Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fredrikstad (kthjellim).


Fredrikstad është një komunëqarkun Østfold, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 286 km² dhe popullsi 72760 banorë[1].

Fredrikstad
—  komunë  —
stema_figuraFlag of Fredrikstad.svg
Pamje nga Fredrikstad

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Østfold
Kryeqëndra Fredrikstad
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Eva Kristin Andersen (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°12′V 10°57′L / 59.200°V 10.950°L / 59.200; 10.950 (Fredrikstad)Koordinatat: 59°12′V 10°57′L / 59.200°V 10.950°L / 59.200; 10.950 (Fredrikstad)
Sipërfaqja 286 km2
Popullsia 72.760 banorë 2009
Dendësia 254,41 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fredrikstader
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1129
Vendndodhja
Fredrikstad is located in Norvegjia
Fredrikstad
Fredrikstad
Fredrikstad – harta_foto
www.fredrikstad.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto