Ekstremadura

komunitet autonom në Spanjë
(Përcjellë nga Extremadura)

Extremadura (spanjisht: Extremadura; Extremaduran: Estremaura) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Extremadura
Extremadura (Spanjisht)
Estremaura (estremenisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Extremadura
Flag of Extremadura (with coat of arms).svg
Flamuri i Extremadura
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Mérida
Kryetari i komunës José Antonio Monago Terraza
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41634 km2
Popullsia 1097744 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Vendasit Extremaduran, Extremenian
extremeño' (m), extremeña
Faqja Zyrtare www.gobex.es

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

PopullsiaRedakto

Qytetet më të populluara [1]
Pozita Komuna Popullsia
1 Badajoz 151,565
2 Cáceres 95,026
3 Mérida 57,797
4 Plasencia 41,392
5 Don Benito 36,660
6 Almendralejo 34,319
7 Villanueva de la Serena 26,076
8 Navalmoral de la Mata 17,386
9 Zafra 16,577
10 Montijo 16,267

ReferimetRedakto

  1. ^ Source: INE, Instituto Nacional de Estadística (Spanjë). (01-01-2006). Real Decreto 1627/2006, de 29 de diciembre

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Extremadura – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale