Giampaolo Pazzini

futbollist italian

Giampaolo Pazzini; I lindur më 2 gusht 1984 në Pescia, me nofkën nga tifozët Il Pazzo (I Çmenduri), është një futbollist profesionist italian i cili luan si sulmues për skuadrën nga La Liga, Levante.. Ai është i njohur për lëvizjet e tij pa top, posaçërisht në zonën e penalltisë si dhe për aftësinë e tij të shkëlqyer për të shënuar gola me kokë.

Giampaolo Pazzini
Giampaolo Pazzini 4.jpg
Pazzini duke luajtur me Milanin në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëGiampaolo Pazzini
Data e lindjes (1984-08-02) 2 Gusht 1984 (36 vjeç)
Vendi i lindjesPescia, Itali
Gjatësia1,80 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualHellas Verona
Numri11
Karriera në rini
Atalanta
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2005Atalanta51(12)
2005–2009Fiorentina108(25)
2009–2011Sampdoria75(36)
2011–2012Internazionale50(16)
2012–2015Milan74(21)
2015-Hellas Verona65(29)
Ekipi kombëtar
2004–2007Italia U-2122(5)
2009–2012Italia25(4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 17 Korrik 2017.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 29 shkurt 2012

Statistikat me skuadratRedakto

Skuadra Sezoni Liga Kupa Evropë Gjithsej
Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola
Atalanta
2003–04 39 9 - - - - 39 9
2004–05 12 3 - - - - 12 3
Gjitshej 51 12 - - - - 51 12
Fiorentina
2004–05 14 3 0 0 - - 14 3
2005–06 27 5 0 0 - - 27 5
2006–07 24 7 0 0 - - 24 7
2007–08 31 9 0 0 10 0 41 9
2008–09 12 1 0 0 4 0 16 1
Gjitshej 108 25 0 0 14 0 122 25
Sampdoria
2008–09 19 11 4 4 - - 23 15
2009–10 37 19 2 2 - - 39 21
2010–11 19 6 1 1 5 5 25 12
Gjitshej 75 36 7 7 5 5 87 48
Internazionale
2010–11 17 11 3 0 0 0 20 11
2011–12 33 5 1 1 5 2 39 8
Gjitshej 50 16 4 1 5 2 59 19
Milan
2012–13 2 3 0 0 0 0 2 3
Gjitshej 2 3 0 0 0 0 2 3
Career Gjitshej 286 92 11 8 24 7 321 107