Engjell Berisha (sipermarres)


Engjell Berisha (lindi më 12 Shtator) është një sipërmarrës dhe investitor, producent, dhe themelues i disa brendeve botrore. Ai lindi në Ferizaj, Kosovë Ai e filloi karrierën e tij që në moshën dhjetevjeç. Me kompaninë e tij të marketingut BlueEcom, ajo ka rritur komunitetet udhëheqëse të industrisë nëpër pikat kryesore të pasionit të konsumatorit. Ai u ngrit në njohje në vendet shqipfolëse, pas publikimit të dy remix të tij të para.[1][2][3][4][5][6][7][8]

Engjell Berisha
230px
Engjell Berisha ne 2019 "Stamboll Turki"
Informacione
EmriEngjëll Berisha
Pseudonim(e)Engjiz
Lindja12 Shtator Ferizaj Kosovë
PrejardhjaFlag of Kosovo.svg Kosovo Flag of the United States.svg Shtete e Bashkuara
Zhanri
 • Lo-Fi
 • Hip hop
 • R&B
Profesion(e)
 • Sipermarres
 • Artist
 • Producent
LabelBlueEcom Digital
Instrument(e)
Vite aktiv2010 - I Pranishëm

Për shkak të suksesit të këngëve të tij , ai themeloi brandin e tij BlueEcom. Ai është gjithashtu eshte nje ndër njerëzit më të ndjekur në Instagram në Shqipëri, Kosovë dhe territore të tjera shqipfolëse.[9]

Jeta dhe PunaRedakto

Engjell Berisha lindi në 12 shtator në një familje shqiptare në qytetin e Ferizajt, Babai i tij, Uran Berisha është një arkitekt i mëparshëm profesional që nga viti 1995. Engjell Berisha ndoqi shkollën fillore Tefik Canga dhe pas diplomimit të tij, ai u regjistrua në shkollën e mesme të Kuveni Arberit në vendlindjen e tij.[10][11]

2015Redakto

Engjell Berisha ishte Model Model në Kosovë nga 2010-2015 ku ai fitoi vendin e parë në shumë gara botërore për Fahsion Model dhe përfaqësoi Kosovën në shumë vende të botës si Bullgaria, Republika Çeke, Shtetet e Bashkuara, Shqipëria. Ai ishte shumë i njohur që nga ajo kohë dhe kishte interesimin e tërë emisioneve televizive në Kosovë dhe Shqipëri [12][13]

2015 - I PranishëmRedakto

Engjell Berisha filloi kompaninë e tij në 2015 për menagjim te rrjeteve sociale, dhe këshillimin online. Tani Engjell Berisha zotëron 5 marka në të gjithë botën . Berisha është gjithashtu një Motivues, Biznismen Shqiptar vepron në Shtete e Bashkuara të Amerikës.[14]

Gjithashtu Engjell filloi të mirret me muzik në moshen 10 vjeqare ku ishte në Shkollen e Muzikes "Cesk Zadeja" në vendlindjen e tij Ferizaj. Ku instrumenti që luajti ishte Kitara. Më vone filloi të mirret me producimin e muzikës me anë te programeve kompjuterike. Ku tani ai ka jo më pak se 7 këngë të publikuara për publikun...

BamirësiRedakto

Engjell Berisha ka dhënë kontribute për kauza të ndryshme bamirësie gjatë gjithë karrierës së tij. Në qershor 2019, ai vizitoi Shoqatën e Sindromës Down për të rritur ndërgjegjësimin dhe pranimin te njerëzit me sindromën down. Berisha është madje në mes të krijimit të një Shoqate bamirësie për kancerin e të rinjve për të ndihmuar fëmijët që vuajnë nga kanceri.[15]

Diskografia MuzikoreRedakto

Muzikat si si artist kryesor

Titulli Viti
Non-album single
"Euphoria" 2019
"Dissolved Dreams"

(Remix Veli Sahiti)

2020
"Menemadhe" 2020
"Koha" 2020
"Arbitration" 2020
"Forgive Me"

(Remix Elvana Gjata)

2020

BurimeRedakto

 1. ^ "Biografia - Engjell Berisha".
 2. ^ "3 Self Motivation Tips for Artists, Producer, and DJ's – with Engjell Berisha" (në English).Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
 3. ^ "Engjell Berisha - Biografia". www.teksteshqip.com (në Albanian). Marrë më 2020-04-30.Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
 4. ^ "Njihuni me milionerin 15-vjeçar nga Kosova". ALSAT-M. 8 maj 2019.
 5. ^ "A Business Talk With Industry Leader Engjell Berisha On Dropshipping and Ecommerce – DATA SOURCE HUB" (në anglisht). Marrë më 2020-04-30.
 6. ^ "Njihuni me 15 vjeçarin nga Kosova i cili u bë milioner nga interneti". Gazeta Online INSAJDERI (në anglisht). 8 maj 2019. Marrë më 2020-04-30.
 7. ^ "Music producer Engjell Berisha shares how he overcame obstacles and manages a successful day". Disrupt Magazine & Podcast (në anglisht). 30 prill 2020. Marrë më 2020-04-30.
 8. ^ "Rrëfehet kosovari 15 vjeçari që u bë milioner nga interneti" (në Anglishte).Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
 9. ^ "Music producer Engjell Berisha shares how he overcame obstacles and manages a successful day". Disrupt Magazine (në Ne Anglisht).Mirëmbajtje CS1: gjuhë e panjohur (link)
 10. ^ "15 vjeçari nga Kosova që u bë milioner nga interneti". Indeksonline.net (në anglisht). 19 tetor 2019. Marrë më 2020-04-30.
 11. ^ "Engjell Berisha , A Rich Teenager". Knnit (në anglisht). 16 prill 2020. Marrë më 2020-04-30.
 12. ^ "Ky është Engjëll Berisha, modeli kosovar që do 'pushtojë' agjensitë e modës në SHBA (Foto) – Gazeta Tribuna" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 2020-04-30.
 13. ^ "10 vjeqari perfaqson Kosoven ne gara nderkombtare". Kosovoa Press. shkurt 2015.
 14. ^ "A Business Talk With Industry Leader Engjell Berisha On His Own Clothing Brand" (në anglisht). Marrë më 2020-04-30.
 15. ^ "Who is this 15 Year Old Entrepreneur, Engjell Berisha?". Disrupt Magazine & Podcast (në anglisht). 21 tetor 2019. Marrë më 2020-04-30.