Fernando Torres

futbollist spanjoll

Fernando José Torres Sanz (Shqiptimi spanjisht: [ferˈnando ˈtores]; lindur më 20 mars 1984), i njohur si El Niño (Fëmija),[4] është një ish futbollist profesionist spanjoll i cili luajti si sulmues.

Fernando Torres
Fernando Torres 2017.jpg
Torres me Atlético Madrid në 2017
Të dhënat personale
Emri i plotëFernando José Torres Sanz[1]
Data e lindjes (1984-03-20) 20 Mars 1984 (36 vjeç)[2]
Vendi i lindjesFuenlabrada, Spanjë
Gjatësia1.86 m[3]
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1995–2001Atlético Madrid
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2007Atlético Madrid214(82)
2007–2011Liverpool102(65)
2011–2015Chelsea110(20)
2014–2015Milan (huazim)10(1)
2015–2016Milan0(0)
2015–2016Atlético Madrid (huazim)49(14)
2016–2018Atlético Madrid58(13)
2018–2019Sagan Tosu40(7)
Gjithsej714(255)
Ekipi kombëtar
2000Spanja U151(0)
2001Spanja U169(11)
2001Spanja U174(1)
2002Spanja U181(1)
2002Spanja U195(6)
2002–2003Spanja U2110(3)
2003–2014Spanja110(38)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Torres filloi karrierën e tij me ekipin spanjoll Atlético Madrid, duke përparuar nga të rinjtë te ekipi i parë. Ai debutoi me ekipin e parë në vitin 2001 dhe e përfundoi periudhën e tij me klubin duke shënuar 75 gola në 174 ndeshje në La Liga. Para debutimit në La Liga, ai kishte luajtur dy sezone në Segunda División për Atléticon, duke shënuar 7 gola në 40 ndeshje.

Torres u bashkua me anglezët LiverpoolPremier Ligë në vitin 2007 për një shifër rekord për klubin. Në sezonin e tij të parë në Anfield, Torres u bë lojtari i parë që nga Robbie Fowler në sezonin 1995–96 që shënon 20 gola në kampionat. Me Liverpoolin, ai shijoi epokët më prolifike shënuese në karrierë, duke u bërë lojtari më i shpejtë i klubit që shënon 50 gola në kampionat. Ai u emërua në formacionin FIFA World XI në vitet 2008 dhe 2009. Ai u largua nga klubi në janar 2011 për t'u bashkuar me Çelsin për 50 milion £, një transferim rekord në futbollin britanik që e bëri atë lojtarin spanjoll më të shtrenjtë në histori. Në sezonin e tij të parë të plotë me klubin londinez, Torres fitoi Kupën FA dhe UEFA Ligën e Kampioneve. Në sezonin e ardhshëm, ai shënoi në finalen e UEFA Ligës së Evropës, duke ndihmuar Çelsin t'a fitonte këtë kompeticion për herë të parë.

Torres është një lojtar i kombëtares spanjolle me të cilën debutoi në vitin 2003 kundër Portugalisë. Ai ka luajtur më shumë se 100 ndeshje dhe është golashënuesi i tretë më i mirë i të gjitha kohërave i Spanjës. Me Furinë e kuqe, Torres ka marrë pjesë në gjashtë turnamente madhore: UEFA Euro 2004, FIFA Kupa e Botës 2006, Euro 2008, Kupa e Botës 2010, Euro 2012 dhe Kupa e Botës 2014. Spanja fitoi tre turnamente në vitet 2008–12, me Torres i cili shënoi në finalet e Euro 2008 dhe Euro 2012. Ai shënoi golin e fitores në finalen e vitit 2008, si dhe fitoi Këpucën e Artë si golashënuesi më i mirë në edicionin e vitit 2012.

Jeta e hershmeRedakto

Lindur në Fuenlabrada, komunitet i Madridit,[5] Torres filloi të interesohej rreth futbollit që në fëmijëri, duke j'u bashkuar ekipit të tij të parë, Parque 84, në moshën pesë vjeç.[6] Babai i tij, José Torres, zakonisht punonte gjatë fëmijërisë së Torresit, kurse mamaja e tij, Flori Sanz, shkonte me të ditë për ditë në seancat stërvitore.[7] Gjyshi i tij nuk ishte ndonjë tifoz i apasionuar i futbollit, megjithatë ishte një tifoz krenar i Atlético Madrid, me Torres i cili trashëgoi dashurinë për klubin nga gjyshi i tij.[6]

Torres e nisi futbollin duke luajtur si portier, ashtu siç kishte luajtur edhe vëllai i tij.[8] Megjithatë, në moshën shtatë vjeç, ai filloi të luante rregullisht si sulmues në kampionatin e futbollit të sallave, me klubin Mario's Holland,[6] duke përdorur personazhin vizatimor Captain Tsubasa si frymëzim.[9] Tre vite më vonë, në moshën dhjetë vjeç, ai kaloi në një ekip me 11 lojtarë, Rayo 13.[10] Ai shënoi 55 gola në një sezon dhe ishte një nga tre lojtarët e ekipit që fituan një provë me Atléticon.[10] Ai la mbresa dhe i bindi vëzhguesit e klubit, duke u bashkuar me sistemin e të rinjëve në moshën 11 vjeç në vitin 1995.[10]

Karriera me klubeRedakto

Atlético MadridRedakto

Torres debutoi per ekipin e pare te Atletico Madridit me 27 maj 2001 ne Vicente Calderon kunder CD Leganes ne Segunda Divizion.Nje jave me vone ai shenoi golin e pare per Atletico Madridin ne ndeshjen e fundit te sezonit ne te cilin Atletico Madrid nuk arriti promovimin ne La Liga.Sezoni i dyte me Atletico Madridin nuk i shkoi mire pasi ai shenoi vetem 6 gola ne 36 paraqitje ne ate sezon Atletico Madrid u promovua ne La Liga.Sezoni i pare i Torresit ne La Lige 2002/03 ishte me me shume fat per te pasi ai shenoi 13 gola ne 29 paraqitje.Ne korrik te vitit 2003 Roman Abrahamovic qe sapo kishte blere Chelsin beri oferte 28 milion paund per Torresin oferte e cila u refuzua nga kreret e Atletico Madrid.Ne sezonin 2003/04 Torres shenoi 19 gola ne 35 ndeshje ne lige ne fund te sezonit ai perfundoi golashenuesi i trete me i mire i La Liges ne kete sezon Atletico Madrid perfundoi ne vendin e 7 keshtu qe u kualifikua ne Europa Lige ose siq quhej ne ate kohe 2004 UEFA Intertoto Cup dhe i dha shance te provonte Europen.Atletico Madrid arriti deri ne finale dhe Torres luajti nje rol kyc.Kjo beri qe ne veren e 2005 Chelsea te ishte perseri e interesuar per te por ne ate kohe presidenti i Atletico Madrid Enrique Cerezo tha se nuk ka shance qe ata ta shesin Torresin,edhe ose ne janar te 2006 ai tha se mund te degjonin oferta per Torresin ,Newcastle United beri oferte por Torres nuk ishte i kenaqur me ate oferte. Ne sezonin 2006/07 qe ishte i fundit per te ne Atletico Madrid ai shenoi 14 gola ne La Lige.Gjate veres ai u be shenjestra kryesore e Liverpoolit dhe gjate asaj kohe pati shume spekulime rreth shumes qe do paguhej dhe kushteve te tjera.Pasi qe me 30 maj Atletico nenshkruajti me Diego Forlanin me 2 korrik Torres fluturoi ne Livepool per te perfunduar transferimin e tij me 4 korrik ai u prezantua ne nje konference per media ,diten tjeter Torres kaloi testet mjeksore ne Melwood qendren e trajnimit te Liverpoolit.Marrveshja u perfundua ku Liverpool do i paguante 20 milion paund Atletico Madridit si edhe Raul Garcia do bashkohej me ta ndersa Torres do shkonte ne Liverpool.

LiverpoolRedakto

Sezoni 2007–08Redakto

 
Torres duke luajtur me Liverpool në vitin 2008.

Torres bëri debutimin e tij zyrtar me Liverpoolin më 11 gusht 2007 në fitoren 2–1 kundër Aston Villës.[11] Ai bëri paraqitjen e parë në UEFA Ligën e Kampioneve si një zëvëndësues në minutën e 79të të fitores 1–0 kundër Toulouse, katër ditë pas debutimit në kampionat.[12] Torres shënoi golin e tij të parë në debutimin e tij në Anfield më 19 gusht, duke shënuar në minutën e 16të të barazimit 1–1 kundër Çelsit.[13] Tregoëshi i parë me klubin e ri erdhi më 25 shtator në fitoren 4–2 kundër ReadingKupën e Ligës; të tre golat u shënuan në pjesën e dytë.[14] Golat e tij të parë në Ligën e Kampioneve erdhën në ndeshjen e tretë në këtë kompeticion, me Liverpoolin që mposhti Porton 4–1 më 28 nëntor; Torres shënoi dy herë.[15]

Torres u shpall Lojtari i muajit i Premier Ligës për shkurtin 2008,[16] gjatë së cilës ai shënoi katër gola në katër ndeshje, përfshirë edhe një tregolësh kundër Middlesbrough më 23 shkurt.[17][18] Ky tregolësh dhe një tjetër në fitoren 4–0 kundër West Ham United më 5 mars bëri që Torres të bëhej lojtari i parë që nga Jack Balmer në nëntor 1946 që shënon tregolësha në ndeshje rresht në shtëpi.[19] Po në muajin mars, pas golit të shënuar me kokë në minutën e 47të kundër Reading në Anfield, ai u bë lojtari i parë i Liverpoolit që nga Robbie Fowler në sezonin 1995–96 që shënon 20 gola në kampionat në një sezon.[20] Në prill, Torres shënoi sërisht në Ligën e Kampioneve, këtë herë kundër Arsenalit në ndeshjen e dytë të çerek-finales, me Liverpoolin që përparoi në gjysëm-finale.[21] Ky finalizim e dërgoi atë në shifrën e 29 golave në të gjitha kompeticionet për sezonin 2007–08, duke eklipsuar rekordin personal të Michael Owen për klubin.[22] Më 11 prill, u njoftua se Torres ishte një gjashtë kandidatët çmimin PFA Lojtari i vitit i lojtarëve,[23] e cila në fund u fitua nga Cristiano Ronaldo i Manchester United.[24] Spanjolli u nominua edhe për çmimin PFA Lojtari i ri i vitit, e cila u fitua nga Cesc Fàbregas i Arsenalit. Megjithatë, Torres u emërua në PFA Skuadra e vitit.[24] Në maj, ai u rendit sërisht mbrapa Ronaldos për çmimin FWA Futbollisti i vitit.[25]

Më 4 maj, Torres shënoi golin e fitores në minutën e 47të kundër Manchester City, duke barazuar rekordin e Roger Hunt për numrin e ndeshjeve rresht me gol në Anfield.[26] Pasi shënoi golin e 24të sezonal në ndeshjen e fundit të kampionatit kundër Tottenham Hotspur, ku Liverpool fitoi 2–0, Torres vendosi rekord në futbollin anglez për numrin më të madh të golave të shënuar nga një i huaj në sezonin debutues në Angli, duke thyer rekordin e Ruud van Nistelrooy me 23 gola.[27] Ai u rendit i dyti sëbashku me sulmuesin togolez Emmanuel Adebayor në garën për Këpucën e Artë të Premier Ligës.[28] Torres ishte temë e zërave të merkatos që e lidhnin atë me një kalim te Çelsi, që ishte e gatshme të paguante 50 milion £ për shërbimet e tij, por spanjolli reagoi duke thënë kanë mbetur edhe "shumë vite" para se ai të largohej nga Liverpooli.[29][30] Bashkpronari i klubit Tom Hicks gjithashtu e kundërshtoi idenë ndonjë transferimi, duke thënë se nuk do t'a lejonte Torresin të largohej nga klubi për asnjë çmim.[31]

Sezoni 2008–09Redakto

 
Torres duke festuar një gol të shënuar për Liverpool.

Torres e nisi sezonin 2008–09 të Premier Ligës duke shënuar nga 22 metra me një gjuajtje që përfundoi në katërkëndshin e djathtë të portës së Sunderland, që rezultoi të ishte i vetmi i takimit të luajtur më 16 gusht 2008.[32] Ai pësoi një dëmtim në kofshë në barazimin pa gola kundër Aston Villës, duke qëndruar jashtë fushave të lojës për dy ose tre javë.[33] Torres u rikthye në fitoren 2–1 kundër Marseille në Ligën e Kampioneve dhe më pas shënoi dy gola në fitoren kundër Evertonderbin e Merseyside më 27 shtator.[34][35] Kjo u pasua nga një dopietë tjetër në ndeshjen e fundjavës së rradhës kundër Manchester City, duke i dhënë ekipit fitoren 3–2 me përmbysje si vizitor në City of Manchester Stadium.[36] I pari nga dy golat ishte goli i njëmitë i Liverpoolit në Premier Ligë.[37] Torrës dëmtoi sërisht kofshën gjatë një ndeshje me kombëtaren, duke humbur edhe tre ndeshje të tjera me Liverpoolin.[38] Më 22 tetor, Liverpool u ndesh kundër ish klubit të Torres Atlético në Ligën e Kampioneve, por spanjolli nuk luajti për shkak dëmtimi.[39] Presidenti i Atléticos Enrique Cerezo i kishte dhënë një ftesë VIP për të parë ndeshjen, por ai kishte refuzuar për shkak se po vazhdonte rikuperimin nga dëmtimi në Merseyside.[40] Ai u emërua në ekipin FIFPro World XI të sezonit 2007–08 më 27 tetor.[41]

Torres u rikthye në askion më 8 nëntor duke luajtur në 18 minutat e fundit të fitores 3–0 kundër West Bromwich Albion.[42] Ai më pas deklaroi se do të ishte i interesuar të rikthehej te ish klubi i tij Atlético në fund, duke thënë: "Nuk e di nëse do të pensionohem atje, por do të më pëlqente të rikthehesha dhe të përfundoja disa gjëra që i lash përgjysëm."[43] Ai u dëmtua sërisht në kofshë, këtë herë në fitoren 1–0 kundër Marseille në Ligën e Kampioneve, duke qëndruar jashtë fushave fillimisht për dy-tre javë,[44] dhe më pas për katër javë pas vendimit të specialistëve.[45] Ai më pas u emërua në listën për çmimin FIFA Lojtari Botëror i Vitit,[46] ku u rendit i treti mbrapa Ronaldos dhe Lionel Messit.[47] Torres u rikthye në askion më 3 janar 2009 duke u aktivizuar si zëvëndësues në ndeshjen kundër Preston North End; ai shënoi një nga golat e fitores 2–0, duke regjistuar golin e parë në FA Cup.[48] Pas kësaj, ai shënoi dy gola në minutat e fundit të fitores 2–0 kundër Çelsit më 1 shkurt.[49] Edhe pse kishin kaluar vetëm një vit e gjysëm që nga koha kur ishte bashkuar me klubin, Torres u rendit i 50ti në listën e The Times të 50 lojtarëve më të mirë në historinë e Liverpoolit, duke forcuar ndikimin e fuqishëm të tij në klub në një kohë kaq të shkurtër.[50]

Torres u përball kundër rivalëve të vjetër të tij Real Madrid më 10 mars në raundin e 16-tave të Ligës së Kampioneve; për të qënë i gatshëm për të luajtur, ai mori injektime për të hequr dhimbjen e kyçit të këmbës.[51] Ai shënoi golin e parë të fitores 4–0 në shtëpi, duke ndihmuar Liverpoolin të kalonte raundin me rezultatin e përgjithshëm 5–0.[52] Katër ditë më pas, Torres luajti si titullar në Old Trafford kundër Manchester United dhe shënoi golin e barazimit të përkohshëm në një fitore 4–1.[53] Festimi pas golit në Old Trafford e bëri atë edhe më dashur për tifozët e Liverpoolit pasi spanjolli i drejtoi dorën tifozëve të United – duke bërë veprimin “pesë herë” – që simbolizonte pesë trofetë e Ligës së Kampioneve të Liverpoolit (krahasuar me tre të Manchester United).[54] Në prill 2009, ai u emërua në ekipin e vitit të PFA për të dytin sezon rresht.[55] Torres shënoi golin e 50të për klubin në ndeshjen e javës së fundit të kampionatit kundër Tottenham më 24 maj, në ndeshjen e tij të 84të.[56]

Sezoni 2009–10Redakto

 
Torres në rresht para një ndeshje të Liverpoolit në vitin 2010.

Pas përfundimit të sezonit, Torres firmosi një kontratë të re me Liverpoolin,[57] që u zyrtarizua më 14 gusht.[57] Duke firmosur, Torres kishte mundësinë e rinovimit edhe për një vit të kontratës që do të përfundonte në vitin 2013.[58] Torres shënoi dy gola në fitoren 3–2 kundër West Ham United më 19 shtator 2009, duke e ngjitur ekipin në vendin e tretë në Premier Ligë.[59] Një javë më pas, ai shënoi tregolëshin e parë në sezonin 2009–10 të Premier Ligës në fitoren tenistike 6–1 kundër Hull City në Anfield.[60] Ai u shpall lojtari i muajit shtator në Premier Ligë, pasi kishte shënuar pesë gola dhe kryesonte renditjen e golashënuesve.[61] Më 25 tetor, ai shënoi golin e parë të fitores 2–0 kundër klubit rival Manchester United,[62] duke fituar edhe vlerësimet e trajnerit Rafael Benítez, i cili tha: "Neve po prisnim për atë pasim të fundit. Kur erdhi e dinim që ai do të shënonte."[63] Torres u emërua në formacionin FIFPro World XI për të dytin sezon rresht në dhjetor 2009.[64] Torres u bë lojtari më i shpejtë që shënon 50 goal në kampionat pas golit në kohën shtesë kundër Aston Villës më 29 dhjetor.[65] Ai u zëvëndësua në minutën e 65të të barazimit 1–1 kundër Birmingham City më 4 prill 2010, të cilën trajneri e justifikoi duke thënë që Torres ishte i "rraskapitur".[66] Torres zhvilloi paraqitjen e fundit të sezonit duke shënuar një dopietë në fitoren 4–1 kundër Benficës në Ligën e Evropës,[67] para se të lajmërohej se spanjolli do t'i nënshtrohej operacionit në gju, duke i dhënë fund sezonit.[68] Kjo gjë do të thoshte se Torres e mbylli sezoni me 22 gola në 32 paraqitje në të gjitha kompedicionet, duke qënë golashënuesi më i mirë i ekipit për të dytin sezon rresht.

Sezoni 2010–11Redakto

Pas punësimit të Roy Hodgson si trajneri i ri i klubit, ai deklaroi se Torres nuk do të shitej te asnjë klub, duke thënë: "Ai nuk është për shitje dhe ne nuk mikpresim asnjë ofertë për të. Neve duam t'a mbajmë."[69] Trajneri më pas hodhi poshtë raportimet se Torres ishte gati për t'u larguar duke thënë, "Ai na tregoi se është duke pritur të hënën, për t'ju rikthyer punës dhe për të luajtur me Liverpoolin për sezonin e ardhshëm. Kjo është ajo që unë di, kështu që, raportimet e tjera janë gabim."[70] Torres bëri të ditur angazhimin e tij te Liverpool më 3 gusht: "Angazhimi im dhe besnikëria ndaj klubit dhe tifozëve është e njëjtë si në ditën e parë kur firmosa."[71]

Torres zhvilloi ndeshjen e parë të sezonit 2010–11 në ndeshjen hapëse, një barazim 1–1 kundër Arsenalit më 14 gusht 2010, duke hyrë në fushë si zëvëndësim në minutën e 74të.[72] Goli i tij i parë i sezonit rezultoi ai i fitores kundër West Brom më 29 gusht,[73] si dhe ishte finalizimi i 50të në Anfield në të gjitha kompeticionet.[74] Ai shënoi sërisht golin e fitores edhe në suksesin 2–1 në shtëpi kundër Blackburn Rovers më 24 tetor, duke rregjistruar golin e parë që nga gushti 2010.[75] Torres shënoi golin e tij të fundit për Liverpoolin më 22 janar 2011 në fitoren 3–0 si vizitor kundër Wolverhampton Wanderers.[76]

ChelseaRedakto

Më 27 janar 2011, klubi londinez Çelsi ofroi 40 milion £ për Torres, e cila u refuzua nga Liverpool.[77] Një ditë as kësaj, ai bëri një kërkes zyrtare për t'u larguar nga klubi, e cila u refuzua.[78] Transferimi u zyrtarizua më 31 janar pasi lojtari firmosi një për pesë vite e gjysëm për shumën e 50 milion £, duke u bërë lojtari i gjashtë më i shtrenjtë në histori.[79] Torres bëri debutimin e tij me ekipin më 6 shkurt në humbjen 1–0 rastësisht kundër Liverpoolit.[80] Goli i tij i parë për klubin e ri erdhi më 23 prill në triumfin 3–0 kundër West Ham United, duke i dhënë fund zbrastisë prej 903 minutave pa shënuar.[81] Ky ishte goli i vetëm i tij për Çelsin në sezonin 2010–11 në 18 ndeshje të luajtura në të gjitha kompeticionet.

Sezoni 2011–12Redakto

 
Torres duke luajtur me Çelsinfinalen e Ligës së Kampioneve.

Torres e filloi sezonin 2011–12 duke luajtur si titullar në barazimin 1–1 kundër Stoke City më 14 gusht 2011.[82] Goli i parë i sezonit dhe i dyti për klubin londinez erdhi më 18 shtator në disfatën 3–1 në Old Trafford kundër Manchester United, ku ai gjithashtu humbi edhe një rast me portën bosh.[83] Torres shënoi sërisht një javë më pas një fitoren bindëse 4–1 kundër Swansea Cityt.[84] Në këtë ndeshje ai mori kartonin e kuq të parë me fanellën e Çelsit, dhjetë minuta pasi kishte shënuar pas një ndërhyrje të gabuar ndaj Mark Gower.[85] Kjo gjë bëri që spanjolli të dënohej me tre ndeshje pezullim.[86]

Më 19 tetor 2011, Torres shënoi një dygolësh në fitoren 5–0 kundër GenkLigën e Kampioneve, duke regjistuar rrjetat e para në këtë kompedicion që nga sezoni 2008–09, ku ai i shënonte pikërisht Çelsit.[87] Golat e rradhës me ekipin erdhën më vonë më 18 mars 2012, ku ai shënoi një tjetër dopietë si dhe asistoi dy gola në fitoren tenistike 5–2 kundër Leicester City e vlefshme për çerek-finalen e FA Cup.[88] Këto ishin golat e parë të tij pas 24 ndeshjesh dhe të parat për vitin 2013. Më 31 mars, Torres shënoi golin e parë në Premier Ligë që nga 24 shtatori i vitit të kaluar në fitoren 4–2 si vizitor kundër Aston Villës.

Më 24 prill 2012, në ndeshjen e kthimit të gjysëm-finales së Ligës së Kampioneve kundër BercelonësCamp Nou, Torres hyri në minutat e fundit si zëvëndësues në vend të Didier Drogbas dhe shënoi golin e barazimit në minutën e fundit të kohës së rregullt pasi dribloi portierin Víctor Valdés. Ky barazim i siguroi Çelsit kalimin në finale me rezultatin e përgjithshëm 3–2.[89] Pas kësaj, ai shënoi tregolëshin e parë me fanellën e Çelsit në fitoren shkatërrimtare 6–1 kundër Queens Park RangersStamford Bridge më 29 prill 2012.[90]finalen e Ligës së Kampioneve, Torres hyri si zëvëndësues menjëherë pas golit të Bayern München, dhe pas barazimit 1–1 në kohën e rregullt dhe në shtesë, Çelsi fitoi 4–3 në gjuajtjet e penalltive.[91] Ai e përfundoi sezonin e parë të plotë me Çelsin duke shënuar 11 gola në 49 ndeshje në të gjitha kompeticionet.

Sezoni 2012–13Redakto

 
Torres duke luajtur me Çelsin në finalen e Kupës së Botës për Klube 2012.

Torres e nisi sezonin 2012–13 duke luajtur në FA Community Shield 2012 kundër Manchester CitytVilla Park, ku ai shënoi golin e parë të ndeshjes, por në fund Çelsi u mposht 3–2.[92] Më 19 gusht, ai luajti në ndeshjen hapëse të ekipit në kampionat në fitoren 2–0 si vizitor kundër Wigan Athletic.[93] Torres shënoi golin e parë në kampionat në ndeshjen e javës së dytë kundër Reading. Ai shënoi golin e tretë të takimit që u fitua nga ekipi me rezultatin 4–2.[94] Pas kësaj, ai shënoi kundër Newcastle United, Arsenal dhe Norwich Cityt, duke ndihmuar Çelsin të kryesonte renditjen në javët e para të sezonit.[95]

Më 28 tetor 2012, në ndeshjen kundër Manchester United, Torres u përjashtua nga loja pas dy kartonëve të verdhë, i dyti për simulim, duke e lënë ekipin me nëntë lojtarë pas përjashtimit edhe të mbrojtësit Branislav Ivanović; Çelsi u mposht me rezultatin 3–2.[96] Më 7 nëntor 2012, Torres shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve për sezonin 2012–13 në ndeshjen kundër Shakhtar Donetsk ku Çelsi fitoi me rezultatin 3–2 falë golit të Victor Moses në minutën e 94të.[97] Më 21 nëntor 2012, Roberto Di Matteo u zëvëndësua nga trajneri spanjoll Rafael Benítez, i cili kishte qënë trajneri i Torresit te Liverpooli.[98] U raportua se një nga aryet e punësimit të Benítez te Çelsi ishte që të rikthente Torres në formën e tij më të mirë.[99]

Torres i dha fund një boshllëku prej 11 orësh pa shënuar në fitoren 6–1 kundër Nordsjælland në Ligën e Kampioneve më 5 dhjetor 2012.[100] Tre ditë më vonë, ai shënoi edhe dy gola të tjerë, duke i dhënë fund një serie prej tetë ndeshjesh pa shënuar në Premier Ligë, me Çelsin që fitoi 3–1 ndaj Sunderland.[101] Ai më pas shënoi në gjysëm-finalen e FIFA Kupës së Botës për Klube kundër meksikanëve të Monterrey më 13 dhjetor 2012, si dhe luajti në finalen e humbur kundër klubit brazilian Corinthians me rezultatin 1–0.[102]

Më 14 mars 2013, Torres shënoi golin e tretë të fitores 3–1 kundër Steaua București në ndeshjen e dytë të çerek-finales së Ligës së Evropës, duke ndihmuar Çelsin të kalonte raundin me rezultatin e përgjithshëm 3–2. Më këtë gol, ai u bë lojtari i parë që shënon në shtatë kompeticione të ndryshme në një sezon.[103] Në prill 2013, Torres pranoi vështirësitë e tij te Çelsi, duke thënë: "Unë dua të bëjë gjërat që kam bërë. I bëra te Atlético, te Liverpooli, por jo te Çelsi", por ai u betua se "do të bënte maksimumim" për të rifituar formën e tij më të mirë.[103] Ai shënoi një dopietë kundër Rubin Kazan në ndeshjen e parë të çerek-finales së Ligës së Evropës më 4 prill 2013, para se të shënonte sërisht në ndeshjen e kthimit ku ekipi u mposht 3–2, por përparoi në gjysëm-finale me rezultatin e përgjithshëm 5–4.[104] Torres shënoi golin e parë të fitores 2–1 të Çelsit kundër klubit portugez Benfica në finalen e Ligës së Evropës më 15 maj 2013.[105][106] Gjatë ndeshjes së fundit të sezonit, një fitore 2–1 në shtëpi ndaj Evertonit, ai shënoi golin e parë në kampionat për vitin 2013, dhe e mbylli sezonin me 22 gola në 64 ndeshje në të gjitha kompeticionet.[107]

Sezoni 2013–14Redakto

 
Torres duke bërë nxemjen në një ndeshje ndaj Paris Saint-Germain në Ligën e Kampioneve, më 8 prill 2013.

Torres u zgjodh të luante si titullar nga trajneri i ri i Çelsit José Mourinho për ndeshjen hapëse të kampionatit kundër Hull City, ku ai fitoi një penallti në minutën e pestë.[108] Ai shënoi golin e parë të sezonit në ndeshjen e Superkupës Evropiane 2013 kundër Bayern Munich.[109][110] Më 28 shtator 2013, ai u përjashtua nga loja pasi mori dy kartonë të verdhë në barazimin 1–1 kundër Tottenham Hotspur në White Hart Lane.[111]

Torres zhvilloi ndeshjen e 100të me Çelsin kundër Schalke 04 në një ndeshje të Ligës së Kampioneve më 22 tetor, duke festuar këtë arritje me një dygolësh në një fitore 3–0.[112] Goli i tij i parë në Premier Ligë erdhi pesë ditë më vonë kundër rivalëve për titull Manchester City; ai shënoi golin e fitores në minutën e 90të, kurse para kësaj kishte asistuar golin e gjermanit André Schürrle.[113]

MilanRedakto

Torres u bashkua me klubin italian MilanSerie A në formë huazimi për dy vite më 31 gusht 2014.[114][115] Në mbërritjen e tij, ai shprehu dëshirën për të imituar disa nga sulmuesit më të mëdhenjë të klubit, duke deklaruar se ai dëshironte, "Fanellën time të renditej mes [Marco] van Basten, [George] Weah dhe [Filippo] Inzaghit."[116] Ai debutoi më 20 shtator, duke luajtur si zëvëndësues i Andrea Polit në 14 minutat e fundit të humbjes 1–0 kundër Juventusit[117] dhe shënoi golin e parë me një gjuajtje me kokë në barazimin 2–2 kundër Empolit dy ditë më pas.[118]

Rikthimi te Atlético MadridRedakto

 
Torres duke bërë nxemjen për Atlético Madrid në 2015.

Më 27 dhjetor 2014, u lajmërua se kalimi i Torres te Milan do të bëhej i përhershëm duke nisur nga 5 janar 2015,[119] por dy ditë më pas ra dakord që të bashkohej me klubin e La Ligas Atlético Madrid si i huazuar deri në përfundim të sezonit 2015–16.[120] Huazimi u krye pasi ekipet ranë dakord që Alessio Cerci të kalonte nga Atlético te Milan në të njëjtën datë, më 5 janar.[121] Torres u prezantua në Stadiumin Vicente Calderón më 4 janar 2015 para 45,000 spektatorëve.[122][123] Ai luajti ndeshjen e parë pas rikthimit më 7 janar, duke luajtur si titullar në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave kundër Real Madridit. Ai nuk goditi asnjëherë në portë dhe u zëvëndësua nga Koke pas 59 minutash, por Atlético fitoi 2–0.[124] Në ndeshjen e kthimit tetë ditë më pas, ai shënoi dy gola – në minutën e parë të çdo pjese – me Atléticon që kaloi raundin, kurse Torres shënoi për herë të parë gol si vizitor në derbin e Madridit.[125] Torres shënoi sërisht në minutën e parë edhe në çerek-finale, edhe pse në një humbje 2–3 në shtëpi kundër Barcelonës.[126]

 
Torres (në qëndër) duke luajtur me Atlético Madrid në vitin 2015.

Më 17 mars, Torres shënoi penalltinë fituese në fitoren nga gjuajtjet e penalltive kundër Bayer Leverkusen në ndeshjen e kthimit të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve.[127][128] Katër ditë më vonë, Torres shënoi golin e parë në La Liga pas rikthimit në fitoren 2–0 kundër Getafes.[129]

Pas largimit të sulmuesit Mario Mandžukić, Torres hoqi numrin 19 dhe mori fanellën me numrin e tij të zakonshëm 9, të cilën e mbajti gjatë sezonit 2015–16.[130]

Më 6 shkurt 2016, Torres shënoi golin e 100të për Atlético Madridin në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Eibar në ndeshjen e tij të 295të për klubin.[131] Në muajin e ardhshëm, Torres regjistroi paraqitjen e 300të me klubin duke shënuar në fitoren 3–1 si vizitor kundër Valencias.[132]

Më 5 prill 2016, Torres shënoi golin e parë të Atléticos në ndeshjen e parë të çerek-finales së Ligës së Kampioneve kundër Barcelonës në Camp Nou dhe më pas doli nga fusha me karton të kuq dhjetë minuta më pas në një humbje 2–1.[133]

Më 5 korrik 2016, Torres firmosi përfundimisht me Atléticon një marrëveshje një-vjeçare.[134] Në shkurt 2017, ai arriti 100 gola në La Liga pas një dopiete të shënuar kundër Leganés.[135] Më 4 korrik 2017, Torres rinovoi kontratën e tij me klubin edhe për sezonin e ardhshëm pasi ata u ndaluan për të firmosur me lojtarë të rinjë.[136][137]

Torres hyri si zëvëndësues në minutën e 90të në finalen e Ligës së Evropës më 16 maj 2018 me Atléticon që mposhti klubin francez Marseille në Parc Olympique Lyonnais me rezultatin 3–0.[138][139] Ai shënoi dy gola në ndeshjen e tij të fundit me klubin në barazimin 2–2 kundër Eibar në javën e fundit të kampionatit.[140]

Sagan TosuRedakto

Torres firmosi në J1 League me Sagan Tosu më 10 korrik 2018.[141] Ai shënoi golin e parë me klubin e ri më 22 gusht në ndeshjen e raundit të katërt në Kupën e Perandorit 2018 kundër Vissel Kobe.[142] Goli i tij i parë në kampionat erdhi pesë ditë më vonë në fitoren 3–0 kundër Gamba Osaka, ku ai asistoi edhe dy golat e tjerë.[143]

Karriera ndërkombëtareRedakto

Në shkurt 2001, Torres fitoi turnamentin Algarve me kombëtaren spanjolle nën-16.[144] Ekipi nën-16 mori pjesë edhe në UEFA Kampionatin Evropian nën-16 të Futbollit 2001 në maj, ku Spanja triumfoi sërisht; Torres shënoi golin e vetëm të finales, u shpall golashënuesi më i mirë i turnamentit si dhe u emërua lojtari më i mirë i turnamentit.[145][146] Në shtator 2001, Torres përfaqsoi ekipin nën-17FIFA Kampionati Botëror nën-17 2001, por ekipi nuk shkoi më shumë se faza e grupeve.[146]

Statistikat e karrierësRedakto

KlubeRedakto

Redaktuar më 4 maj 2019[147][148][149]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa kombëtare[a] Kupa e ligës[b] Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Atlético Madrid 2000–01 Segunda División 4 1 2 0 6 1
2001–02 Segunda División 36 6 1 1 37 7
2002–03 La Liga 29 13 3 1 32 14
2003–04 La Liga 35 19 5 2 40 21
2004–05 La Liga 38 16 6 2 5[c] 2 49 20
2005–06 La Liga 36 13 4 0 40 13
2006–07 La Liga 36 14 4 1 40 15
Gjithsej 214 82 25 7 5 2 244 91
Liverpool 2007–08 Premier League 33 24 1 0 1 3 11[d] 6 46 33
2008–09 Premier League 24 14 3 1 2 0 9[d] 2 38 17
2009–10 Premier League 22 18 2 0 0 0 8[e] 4 32 22
2010–11 Premier League 23 9 1 0 0 0 2[f] 0 26 9
Gjithsej 102 65 7 1 3 3 30 12 142 81
Chelsea 2010–11 Premier League 14 1 4[d] 0 18 1
2011–12 Premier League 32 6 6 2 1 0 10[d] 3 49 11
2012–13[107] Premier League 36 8 5 1 4 2 16[g] 9 3[h] 2 64 22
2013–14 Premier League 28 5 2 0 1 1 10[i] 5 0 0 41 11
2014–15 Premier League 0 0 0 0
Gjithsej 110 20 13 3 6 3 40 17 3 2 172 45
Milan (huazim) 2014–15 Serie A 10 1 10 1
Atlético Madrid (huazim) 2014–15 La Liga 19 3 4 3 3[d] 0 26 6
2015–16 La Liga 30 11 2 0 12[d] 1 44 12
Atlético Madrid 2016–17 La Liga 31 8 5 1 9[d] 1 45 10
2017–18 La Liga 27 5 6 3 12[j] 2 45 10
Gjithsej 107 27 17 7 36 4 160 38
Sagan Tosu 2018 J1 League 17 3 2 1 0 0 19 4
2019 J1 League 8 0 0 0 1 0 9 0
Gjithsej 25 3 2 1 1 0 28 4
Gjithsej karriera 568 198 64 19 10 6 111 35 3 2 756 260
 1. ^ Përfshirë Copa del Rey, FA Cup, Emperor's Cup
 2. ^ Përfshirë League Cup, J.League Cup
 3. ^ Të gjitha ndeshjet në UEFA Kupën Intertoto
 4. ^ a b c d e f g Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 5. ^ Katër ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, katër ndeshje dhe katër gola në UEFA Ligën e Evropës
 6. ^ Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 7. ^ Një ndeshje në UEFA Superkupën e Evropës, gjashtë ndeshje dhe tre gola në UEFA Ligën e Kampioneve, nëntë ndeshej dhe gjashtë gola në UEFA Ligën e Evropës
 8. ^ Një ndeshje dhe një gol në FA Community Shield, dy ndeshje dhe një gol në FIFA Kupën e Botës për Klube
 9. ^ Një ndeshje dhe një gol në UEFA Superkupën e Evropës, nëntë ndeshje dhe katër gola në UEFA Ligën e Kampioneve
 10. ^ Pesë ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, shtatë ndeshje dhe dy gola në UEFA Ligën e Evropës

KombëtarjaRedakto

Burimi: [150]

Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Spanja 2003 3 0
2004 11 1
2005 12 8
2006 13 5
2007 6 1
2008 13 3
2009 13 5
2010 11 3
2011 9 1
2012 10 4
2013 5 5
2014 4 2
Gjithsej 110 38

ReferimetRedakto

 1. ^ "FIFA World Cup South Africa 2010: List of players: Spain" [FIFA Kupa e Botës Afrika e Jugut 2010: Lista e lojtarëve: Spanja] (PDF) (në anglisht). FIFA. 4 qershor 2010. f. 29. Marrë më 3 shtator 2018.
 2. ^ "Fernando Torres" (në anglisht). Barry Hugman's Footballers. Marrë më 10 korrik 2018.
 3. ^ "Fernando Torres" (në anglisht). Chelsea F.C. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 gusht 2014. Marrë më 5 gusht 2014.
 4. ^ White, Jim (23 nëntor 2011). "Fernando Torres: exclusive interview with Liverpool and Spain's 'El Nino'" [Fernando Torres: Intervista eksluzive me 'El Ninon' e Liverpoolit dhe Spanjës]. The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 20 qershor 2010.
 5. ^ "Fernando Torres condecorado con la Medalla "Ciudad de Fuenlabrada"" (në spanjisht). SER Madrid Sur. 6 shkurt 2009. Marrë më 13 mars 2013.
 6. ^ a b c "Infancia" (në spanjisht). Fernando Torres. Marrë më 20 qershor 2010.
 7. ^ Martin Samuel (19 janar 2009). "Fernando Torres talks to Martin Samuel: Liverpool's Spain superstar on Kaka, feeling at home and the battle to stop Manchester United's title chase" [Fernando Torres i flet Martin Samuelit: Superylli spanjoll i Liverpool flet për Kakanë, ndjesinë e të qënit në shtëpi dhe betejën për të ndaluar Manchester United në ndjeken e titullit]. Daily Mail (në anglisht). Londër. Marrë më 8 shkurt 2009.
 8. ^ "Torres asegura que habría sido "un gran portero"". Marca (në spanjisht). Madrid. 17 prill 2008. Marrë më 18 maj 2011.
 9. ^ "Japanese comic superhero drawn to Tokyo Olympic bid" [Superheroi komik japonez i vizatuar në kandidaturën olimpike të Tokjos] (në anglisht). Agence France-Presse. 11 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 shtator 2012. Marrë më 20 qershor 2010 – nëpërmjet TheFreeLibrary.com.
 10. ^ a b c "Atlético de Madrid" (në spanjisht). Fernando Torres. Marrë më 17 nëntor 2008.
 11. ^ Sinnott, John (11 gusht 2007). "Aston Villa 1–2 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 12. ^ Sanghera, Mandeep (15 gusht 2007). "Toulouse 0–1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 13. ^ Chowdhury, Saj (19 gusht 2007). "Liverpool 1–1 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 14. ^ McKenzie, Andrew (25 shtator 2007). "Reading 2–4 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 15. ^ Sinnott, John (28 nëntor 2011). "Liverpool 4–1 FC Porto" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 16. ^ "Moyes & Torres win monthly awards" [Moyes & Torres fitojnë çmimet mujore] (në anglisht). BBC Sport. 7 mars 2008. Marrë më 18 maj 2011.
 17. ^ Mandeep Sanghera (23 shkurt 2008). "Liverpool 3–2 Middlesbrough" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 22 dhjetor 2019.
 18. ^ Daniel Taylor (25 shkurt 2008). "I want medals not match balls, says terrifying Torres" [Dua medalje jo topa ndeshjesh, thotë i tmerrshmi Torres] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 22 dhjetor 2019.
 19. ^ Barrett, Tony (6 mars 2008). "Fernando Torres: My pride at Anfield hat-trick record" [Fernando Torres: Krenaria ime për rekordin e tregolëshave në Anfield]. Liverpool Echo (në anglisht). Marrë më 5 gusht 2014.
 20. ^ May, John (15 mars 2008). "Liverpool 2–1 Reading" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 21. ^ McKenzie, Andrew (8 prill 2008). "Liverpool 4–2 Arsenal (agg 5–3)" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 22. ^ "Goalscorers for the 2001–2002 season" [Golashënuesit për sezonin 2001–2002]. LFCHistory.net (në anglisht). Marrë më 18 maj 2011.
 23. ^ "Ronaldo tops PFA nominations list" [Ronaldo në krye të listës së nominimeve të PFA] (në anglisht). BBC Sport. 11 prill 2008. Marrë më 18 maj 2011.
 24. ^ a b "Ronaldo named player of the year" [Ronaldo emërohet lojtari i vitit] (në anglisht). BBC Sport. 27 prill 2008. Marrë më 18 maj 2011.
 25. ^ "Ronaldo wins writers' award again" [Ronaldo fiton çmimin e shkrimtarëve sërisht] (në anglisht). BBC Sport. 2 maj 2008. Marrë më 18 maj 2011.
 26. ^ "Torres equals Hunt record" [Torres barazon rekordin e Hunt] (në anglisht). Football.co.uk. 5 maj 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 gusht 2014. Marrë më 5 gusht 2014.
 27. ^ Charlie Caroe (6 maj 2008). "Jose Reina: Fernando Torres will improve" [Jose Reina: Fernando Torres do të përmirsohet]. The Daily Telegraph (në anglisht). Londër. Marrë më 18 maj 2011.
 28. ^ "Statistics: top scorers: 2007/2008" [Statistikat: shënuesit më të mirë: 2007/2008] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 5 gusht 2014.
 29. ^ Caroe, Charlie (26 maj 2008). "Chelsea target Liverpool's Spanish striker Fernando Torres with £50 million bid" [Çelsi sinjestron sulmuesin spanjoll të Liverpoolit Fernando Torres me një ofertë 50 milion £]. The Daily Telegraph (në anglisht). Londër. Marrë më 18 maj 2011.
 30. ^ "Torres pledges long-term future to Reds" [Torres premton qëndrim të gjatë me të kuqtë] (në anglisht). ESPN FC. 31 maj 2008. Marrë më 5 gusht 2014.
 31. ^ "Hicks laughs off Torres sale talk" [Hicks qesh rreth zërave për shitjen e Torres] (në anglisht). BBC Sport. 17 qershor 2008. Marrë më 27 maj 2011.
 32. ^ Stevenson, Jonathan (16 gusht 2008). "Sunderland 0–1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 33. ^ Eaton, Paul (1 shtator 2008). "Reds confirm Torres injury" [Të kuqtë konfirmojnë dëmtimin e Torresit] (në anglisht). Liverpool F.C. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 prill 2015. Marrë më 30 maj 2019.
 34. ^ Sanghera, Mandeep (16 shtator 2008). "Marseille 1–2 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 35. ^ McNulty, Phil (27 shtator 2008). "Everton 0–2 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 36. ^ Sanghera, Mandeep (5 tetor 2008). "Man City 2–3 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 37. ^ Custis, Neil (5 tetor 2008). "Man City 2 Liverpool 3". The Sun (në anglisht). Londër. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 maj 2012.
 38. ^ "Torres ruled out for '10–15 days'" [Torres jashtë për '10–15 ditë'] (në anglisht). BBC Sport. 16 tetor 2008. Marrë më 27 korrik 2011.
 39. ^ McNulty, Phil (22 tetor 2008). "Atletico Madrid 1–1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 40. ^ Ogden, Mark (21 tetor 2008). "Fernando Torres puts Chelsea-Liverpool clash ahead of Atletico Madrid return" [Fernando Torres vendos përplasjen Chelsea-Liverpool para rikthimit te Atletico Madrid]. The Daily Telegraph (në anglisht). Londër. Marrë më 21 janar 2011.
 41. ^ "Ronaldo voted FIFPro World Player of the Year" [Ronaldo votohet FIFPro Lojtari Botëror i Vitit] (në anglisht). UEFA. 27 tetor 2008. Marrë më 18 maj 2011.
 42. ^ Hughes, Ian (8 nëntor 2008). "Liverpool 3–0 West Brom" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 43. ^ "Torres open to Atletico return" [Torres i hapur për rikthimin te Atletico] (në anglisht). Sky Sports. 9 nëntor 2008. Marrë më 5 gusht 2014.
 44. ^ "Striker Torres faces new lay-off" [Sulmuesi Torres përballet me një mungesë tjetër] (në anglisht). BBC Sport. 27 nëntor 2008. Marrë më 27 korrik 2011.
 45. ^ "Liverpool hit by Torres setback" [Liverpool goditet nga frenimi i Torres] (në anglisht). BBC Sport. 4 dhjetor 2008. Marrë më 27 korrik 2011.
 46. ^ "Ronaldo, Torres up for Fifa award" [Ronaldo, Torres gati për çmimin e FIFA-s] (në anglisht). BBC Sport. 12 dhjetor 2008. Marrë më 18 maj 2011.
 47. ^ "Ronaldo collects Fifa world title" [Ronaldo fiton titullin botëror të FIFA-s] (në anglisht). BBC Sport. 12 janar 2009. Marrë më 12 janar 2009.
 48. ^ Ashenden, Mark (3 janar 2009). "Preston 0–2 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 49. ^ McNulty, Phil (1 shkurt 2009). "Liverpool 2–0 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 1 shkurt 2009.
 50. ^ Evans, Tony (13 shkurt 2009). "The 50 greatest Liverpool players" [50 lojtarët më të mëdhenjë të Liverpoolit]. The Times (në anglisht). Londër. Marrë më 22 shkurt 2009.
 51. ^ Brown, David (11 mars 2009). "Fernando Torres used powers of persuasion to play against Real Madrid" [Fernando Torres përdor fuqinë e bindjes për të luajtur kundër Real Madridit]. The Times (në anglisht). Londër. Marrë më 13 prill 2009.
 52. ^ McNulty, Phil (10 mars 2009). "Liverpool 4–0 Real Madrid (agg 5–0)" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 53. ^ McNulty, Phil (14 mars 2009). "Man Utd 1–4 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 54. ^ "Harry Wilson copies Fernando Torres' 'five times' Liverpool celebration after scoring at Manchester United" [Harry Wilson kopjon festimin 'pesë herë' të Fernando Torres pasi shënoi në Manchester United] (në anglisht). Hull Daily Mail. Marrë më 10 tetor 2018.
 55. ^ "Giggs earns prestigious PFA award" [Giggs fiton çmimin prestigjoz PFA] (në anglisht). BBC Sport. 26 prill 2009. Marrë më 18 maj 2011.
 56. ^ Brett, Oliver (24 maj 2009). "Liverpool 3–1 Tottenham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 25 maj 2009.
 57. ^ a b "Torres agrees new Liverpool deal" [Torres arrin marrëveshje të re me Liverpoolin] (në anglisht). BBC Sport. 28 maj 2009. Marrë më 27 korrik 2011.
 58. ^ "Torres signs contract extension with Liverpool" [Torres firmos rinovimin e kontratës me Liverpoolin] (në anglisht). ESPN FC. 14 gusht 2009. Marrë më 5 gusht 2014.
 59. ^ Ashenden, Mark (19 shtator 2009). "West Ham 2–3 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 60. ^ Hunter, Andy (28 shtator 2009). "Priceless Fernando Torres slays Hull with a hat-trick show fit for a prince" [Fernando Torres i paçmueshëm vret Hull-in me një tregolësh për të treguar formën e një princi]. The Guardian (në anglisht). Londër. Marrë më 5 gusht 2014.
 61. ^ "Torres and Ferguson scoop awards" [Torres dhe Ferguson marrin çmimet] (në anglisht). BBC Sport. 2 tetor 2009. Marrë më 18 maj 2011.
 62. ^ McNulty, Phil (25 tetor 2009). "Liverpool 2–0 Man Utd" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 63. ^ "Benitez hails quality of Torres" [Benitez lavdëron cilësinë e Torres] (në anglisht). BBC Sport. 26 tetor 2009. Marrë më 27 korrik 2011.
 64. ^ Leach, Jimmy (22 dhjetor 2009). "FIFA/FIFPRO World XI announced" [Publikohet FIFA/FIFPRO World XI]. The Independent (në anglisht). Londër. Marrë më 31 gusht 2014.
 65. ^ Ornstein, David (29 dhjetor 2009). "Aston Villa 0–1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 66. ^ "Rafa Benitez defends his decision to take off Torres" [Rafa Benitez mbron vendimin e tij për të hequr Torresin] (në anglisht). BBC Sport. 4 prill 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 67. ^ "Liverpool 4–1 Benfica (agg 5–3)" (në anglisht). BBC Sport. 8 prill 2010. Marrë më 22 dhjetor 2019.
 68. ^ "Liverpool's Fernando Torres out for rest of season" [Fernando Torres i Liverpoolit jashtë për pjesën e mbetur të sezonit] (në anglisht). BBC Sport. 18 prill 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 69. ^ "Gerrard and Torres staying at Liverpool – Hodgson" [Gerrard dhe Torres do të qëndrojnë te Liverpooli – Hodgson] (në anglisht). BBC Sport. 16 korrik 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 70. ^ "Hodgson expects Fernando Torres to stay at Liverpool" [Hodgson pret që Fernando Torres të qëndrojë te Liverpooli] (në anglisht). BBC Sport. 27 korrik 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 71. ^ "Striker Fernando Torres committed to Liverpool" [Sulmuesi Fernando Torres i angazhuar te Liverppoli] (në anglisht). BBC Sport. 3 gusht 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 72. ^ Sanghera, Mandeep (15 gusht 2010). "Liverpool 1–1 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 73. ^ Sanghera, Mandeep (29 gusht 2010). "Liverpool 1–0 West Brom" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 74. ^ "Torres landmark nets WBA win" [Torres i arritjeve shënon në fitoren ndaj WBA] (në anglisht). Liverpool F.C. 29 gusht 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 dhjetor 2014. Marrë më 29 maj 2019.
 75. ^ Magowan, Alistair (24 tetor 2010). "Liverpool 2–1 Blackburn" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 maj 2011.
 76. ^ Sanghera, Mandeep (22 janar 2011). "Wolverhampton 0–3 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 shtator 2011.
 77. ^ "Chelsea's £40 million bid for Liverpool striker Fernando Torres is an act of desperation" [Oferta 40 milion £ e Çelsit për sulmuesin e Liverpool Fernando Torres është një akt dëshpërimi] (në anglisht). The Daily Telegraph. 27 janar 2011. Marrë më 27 janar 2011.
 78. ^ "Quotes of the Week: 'Fernando Torres Tonight Submitted A Transfer Request', Wolfsburg Offer Volkswagens For Schulz And Adriano Galliani Is The New Moggi & More" [Citimet e Javës: Fernando Torres sonte dorëzoi një kërkesë për transferim] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 29 janar 2011.
 79. ^ "Torres makes record move from Liverpool to Chelsea" [Torres bën një kalim rekord nga Liverpool te Chelsea] (në anglisht). BBC Sport. 31 janar 2011. Marrë më 31 janar 2011.
 80. ^ "Chelsea 0 – 1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 6 shkurt 2011.
 81. ^ "Chelsea 3 – 0 West Ham" (në anglisht). BBC Sport. 23 prill 2011. Marrë më 23 prill 2011.
 82. ^ "Stoke 0–0 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 14 gusht 2011.
 83. ^ "Man Utd 3 – 1 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 shtator 2011.
 84. ^ "Chelsea 4 – 1 Swansea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 shtator 2011.
 85. ^ "Fernando Torres handed red card after scoring" [Fernando Torres merr karton të kuq pasi shënoi] (në anglisht). Sportsmole. Marrë më 24 shtator 2011.
 86. ^ "Fernando Torres: Chelsea start has been 'very, very difficult'" [Fernando Torres: Fillimi me Çelsin ka qënë 'shumë, shumë i vështirë'] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 26 shtator 2011.
 87. ^ "Chelsea 5–0 Genk" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 tetor 2011.
 88. ^ "Chelsea 5–2 Leicester" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 18 mars 2012.
 89. ^ "Barcelona 2–2 Chelsea (agg 2–3)" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 24 prill 2012.
 90. ^ "Chelsea 6–1 QPR" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 29 prill 2012.
 91. ^ "Bayern Munich 1–1 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 maj 2012.
 92. ^ "Chelsea 2–3 Man City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 12 gusht 2012.
 93. ^ "Wigan 0–2 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 gusht 2012.
 94. ^ "Chelsea 4–2 Reading" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 22 gusht 2012.
 95. ^ "English Premier League 2012–2013 : Table" [Premier Liga angleze 2012–2013 : Tabela] (në anglisht). Statto. Marrë më 11 prill 2013.
 96. ^ "Chelsea 2–3 Man Utd" (në anglisht). Statto. Marrë më 28 tetor 2012.
 97. ^ "Chelsea 3–2 Shakhtar Donetsk" (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 7 nëntor 2012.
 98. ^ "Rafael Benítez appointed Chelsea interim manager until end of season" [Rafael Benítez punësohet si trajner i Çelsit deri në fund të sezonit] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 21 nëntor 2012.
 99. ^ "Can Rafael Benitez bring back the old Fernando Torres at Chelsea?" [A do mundet Rafael Benitez të rikthej Fernando Torresin e vjetër te Çelsi?] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 22 nëntor 2012.
 100. ^ "Torres: I need more time to perform" [Torres: Më duhet më shumë kohë për të performuar] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 7 dhjetor 2012.
 101. ^ "Fernando Torres nets brace as Chelsea see off Sunderland in Premier League" [Fernando Torres shënon një dopietë me Çelsin që mposht Sunderland në Premier Ligë] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 8 dhjetor 2012.
 102. ^ "Corinthians, njëshi i botës". Topsporti.com. 16 dhjetor 2012. Marrë më 28 maj 2019.
 103. ^ a b "Fernando Torres exclusive: Stick with me – Chelsea striker vows he'll never give up the fight to regain top form" [Fernando Torres eksluzive: Qëndro me mua – Sulmuesi i Çelsit betohet se ai nuk do të dorëzohet në betejën e tij për të rifituar formën më të mirën] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 5 prill 2013.
 104. ^ "Chelsea kalon Kazanin". Topsporti.com. 12 prill 2013. Marrë më 28 maj 2019.
 105. ^ "Çelsi fiton Ligën e Europës "in extremis"". Panorama Sport. 16 maj 2013. Marrë më 28 maj 2019.
 106. ^ "Çelsi fiton Europa League, Benfika në lot". Sot.com.al. 16 maj 2013. Marrë më 28 maj 2019.
 107. ^ a b "Goal total clarification" (në anglisht). Chelsea F.C. 25 maj 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 korrik 2013.
 108. ^ "Chelsea e nis me fitore". Botasot.info. 18 gusht 2013. Marrë më 29 maj 2019.
 109. ^ "Bayerni hakmerret ndaj Chelsa-s, fiton Superkupën". Oranews.tv. 31 gusht 2013. Marrë më 18 dhjetor 2018.
 110. ^ "Super Bayern". Topsporti.com. 30 gusht 2013. Marrë më 29 maj 2019.
 111. ^ "Chelsea and John Terry draw at Tottenham Hotspur but Torres sees red" [Chelsea dhe John Terry barazojnë kundër Tottenham Hotspur por Torres merr të kuqe]. The Guardian (në anglisht). Londër. 29 shtator 2013. Marrë më 24 tetor 2013.
 112. ^ "Chelsea, më i kaltër se Schalke". Topsporti.com. 22 tetor 2013. Marrë më 29 maj 2019.
 113. ^ Henry Winter (27 tetor 2013). "Chelsea 2 Manchester City 1: match report" [Chelsea 2 Manchester City 1: raporti i ndeshjes]. The Daily Telegraph (në anglisht). Londër. Marrë më 27 tetor 2013.
 114. ^ "Zyrtare: Torres në Milan". Gazeta Express. 29 gusht 2014. Marrë më 28 maj 2019.
 115. ^ "Chelsea konfirmon: Torres huazohet te Milani". Top-Channel.tv. 30 gusht 2014. Marrë më 28 maj 2019.
 116. ^ "Fernando Torres says he wants to rank alongside AC Milan legends Marco van Basten, George Weah and Filippo Inzaghi" [Fernando Torres thotë se ai do të renditet sëbashku me legjendat e Milanit Marco van Basten, George Weah dhe Filippo Inzaghi]. Daily Mail (në anglisht). Londër. Marrë më 31 janar 2015.
 117. ^ "Juve e kthen Milanin në realitet". Telegrafi.com. 20 shtator 2014. Marrë më 28 maj 2019.
 118. ^ Jeton Stamolla (24 shtator 2014). "Torres nuk mjafton, barazim për Milanin". Panorama Sport. Marrë më 28 maj 2019.
 119. ^ "Milani e ka blerë Torresin". Telegrafi.com. 27 dhjetor 2014. Marrë më 27 maj 2019.
 120. ^ "Zyrtare, lamtumirë Milan, Torres rikthehet tek Atletico". BalkanWeb.com. 29 dhjetor 2014. Marrë më 27 maj 2019.
 121. ^ "Milani blen Torresin, e shkëmben me Cercin". Zëri.info. 27 dhjetor 2014. Marrë më 27 maj 2019.
 122. ^ "Prezantohet Torres: Mezi pres të luaj në Vicente Calderon". Telegrafi.com. 4 janar 2015. Marrë më 27 maj 2019.
 123. ^ "Atletico Madrid Torres prezantohet para 45 mije tifozeve". Arkiva Shqiptare e Lajmeve. 4 janar 2015. Marrë më 27 maj 2019.
 124. ^ "Reali në krizë, i jep leksion Atletiko". Panorama Sport. 8 janar 2015. Marrë më 28 maj 2019.
 125. ^ "Torres eliminon Realin e Madridit nga Kupa e Mbretit, kalon Atletiko". Shqiptarja.com. 15 janar 2015. Marrë më 28 maj 2019.
 126. ^ "Torres, "ujku" i minutës së parë". Gazeta Mapo. 29 janar 2015. Marrë më 28 maj 2019.
 127. ^ "Atletico Madrid eliminon Leverkusenin". Botasot.info. 17 mars 2015. Marrë më 28 maj 2019.
 128. ^ "Champions, Monako eliminon Arsenalin, Atletiko në çerekfinale falë penalltive". Top-Channel.tv. 17 mars 2015. Marrë më 28 maj 2019.
 129. ^ "Shkëlqen Torres, Atletico mund 2-0 Getafen". Botasot.info. 21 mars 2015. Marrë më 28 maj 2019.
 130. ^ "Torres rikthen fanellën me numrin 9". Klan Kosova. 22 qershor 2015. Marrë më 28 maj 2019.
 131. ^ Ergi Lubani (6 shkurt 2016). "Atletico Madrid fiton me përmbysje, 100 gola për Fernando Torres". Telesport.al. Marrë më 28 maj 2019.
 132. ^ "Atletico fiton derbin, shpreson për titull". BalkanWeb.com. 6 mars 2016. Marrë më 28 maj 2019.
 133. ^ "Barcelona përmbys Atletikon, dopietë e Suarezit (VIDEO)". Panorama Sport. 6 mars 2016. Marrë më 28 maj 2019.
 134. ^ "Fernando "El Nino" Torres edhe për një vit tek Atletico". Ora News. 5 korrik 2016. Marrë më 28 maj 2019.
 135. ^ Dermot Corrigan (4 shkurt 2017). "Fernando Torres 'very happy' after scoring 100th league goal for Atletico" [Fernando Torres 'shumë i lumtur' pasi shënoi golin e 100të në kampionat për Atleticon] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 28 shkurt 2017.
 136. ^ "Torres nënshkruan marrëveshje të re me Atleticon". Klan Kosova. 5 korrik 2017. Marrë më 28 maj 2019.
 137. ^ "ZYRTARE, Tores Vazhdoi Kontratën Me Atl.Madridin". Infosport.mk. 5 korrik 2017. Marrë më 28 maj 2019.
 138. ^ Erjon Halili (16 maj 2018). "Griezmann 'magjik', Atletico triumfon në Francë". Supersport.al. Marrë më 28 maj 2019.
 139. ^ "Atletico Madridi nënshtron Marseillen dhe fiton Ligën e Evropës". Telegrafi.com. 16 maj 2018. Marrë më 28 maj 2019.
 140. ^ "Torres shënon dy gola në lamtumirën e tij me Atleticon (VIDEO)". Insporti.com. 20 maj 2018. Marrë më 28 maj 2019.
 141. ^ ""Samurai i fundit", Fernando Torres firmos në Japoni". Sport Ekspres. 10 korrik 2018. Marrë më 28 maj 2019.
 142. ^ "Torres e gjen golin e parë në Japoni, shënon ndaj ekipit të Iniestas (VIDEO)". Insporti.com. 22 gusht 2018. Marrë më 28 maj 2019.
 143. ^ Duerden, John (27 gusht 2018). "Fernando Torres scores one, sets up two as Sagan Tosu ease relegation worries" [Fernando Torres shënon një, asiston dy, Sagan Tosu lehtëson shqetësimet për rënjen] (në anglisht). Kwese ESPN. Marrë më 5 shtator 2018.
 144. ^ "9. Fernando Torres". Liverpool Echo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 tetor 2012. Marrë më 8 qershor 2008.
 145. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Will Torres be Kop's new God or just another Fernando?
 146. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Torres
 147. ^ "Fernando Torres" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 10 maj 2019.
 148. ^ "Fernando Torres" (në anglisht). Football Database. Marrë më 22 dhjetor 2019.
 149. ^ "Fernando Torres" (në anglisht). World Football. Marrë më 22 dhjetor 2019.
 150. ^ Benjamin Strack-Zimmerman. "Fernando Torres" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 10 maj 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto