Francis Elizabeth "Fran" Allen (e lindur më gusht 4, 1932, Peru, New York, SHBA) është një shkencëtare e kompjuterit amerikane dhe një pioniere në fushën e compiler-ëve të optimizuar. Arritjet e saj përfshijnë punën thelbësore në compiler-ët, kodin e optimizuar, dhe paralelizmin. Ajo gjithashtu kishte një rol në punimin inteligjent në gjuhët e programimit dhe kodet e sigurisë për Agjencisë Kombëtare të Sigurisë.[3][4]

Frances Elizabeth "Fran" Allen
Lindi (1932-08-04) 4 Gusht, 1932 (88 vjeç)
Peru, New York, Shtetet e Bashkuara[1]
Kombësia amerikane
Fusha Shkenca kompjuterike
Institucionet IBM, New York University[2]
Alma mater

State University of New York at Albany,

University of Michigan
I njohur për informatikë me performancë të lartë, informatikë paralele, compiler, optimizim
Çmime të rëndëshishme Turing Award (2006)
Computer Pioneer Award (2004)
Computer History Museum Fellow (2000)

Allen ishte femra e parë në IBM Fellow dhe në vitin 2006 u bë femra e parë që të fitoi Çmimin Turing.[5]

KarrieraRedakto

Allen u rrit në një fermë në Nju Jork dhe u diplomua nga The New York State College for Teachers (tani Universiteti Shtetëror i Nju Jorkut në Albany, SUNY) diplomoj me titull B. Sc. në matematikë në vitin 1954.[6] Ajo diplomoj me titullin M. Sc. në matematikë në Universitetin e Miçiganit në vitin 1957 dhe filloi mësimdhënien në shkollë në Peru, New York.[7] E zhytur në borxh, ajo iu bashkua IBM-it më 15 korrik, 1957 dhe planifikoj të qëndroj derisa ta paguaj kreditin e shkollimit të saj, por përfundoi duke qëndruar në gjithë karrierën e saj 45-vjeçare.

Allen ishte profesore në Universitetin e Nju Jorkut nga 1970-73.[2] Allen u bë femra e parë në IBM Fellow, në vitin 1989. Në vitin 2007, çmimi IBM Ph.D. Fellowship Award u krijua në nder të saj.[citim i duhur]

Çmime dhe nderimeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Abbate, Janet (2 gusht 2001). "Oral-History:Frances "Fran" Allen". IEEE Global History Network. New Brunswick, New Jersey: IEEE History Center. Interview #573. Marrë më 19 qershor 2012. I was born August 4th, 1932, and I grew up on a farm, up in upstate New York. The town is Peru, New York. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "First woman to receive ACM Turing Award". prnewswire.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!)
  3. ^ IBM Corporation, "IBM Fellow becomes first woman to receive A. M. Turing Award"
  4. ^ Crump, Micheal, "Frances Allen's Computer Tipping" Arkivuar 28 shtator 2009 tek Wayback Machine, UAB Kaleidoscope magazine, University of Alabama at Birmingham, September 21, 2009.
  5. ^ Jr, S.; Guy, L. (2011). "An interview with Frances E. Allen". Communications of the ACM. 54: 39. doi:10.1145/1866739.1866752. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Lohr, Steve (August 6, 2002).
  7. ^ Lasewicz, Paul (April 5, 2003).

Lidhje të jashtmeRedakto