Elvis Prençi

futbollist shqiptar

Elvis Prençi (lindur më 26 qershor 1993Peshkopi) është futbollist shqiptar i cili luan momentalisht me klubin shqiptar Teuta DurrësKategorinë Superiore si qëndër mbrojtës

Elvis Prençi
Elvis Prençi01.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëElvis Prençi
Data e lindjes (1993-06-26) 26 Qershor 1993 (27 vjeç)
Vendi i lindjesPeshkopi, Shqipëri
PozicioniQëndër-mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualKS Teuta
Numri3
Karriera në rini
2005–2011KF Tirana
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2011–2013FK Kukësi20(2)
2013–2014Partizani Tirana22(0)
2014–Teuta Durrës3(0)
Ekipi kombëtar
2011–2012Shqipëria U–193(0)
2011–Shqipëria U–2112(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 10 dhjetor 2014.
† Ndeshje (Gola).

KarrieraRedakto

Prençi është produkt i akademisë së KF Tirana ku ai u bashkua që fëmijë përpara se të largohej në vitin 2011 për t'u bashkuar me klubin tjetër FK Kukësi, ku ai filloi karrierën e tij si profesionist. Ai luajti një sezon të parë të suksesshëm me klubin që siguroi ngjitjen për në Kategorinë Superiore gjatë sezonit 2011–12, ku ai luajti 20 ndeshje në kampionat dhe shënoi dy gola gjatë saj. Sezonin tjetër, Kukësi bleu shumë lojtarë të rinjë për t'u përfaqsuar sa më mirë në Kategorinë Superiore, gjë që do të thoshte se nuk do të kishte shumë hapsira për lojtarët e rinj si Prençi, kështu që ai u rikthye në Kategorinë e Parë ku u huazua te Partizani, ku huazimi i tij u zgjat edhe për një sezon, gjë që mundësoi debutimin e tij në Kategorinë Superiore.[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ Profili te Soccerway