Groningen është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2960.03 km² dhe popullsi 581192 banorë[1]. Groningen është kryeqendra e provincës.

Groningen
provincë
Flamuri i Groningen
Stema zyrtare e Groningen
Popullsia
 • Gjithsej581.192
Faqja zyrtarewww.provinciegroningen.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto