Emmy Rossum lindi më 12 shtator 1986New York si Emmanuelle Grey Rossum. Ajo është aktore dhe këngtare nga ShBA-të.

Emmy Rossum
Lindi më 12 shtator 1986
Vendlindja New York, SHBA
Profesioni aktore, këngëtare

ÇmimeRedakto

Ajo ishte kandidate për çmimin Golden Globe në vitin 2004 në kategorin protagonistja më e mirë në rol muzikor ose komedi. Emmy Rossum u kandidua me rolin në filmin The Phantom of the Opera.

FilmografiaRedakto

Lidhje të jashmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.