Evangelista Torricelli

fizikan italian

Evangelista Torricelli (Roma, 15 tetor 1608 - Firencia, 25 tetor 1647) ishte një fizikan dhe matematikan italian, i njohur për shpikjen e tij të barometrit me merkur me të cillin e ka matur shtypjen atmosferike, por është edhe i njohur për përparimet e tij në optikë dhe për punën në metodën e indivisibles.

Evangelista Torricelli
Evangelista Torricelli by Lorenzo Lippi (circa 1647)
Lindi 15 Tetor 1608
Rome
Vdiq 25 Tetor 1647
Firencia
Kombësia italianë
Fusha Fizikë,
matematikë
I njohur për Barometri
Ligji i Toriçelit
Influencoi Galileo Galilei
I influencuar Robert Boyle[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ Marie Boas, Robert Boyle and Seventeenth-century Chemistry, CUP Archive, 1958, p. 43.