjellë nga Ekaterina Ryabova)

Ekaterina Ryabova apo Katya Ryabova (Emri i Gjatë: Ekaterina Dmitrievna Ryabova, Ru : Екатерина Дмитриевна Рябова), është këngëtare Ruse e lindur më 4 gusht 1997 nga Shcokjovovo (Rusi).

Ekaterina Ryabova
Katya Rybova at JESC 2011.jpg
Informacione
EmriEkaterina Dmitrievna Ryabova
Pseudonim(e)Katya Ryabova
Lindja (1997-09-04) 4 Shtator, 1997 (23 vjeç)
PrejardhjaFlag of Russia.svg Moskë, Rusi.
ZhanriPop
Vite aktiv2009-

Karriera e Ekaterinës filloi kur ajo fitoi çmimin e parë në përzgjedhjen e këngës Ruse për Eurovizionin për Fëmijë 2009. Kënga nga Ryabova ishte Malenkiy Prints (Princi i Vogël). Ajo mori vendin e 2-të me 116 pikë.

Ekaterina është rikthyer në Festivalin Evropian, prap këtë vit përfaqëson Rusinë. Kënga e saj quhet "Kur Romeo dhe Xhulieta".

BurimeRedakto