Emma Charlotte Duerr Watson (lindi më 15 prill 1990) është një aktore dhe aktiviste angleze. E njohur për rolet e saj si në filma të suksesshëm ashtu edhe në filma të pavarur, si dhe për punën e saj për të drejtat e grave, ajo ka marrë një përzgjedhje të vlerësimeve, duke përfshirë një Young Artist Award dhe tre MTV Movie Awards. Watson është renditur ndër aktoret më të paguara në botë nga Forbes dhe Vanity Fair, dhe u emërua një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë nga revista Time në vitin 2015.[1][2][3]

Emma Watson
Emma Watson në Cannes Film Festival, në vitin 2013
U lind në
Emma Charlotte Duerre Watson

15 prill 1990
KombësiaBritanike
ShkollimiBrown University (BA)
Profesioni
 • Aktore
 • aktiviste
Vite aktiviteti1999–tani
ÇmimetLista e plotë
Nënshkrimi

Watson ndoqi Dragon School dhe u trajnua për aktrim në degën e OksforditStagecoach Theatre Arts. Si fëmijë, ajo u ngrit në yll pasi mori rolin e saj të parë të aktrimit profesional si Hermione Grangerserinë e filmave Harry Potter, pasi më parë kishte luajtur vetëm në shfaqjet e shkollës. Watson gjithashtu luajti në përshtatjen televizive të vitit 2007 të romanit "Ballet Shoes" dhe huazoi zërin e saj në The Tale of Despereaux (2008). Pas filmit të fundit të Harry Potter, ajo mori një rol dytësor në My Week with Marilyn (2011), përpara se të luante si Sam, një studente flirtuese dhe me shpirt të lirë në The Perks of Being a Wallflower (2012) drejt suksesit kritik. Një vlerësim i mëtejshëm erdhi nga portretizimi i Alexis NeiersThe Bling RingSofia Coppola dhe vajza birësuese e personazhit titullar në epikën biblike NoahDarren Aronofsky. Po atë vit, Watson u nderua nga Akademia Britanike e Arteve të Filmit dhe Televizionit, duke fituar Artistin Britanik të Vitit. Ajo gjithashtu luajti si Belle në përshtatjen live-action të fantazisë muzikore romantike Beauty and the Beast (2017), i cili renditet ndër filmat me fitimet më të larta të të gjitha kohërave, dhe Meg March në dramën e moshës së re të Greta Gerwig, Little Women (2019).

Nga viti 2011 deri më 2014, Watson e ndau kohën e saj mes punës në filma dhe vazhdimit të arsimimit, duke u diplomuar në Brown University me një diplomë bachelorletërsinë angleze në maj 2014. Atë vit, ajo u emërua ambasadore e vullnetit të mirëUN Women dhe ndihmoi në hapjen e UN Women fushata HeForShe, e cila mbron barazinë gjinore. Në vitin 2018, ajo ndihmoi në nisjen e Time's Up UK si një anëtare themeluese. Watson u emërua në një organ këshillues të G7 për të drejtat e grave në vitin 2019, duke u konsultuar me udhëheqësit për politikën e jashtme. Puna e saj e modelimit ka përfshirë fushata për Burberry dhe Lancôme. Ajo gjithashtu ia dha emrin e saj një linjë veshjesh për markën e qëndrueshme People Tree. Në vitin 2020, ajo iu bashkua bordit të drejtorëve të Kering, një grup markash luksoze, në cilësinë e saj si avokate për modën e qëndrueshme.

Jeta e hershme

Redakto

Emma Watson lindi më 15 prill 1990 në Paris, nga avokatët anglezë Chris Watson dhe Jacqueline Luesby.[4][5][6][7] Watson jetoi në Maisons-Laffitte afër Parisit deri në moshën pesë vjeçare. Prindërit e saj u divorcuan kur ajo ishte e re, dhe Watson u transferua në Angli për të jetuar me nënën e saj në Oxfordshire ndërsa kalonte fundjavat në shtëpinë e babait të saj në Londër.[5][8] Watson ka thënë se ajo flet pak frëngjisht, megjithëse "jo aq mirë" sa dikur.[9] Pasi u transferua në Oksford me nënën dhe vëllain e saj, ajo ndoqi Dragon School, duke qëndruar atje deri në vitin 2003.[5] Që në moshën 6-vjeçare, ajo donte të bëhej aktore,[10] dhe u trajnua në degën e Oksfordit të Stagecoach Theatre Arts, një shkollë teatri me kohë të pjesshme ku studioi këndim, vallëzim dhe aktrim.[11]

Në moshën dhjetë vjeç, Watson kishte interpretuar në produksionet e Stagecoach dhe shfaqjet shkollore, duke përfshirë Arthur: The Young Years dhe The Happy Prince,[12] por ajo kurrë nuk kishte vepruar në mënyrë profesionale përpara serisë Harry Potter. Pas Dragon School, Watson kaloi në Headington School, Oksford.[5] Ndërsa ishte në sete filmash, ajo dhe shokët e saj të aktorit morën mësim deri në pesë orë në ditë.[13]

Watson mori një vit pushim pas mbarimit të shkollës së mesme,[14] për të filmuar Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesët 1 & 2 duke filluar në shkurt 2009,[15] por pohoi se kishte ndërmend të vazhdonte studimet[16] dhe më vonë konfirmoi se ajo kishte zgjedhur Brown UniversityProvidence, Rhode Island.[17] Në mars 2011, pas 18 muajsh në universitet, Watson njoftoi se po e shtynte kursin e saj për "një ose dy semestra",[18] edhe pse ajo ndoqi Worcester College, Oxford gjatë vitit akademik 2011–12 si pjesë e Programit të Studentëve Vizitues.[19][20] Në një intervistë të vitit 2014 në The Ellen DeGeneres Show, Watson tha pak para diplomimit se u deshën pesë vjet për të përfunduar diplomën e saj në vend të katër, sepse, për shkak të punës së saj në aktrim, ajo "përfundoi duke marrë dy semestra të plotë".[21] Më 25 maj 2014, ajo u diplomua në Universitetin Braun me një diplomë Bachelor of Arts në letërsinë angleze.[22]

 
Emma Watson

Filmografia

Redakto

Filmat

Redakto
Viti Titulli Roli Shënimet
2001 Harry Potter and the Philosopher's Stone Hermione Granger
2002 Harry Potter and the Chamber of Secrets
2004 Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
2005 Harry Potter and the Goblet of Fire
2007 Harry Potter and the Order of the Phoenix
2008 The Tale of Despereaux Princess Pea Voice
2009 Harry Potter and the Half-Blood Prince Hermione Granger
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë
2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë
My Week with Marilyn Lucy
2012 The Perks of Being a Wallflower Samantha "Sam" Button
2013 The Bling Ring Nicolette "Nicki" Moore
This Is the End Herself
2014 Noah Ila
2015 Colonia Lena
Regression Angela Gray
2017 Beauty and the Beast Belle
The Circle Mae Holland
2019 Little Women Margaret "Meg" March

Television

Redakto
Viti Titulli Roli Shënimet
2007 Ballet Shoes Pauline Fossil Television film
2015 The Vicar of Dibley Reverend Iris Episode: "The Bishop of Dibley"
2022 Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts Vetë ajo Ribashkim i veçantë

Videoklipe

Redakto
Viti Titulli Roli Artisti/ja
2010 "Say You Don't Want It" Lady One Night Only

Njohje

Redakto
Viti Organizimi Çmimi Filmi
2002 Young Artist Awards Best Performance in a Feature Film – Leading Young Actress Harry Potter and the Philosopher's Stone
Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films Saturn Award
Empire Empire Award
American Moviegoer Awards Outstanding Supporting Actress
Young Artist Awards Best Ensemble in Feature Film
2003 Otto Awards Best Female Film Star (Silver) Harry Potter and the Chamber of Secrets
2004 Otto Awards Best Female Film Star (Silver) Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Total Film Child Performance of the Year
Broadcast Film Critics Association Best Young Actress
2005 Otto Awards Best Female Film Star (Gold)
Broadcast Film Critics Association Best Young Actress Harry Potter and the Goblet of Fire
2006 Otto Awards Best Female Film Star (Bronze)
MTV Movie Awards Best On-Screen Team
2007 ITV National Film Awards Best Female Performance Harry Potter and the Order of the Phoenix
UK Nickelodeon Kids' Choice Awards Best Movie Actress
2008 UK Sony Ericsson Empire Awards Best Actress
Constellation Award Best Female Performance
Otto Awards Best Female Film Star (Gold)
SyFy Genre Awards Best Actress
Glamour Awards Best UK TV Actress Ballet Shoes

Referime

Redakto
 1. ^ Abramson, Jill (15 prill 2015). "Emma Watson by Jill Abramson: TIME 100". TIME (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 7 mars 2022.
 2. ^ "Emma Watson is named Hollywood's highest paid female actor". The Guardian (në anglisht). 10 shkurt 2010. Marrë më 28 dhjetor 2020.
 3. ^ "Emma Watson: $14 million" (në anglisht). CBS News. Marrë më 28 dhjetor 2020.
 4. ^ Walker, Tim (29 shtator 2012). "Emma Watson: Is there Life After Hermione?". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2012. Marrë më 12 janar 2008.
 5. ^ a b c d "Life & Emma" (në anglisht). Emma Watson official website. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2010. Marrë më 16 prill 2010.
 6. ^ "Warner Bros. Official site". Adobe Flash (në anglisht). harrypotter.warnerbros.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2006. Marrë më 28 mars 2006. (click appropriate actor's image, click "Actor Bio")
 7. ^ Barlow, Helen. "A life after Harry Potter". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2007. Marrë më 16 mars 2006.
 8. ^ Self, Will (17 gusht 2012). "Emma Watson, The Graduate". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2017.
 9. ^ "Q&A with Emma Watson – The Hour Publishing Company: Entertainment News" (në anglisht). Thehour.com. 18 dhjetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2014. Marrë më 26 shkurt 2014.
 10. ^ Watson, Emma. "Emma" (në anglisht). Emma Watson's Official Website. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2007. Marrë më 3 gusht 2007.
 11. ^ Reece, Damian (4 nëntor 2001). "Harry Potter drama school to float". The Daily Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 tetor 2010. Marrë më 8 mars 2010.
 12. ^ Watson, Emma. "Emma & Screen" (në anglisht). Official Website. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2010. Marrë më 16 prill 2010.
 13. ^ Muir, Kate (15 maj 2004). "Cast Interviews". The Times (në anglisht). UK. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2007. Marrë më 12 janar 2008.
 14. ^ Tibbetts, Graham (14 gusht 2008). "A-levels: Harry Potter actress Emma Watson gets straight As". The Daily Telegraph (në anglisht). UK. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 10 dhjetor 2008.
 15. ^ Olly Richards (14 mars 2008). "Potter Producer Talks Deathly Hallows". Empire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2011. Marrë më 14 mars 2008.
 16. ^ Long, Camilla (7 dhjetor 2008). "What next in life for Emma Watson". The Times (në anglisht). UK. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2011. Marrë më 10 dhjetor 2008.
 17. ^ Ford, James (14 korrik 2009). "Catching up with Emma Watson". Paste (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2009. Marrë më 15 korrik 2009.
 18. ^ "Message from Emma" (në anglisht). Emma Watson Official. 7 mars 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2011. Marrë më 15 shtator 2013.
 19. ^ "Harry Potter Star Emma Watson begins her year at Oxford University!" (në anglisht). Oxford Royale Academy. 21 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 tetor 2012. Marrë më 8 korrik 2013.
 20. ^ "Visiting Student Programme" (në anglisht). Worcester College, Oxford University. Marrë më 26 nëntor 2019.
 21. ^ "Interview". Ellen (video posted to official YouTube channel) (në anglisht). 24 mars 2014. Koha në të cilën tregohet në video: 02:12–02:58. Syndicated. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2014. Marrë më 3 maj 2014.
 22. ^ "Emma Watson Graduates from Brown University" (në anglisht). The Telegraph (UK). 25 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2014. Marrë më 25 maj 2014.