Emilia-Romanja është një nga 20 rajonet e Italisë. Ajo përfshin pjesën juglindore të Ultësirës së Padanit në Itali.

Emilia-Romanja
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Bolonja
Presidenti Stefano Bonaccini
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.447 km2
Dendësia 193,99 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 9
Faqja Zyrtare www.regione.emilia-romagna.it


Provincat e Emilia-Romanjas

Ajo kufizohet në veri nga Veneto dhe Lombardia, në perëndim nga Piemonte (përgjatë një kufiri prej më pak se 8km) dhe Liguria, në jug nga Toskana, Marke dhe Republika e San Marinos, në lindje laget nga Deti Adriatik. Ajo përbëhet nga bashkimi i dy rajoneve historikë: Emilia, e cila përfshin provincat e Piaçencës, Parmës, Rexhio Emilias, Modenës, Ferrarës dhe një pjesë të madhe të Provinca e Bolonjës, dhe Romanja, e cila përfshin provincat e Ravenës, Riminit, Forli-Çezenës dhe komunat e provincës së Bolonjës, që ndodhen në lindje të lumit Sillaro.


Koordinatat: 44°30′38″V 10°57′25″L / 44.51056°V 10.95694°L / 44.51056; 10.95694