Pierre-Paul-Henri-Gaston Doumergue (1 gusht 1863 - 18 qershor 1937) ishte politikanë francezë. Më 13 qershor 1924, Doumergue u zgjodh si presidenti i 13-të i Francës, i cili ishte i vetmi protestant në këtë pozitë. Ai e mbajti këtë pozitë deri më 13 qershor 1931. Ai ishte beqar kur u zgjodh presiden dhe u bë presidenti i parë i Francës i cili u martua në zyrë.[1]

Gaston Doumergue
Gaston Doumergue 1924.jpg
Presidenti i 13-të i Francës
13 qershor 192413 qershor 1931
Paraardhësi: Aleksandre Millerand
Pasardhësi: Paul Doumer
Ministër i Punëve të Jashtme
3 gusht 191426 gusht 1914
Paraardhësi: René Viviani
Pasardhësi: Théophile Delcassé
Ministër i Arsimit
4 janar 190813 nëntor 1910
Paraardhësi: Aristide Briand
Pasardhësi: Maurice Faure
Të dhënat personale
Lindi më: 1 gusht 1863
Lindi në: Aigues-Vives, Francë
Vdiq më: 18 qershor 1937
Vdiq në: Aigues-Vives, Francë
Bashkëshortja Jeanne-Marie Doumergue
Feja: Protestant

ReferimetRedakto

  1. ^ Sciolino, Elaine (3 shkurt 2008). "French Leader and Ex-Model Wed in Quiet Ceremony". New York Times. Marrë më 2008-08-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)